Faranjit BelirtileriFaranjit belirtileri yüksek ateş, halsizlik, iştahsızlık, boğazdaki lenf bezlerinin şişmesi ve yorgunluktur. Fakat bu makalemizde sizlere tüm belirtileri ayrıntılı bir şekilde vereceğiz. Faranjit, boğaz iltihaplanması sonucu meydana gelen ağrılardır. Faranjit genellikle burun boşluğunda ve gırtlakta oluşan iltihaplanmalar ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Faranjit boğaz iltihaplanmasıdır ve küçük dil arkasındaki bademciklerin bulunduğu bölgede görülen iltihaplanma bu rahatsızlığa neden olmaktadır. Kişileri oldukça rahatsız eden bu rahatsızlık, ilk olarak kişinin yutkunması ve nefes almasını zorlaştırmaktadır. Genellikle kendi haline bırakılarak iyileşmesi beklenen bu rahatsızlık 3 ve 10 gün gibi bir sürede iyileşme göstermektedir. Faranjit hastalığına böyle bir giriş yaptıktan sonra bilinmesi gereken şudur ki bu rahatsızlık 2 türdür. Her iki türünde belirtileri farklıdır. Bu nedenle hastalığın belirtilerini türlerine göre ayrı ayrı anlatacağız.

Faranjit Genel Belirtileri
  • Faranjit belirtileri ilk olarak boğazda görülen yanma, ağrı, kaşınma ve kuruluk hissi şeklinde ortaya çıkmaktadır.
  • Öksürük faranjitin diğer bir belirtisidir.
  • Faranjit hastalığında görülen belirtilerden en önemlileri ise ateş ve ses kısılmasının görülmesidir.
  • Halsizlik ve yorgunluk gibi belirtiler de bu rahatsızlığı göstermektedir.
  • Faranjit belirtileri arasında burun akması da yer almaktadır.
  • Faranjit olan hasta toz ve bakterilere karşı aşırı derecede hassasiyet duyarken, yiyeceklere karşı da aynı hassasiyeti göstermektedir.
Saymış olduğumuz bu belirtiler faranjit belirtileri olarak genellikle görülmektedir. Hastada boğaz kısmında şişlik ve kızarıklık da görülmektedir. Bu belirtilerin görülmesi lokal belirtiler olarak adlandırılmaktadır. Hastalığın iki türünün olduğundan bahsetmiştik.
Faranjit Belirtileri

Şimdi de detaylıca bu iki türden ve belirtilerinin nasıl anlaşılacağından bahsedelim.

Akut Faranjit ve Belirtileri
Akut faranjit rahatsızlığında üst solunum yolu enfeksiyonu ile ilgili belirtiler görülmektedir. Bu türde sadece boğaz ile ilgili görülen boğazın yanması, kuruması ve boğazda görülen ağrının dışında; kişinin sesinin kısılması, yüksek ateş, halsizlik ve burun akması gibi belirtiler de beraberinde kendini göstermektedir. Akut faranjit belirtileri diğer türe göre daha belirgindir ve herkeste görülebilme olasılığı vardır.

Kronik Faranjit ve Belirtileri
Kronik faranjitte görülen boğaz şikayetleri daha az olmaktadır. Elbette ki bu şikayette kendini gösterir. Fakat akut faranjit kadar ateş ya da kırgınlık hissi olmamaktadır. Bu türde gıcık öksürükleri tutmakta, boğazda bir cisim varmış gibi kaşınma hissi görülmektedir. Bu türde hava kirliliği daha etkin bir neden olmaktadır. Akut faranjitte ise enfeksiyon gibi nedenler yer almaktadır. Akut faranjit sık sık yenilerse kronik faranjite dönüşebilmektedir. Ayrıca kişide yutkunma güçlüğünün yaşanması da bu türün belirtileri arasında yer almaktadır. Akut faranjitte genellikle bademcik daha kızarık olurken, bu türde kızarıklık fazla görülmemektedir. Ayrıca bu türün belirgin özelliklerinden birisi de kuru öksürük olmaktadır.

Faranjit belirtileri genellikle uzun süreli görülen öksürüktür. Bu belirti kişinin gece uykusunu bile zehir etmektedir. Bulantı ve kusma gibi belirtiler de beraberinde görülmektedir. Bu belirtiler kendini gösterdiğinde acilen bir hekime başvurulması hastalığın grip, kızıl ve kızamık gibi diğer önemli rahatsızlıklara dönüşmesini engellemek açısından büyük önem taşımaktadır.

