faranjit.gen.tr https://www.faranjit.gen.tr Faranjit, Faranjit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, faranjit.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Sun, 17 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Faranjit İçin Antibiyotik https://www.faranjit.gen.tr/faranjit-icin-antibiyotik.html Wed, 14 Nov 2018 05:47:54 +0000 Faranjit İçin Antibiyotik: Faranjit; Tıp dilinde boğaz iltihaplanmasına verilen isme denilmektedir. Boğazda aniden başlayan yutkunmakla artan ağrı, ses kısıklığı, yanma, öksürük, ateş, boğazda uçuk seklinde kabarcıklar, Faranjit İçin Antibiyotik: Faranjit; Tıp dilinde boğaz iltihaplanmasına verilen isme denilmektedir. Boğazda aniden başlayan yutkunmakla artan ağrı, ses kısıklığı, yanma, öksürük, ateş, boğazda uçuk seklinde kabarcıklar, beyaz gri renkte iltihaplı dokular ve ağzın kokması gibi belirtiler ile ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Farenjit rahatsızlığının %90’ı viral yani herpes simpleks, parainfluenza, adenovirüs, rhinovirüs gibi nedenlerden kaynaklıdır. Kalan %10’ luk bölüm ise bakteriyel nedenli olmaktadır. Ve bakterilerin sebep olduğu farenjitte ise belirtiler genellik ile daha ağır seyreder. Daha çok 4 ila 7 yaş arası çocuklarda sıkça görülen farenjit, bir yaşın altındaki bebeklerde nadiren görülmektedir, belirtileri ise hastalığın sebeplerine göre değişkenlik gösterir. Faranjitde  kullanılan antibiyotikler ise şöyledir;

Tetralet ve Tetra Kapsül; Bu ilaçların etken maddesi Tetrasiklin hidroklorür’dür. Tetralet ve tetra kapsül, vücutta hastalıklara yol açan, klorofilsiz, tek hücreli canlılarla savaşmakta ve  farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonları tedavi edici bir tür antibiyotiktir. Solunum yolu faranjit, zatürre, sinüzit, bademcik ve orta kulak iltihabı gibi enfeksiyonlarda deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarında ayrıca  mide ve bağırsak ile ilgili enfeksiyonlarda, idrar yolu enfeksiyonlarında, kulak, burun, boğaz enfeksiyonlarında,  akne, difteri, kızıl tedavisi ve göz enfeksiyonlarının, kadın üreme organları ile ilgili enfeksiyonlarda, tedavisinde kullanılır.

Nobecid; Çocuklar için toz şurup ve yetişkinler için  film tablet

Duobaktam ve Duobak; Çocuklar için toz şurup ve yetişkinler için  film tablet

Losefar; Çocuklar için toz şurup ve yetişkinler için kapsül

Kefsid; Çocuklar için toz şurup ve yetişkinler için kapsül

CEC; Efervesan Tablet

Ceclor; Mr film tablet 

Adı geçen 4 ilacın etken maddesi Sefaklor’ dur. İdrar yolu idrar kesesi, idrar kanalı ve böbrek iltihabı enfeksiyonlarında üst solunum yolu faranjit, bademcik, orta kulak iltihabı enfeksiyonlarında, alt solunum yolu zatürre enfeksiyonlarında,  deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan ilaç grubudur.
]]>
Adaçayı Faranjit https://www.faranjit.gen.tr/adacayi-faranjit.html Wed, 14 Nov 2018 14:57:59 +0000 Adaçayı Faranjit, rahatsızlığında kullanılabilir. Faranjit, yani boğaz iltihabı ağız ve burun boşluğunun arka duvarında bakterilerin oluşturduğu iltihaplanmadır. Akut ve kronik olmak üzere iki çeşit faranjit görülmektedir Adaçayı Faranjit, rahatsızlığında kullanılabilir. Faranjit, yani boğaz iltihabı ağız ve burun boşluğunun arka duvarında bakterilerin oluşturduğu iltihaplanmadır. Akut ve kronik olmak üzere iki çeşit faranjit görülmektedir. Bu iki isim birbirinden farklıdır. Birden gelişen ani ve şiddetli iltihaplanmalara akut faranjiti denilir. Daha hafif şekilde kendi halinde seyreden ama buna karşılık da daha uzun süren faranjite de kronik(müzmin) faranjit denilmektedir. Akut faranjit rahatsızlığı sadece boğaz sorunu ile kalmamaktadır. Eğer kişi bu rahatsızlığına yakalanmışsa, boğazda yanma, boğaz ağrısı, kuruluk gibi şikayetlerin yanı sıra ses kısılması, halsizlik, ateş ve burun akması gibi belirtiler görülebilir. 

Kronik faranjit rahatsızlığına baktığımızda ise, kırgınlık veya ateş olmaz. Bunun dışında gıcık öksürüğü, yutkunmada güçlük, gerilme, yanma, boğaza yabancı bir nesne takılmış gibi bir his ve boğazı tez temizleme isteği olur. Bu belirtilerde kronik faranjite yakalanan hastalarda görülebilir. Enfeksiyon bir etkendir ama bunun yanı sıra hava kirliliği de kronik farancit te boğazda tahrişe neden olabilir. Akut faranjit rahatsızlığı tam geçti derken sık aralıklarla tekrar ediyorsa kronik faranjite dönebilir. Faranjit rahatsızlığına yakalanınca sıcak veya soğuk yediklerinize, içtiklerinize, soluduğunuz havaya ve bulunduğunuz ortama dikkat etmeniz gerekir. En önemlisi de mutlaka uzman bir doktora muayene olmanızı tavsiye ediyoruz. 

Faranjit Adaçayı Hazırlanışı Ve Kullanımı 

Bir bardak kadar suyun içine bir poşet adaçayı yada bir tatlı kaşığı taze adaçayı koyun ve 10 dakika demlendirin. Bu demlenmiş adaçayını günde 2-3 kere gargara yapın. Bunun yanı sıra, bir ay boyunca her gün bir çay bardağı adaçayı için. Poşet adaçayı veya da taze adaçayı demlenme süresi dolduktan sonra suyun içinde fazla durdurulmamalıdır. Onun için poşet çay direk sudan alınarak atılmalı, taze adaçayı bitkisi de süzülerek atılmalıdır. Bunun dışında doktora danışmadan adaçayı veya diğer bitki çaylarını kullanmamanızı tavsiye ediyoruz. 

Adaçayı Faranjit İçin Kullanımı  

Özellikle çocuklar bademcik iltihabından çok etkilenirler ve hatta günlerce yüksek ateş içinde yatar ve okullarına bile gidemezler. Bu gibi durumlarda çocukların adaçayı ile gargara yapmaları iyileşmelerinde büyük bir yardım sağlar. Adaçayı kullanılması, hem faranjiti yani boğaz iltihaplanmasını hem de bademcik iltihaplanmasını önler ve tekrar oluşmasına karşı da etkili bir rol oynar. Adaçayı ile rahatsızlığın ilk günlerinde gün boyu gargara yapmak boğazın rahatlamasını sağlar. Sonraki günlerde ise haftada birkaç kez adaçayı gargarası yapmak ve tekrarlamak bademcik ve boğaz enfeksiyonu için koruyucu etki sağlayacaktır. 

Adaçayı içeriğinde carnosal asidi, salvin ve cirsimaritin antibiyotik özelliği bulunan etkin maddelerdir. Özellikle carnosal asidi ve salvin, bakterierde RNA- sentezinde etki sağlayarak çoğalmalarını ve rejenerasyonlarını önlemektedir. Bunun dışında adaçayının etkin olduğu bir madde de cineoldür, bu cineol öksürüğü önleyici bir maddedir. Eğer konuyu kısaca özetleyecek olursak, adaçayı hem doğal bir antibiyotik hem de doğal bir öksürük önleyicidir.
]]>
Faranjit Kuru Öksürük https://www.faranjit.gen.tr/faranjit-kuru-oksuruk.html Wed, 14 Nov 2018 22:03:54 +0000 Faranjit kuru öksürük, küçük dilin arkasındaki bademciklerin olduğu bölgede iltihaplanma oluşması sonucu meydana gelebilmektedir. Faranjiti oluşturan en önemli neden virüs yada bakterilerdir. Bazı kimyasal maddelerin veya boğaz Faranjit kuru öksürük, küçük dilin arkasındaki bademciklerin olduğu bölgede iltihaplanma oluşması sonucu meydana gelebilmektedir. Faranjiti oluşturan en önemli neden virüs yada bakterilerdir. Bazı kimyasal maddelerin veya boğazı tahriş eden maddelerin de faranjite neden olduğu bilinir. Mikropların meydana getirdiği faranjite akut faranjit denilmektedir. 