Yayınlanma Tarihi : 06.02.2014 03:48:02

Faranjit Belirtileri Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

10 Yorum Yapılmış "Faranjit Belirtileri"

Slknkn

Cevap Sayısı: 0
Çok işime yaradı çok teşekkür ediyorum

2017-06-07 / Kullanıcı oyu: 4,5

Nejla

Cevap Sayısı: 0
1 haftadir oksurutorum sesim degisti ama oksuruklerim kesik kesik bogazimda bir seyler var sanki burnumda cok akinti yok ama burnum kaniyor surekli agzimdan da kan geliyor. Bayram oldugu icin doktora da gidemiyorum. Ne yapmaliyim?

2014-10-07 / Kullanıcı oyu: 4,5

emre

Cevap Sayısı: 0
boğazda yaşağıdığınız sorunlar için mutlaka günde 3 defa adaçayı gargarası yapın ve 1 çay bardağıda için...kullanımı ve yapılışı...Gün boyu birkaç defa yapacağınız adaçayı gargarası ilk günlerde sizi yeniden dünyaya gelmiş gibi yapacaktır. İlerleyen günlerde haftada birkaç defa bu gargarayı tekrarlamak sizi bademcik ve boğaz enfeksiyonlarına karşı koruyacaktır.

Hazırlanışı:Yaklaşık bir Su bardağı Suda bir poşet adaçayı veya bir tatlı kaşığı taze adaçayı on Dakika demlenir.

Günde 2-3 defa gargarası yapılır. Ayrıca, beraberinde bir Ay boyunca hergün bir çay bardağı adaçayı içilir.

Demleme süresi tamamlandıktan sonra bitkiyi daha fazla Suyunun içinde bekletmeyiniz, mutlaka süzüp ayırınız.

2014-09-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

yahya

Cevap Sayısı: 0
Yutkunma zorluğu ve boğazda kuruluk var özellikle sol bademcik cok felaket çözüm antibiyotik mi

2014-09-25 / Kullanıcı oyu: 4,5

g&363;lcan

Cevap Sayısı: 0
Aktardan Adaçayi alin islenmemis ylaynamis sudaya bir parca atin bes dakika sonra balla tatlandip icebilirsiniz veya gargara yapin bana iyi geldi

2014-08-21 / Kullanıcı oyu: 4,5

olcay maşa

Cevap Sayısı: 0
bende bir an boğazımın bir kenarında kurulukla beraber, nefes alamıyorum. nefes almak için çok zorlanıyorum. O an su bulamazsam nefessizlikten öleceğimi düşünüyorum. Bu ne demektir?? Lütfen yardımcı olunuz..

2014-08-20 / Kullanıcı oyu: 4,5

pınar

Cevap Sayısı: 0
çok agrılarım var çok ateşim var agzımın içi bogazıma kadar baloncuklarla dolu ne yapmalıyım bogazım çok ateşli acilen ne yapmalıyım çok acı çekiyorum sadece ılık su ve nöbet şekeri alıyorum başka ne yapmalıyım

2014-08-07 / Kullanıcı oyu: 4,5

mine

Cevap Sayısı: 0
merhaba benimde boğazımda ve ağzımda sabaha kadar lavobaya kan tükkürüyorum zehir gibi ap acı oluyor doktara gittim söyledim faranjit olabileceğini söyledi vesürekli tıkanıyorum boğazımda yanma yapıyor ve çok ağrıyor

2014-07-30 / Kullanıcı oyu: 4,5

esma

Cevap Sayısı: 0
merhaba benim 13aydır faranjitim var bugün boğazımın sol tarafındaki yutak bölümünde kırmızılık gördüm korkuyorum kötüye gidermi durumum teşekkürler

2014-07-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

Gülname

Cevap Sayısı: 1
Faranjit için bir kabın içerisine sıcak su koyun ve 1 çay kaşığı vikis ilave ederek başınızı suya tutun. Başınızı bir bez ile kapatın. Bu sayede nefesiniz açılacak ve daha rahat nefes alacaksınız.

2014-02-19 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Faranjit, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Mayıs - 2018