Faranjit nedenleri, 
 • Mikrop yada virüslerin boğaza yerleşmesi 
 • Sigara veya alkol kullanımı 
 • Alerji, geniz akıntısı
 • Kuru veya kirli olan hava 
 • Burun tıkanıklığına sebep olan durumlar
 • İklim değişiklikleri
 • Burundaki kemiklerin de eğriliği
 • Beslenmede bozukluklar
 • Aşırı sıcak veya soğuk olan besinler
 • Diş iltihapları
 • Reflü
Faranjit belirtileri,
 • Boğaz ağrısı
 • Yutkunmada zorluk
 • Boğazda batma hissi
 • Sürekli öksürük
 • Boğazda yanma yada kaşınma hissi
 • Baş ağrısı
 • Ses kısıklığı
 • İştahsızlık yada halsizlik
 • Boğazda kızarıklık yada şişkinlik
Faranjitten korunma yolları,
 • Sigarayı bırakmak 
 • Boğazı tahriş edecek herhangi bir besinden veya içecekten uzak durmak
 • Boğazı temizlemek 
 • Tozlu yada kirli ortamlarda bulunmak
 • Alerjiye neden olabilecek şeylerden uzaklaşmak
 • Mide asidine neden olabilecek besinlerden yada içeceklerden uzak durmak gerekmektedir.

Faranjit tedavisi, 

Öncelikle faranjite neden olabilecek virüsleri ortadan kaldırmak için antibiyotik tedavisi uygulanır. Daha sonra istirahat, kalorisi yüksek besinler, vitamin yada nefesi rahatlacı olan ilaçlar verilir. Kronik olan faranjitin tedavisi oldukça zordur. Hem doktorun tedavi uygulaması hem hastanın bazı durumlara karşı dikkat etmesi gerekmektedir. Ne kadar dikkat edilerse de tam olarak ortadan kaldırılamaz. Tedaviyi uygulamak için de öncelikle faranjiti ortaya çıkaran nedenlerle bakılmalıdır. Eğer varsa önce o neden tedavi edilmelidir. Kronik olan faranjitin tedavisi oldukça uzun sürmektedir. Bu nedenle sabır yada titizlikle tedavi gerçekleşmelidir. Basit olan kronik faranjit genellikle gençlerde görülmektedir. Muayenede boğazda kızarıklık yada üzerinde ufak ufak kabarcıklar görülmektedir. Diğer faranjitteyse hastanın boğazında kalınlaşmış mukoza veya lef bantları görülmektedir.

Faranjite karşı bitkisel tedavi,
 • Enfeksiyonları önlemek amacıyla sarımsak yada ekinezya bitkisi kullanılır
 • Limon veya ananas suyu ile gargara yapılabilir
 • Kuru soğanın suyu çıkarılarak içilir
 • Kaynamış olan sıcak suda nilüfer çiçeğini 20 dakika beklettikten sonra yemeklerden önce içilmelidir
 • Sıcak suyun içinde demlendirdiğiniz mine çiçeğinin içine bal ilave edilerek yatmadan önce içilmelidir.
 • Hatmi çiçeği, kökü yada yapraklarının herhangi birini kullanarak hazırlayacağınız karışımla boğaz gargarası yapılabilmektedir.
]]>
Faranjit Antibiyotik https://www.faranjit.gen.tr/faranjit-antibiyotik.html Wed, 14 Nov 2018 23:09:38 +0000 Faranjit antibiyotik, Ağız ve burun boşluğunun arka kısmında farinks denilen boğaz kısmı bulunur. Farinks kısmı iltihaplanırsa farenjit oluşur. Çoğunlukla kışın, virüsler ve mikropların boğaza yerleş
Faranjit antibiyotik, Ağız ve burun boşluğunun arka kısmında farinks denilen boğaz kısmı bulunur. Farinks kısmı iltihaplanırsa farenjit oluşur. Çoğunlukla kışın, virüsler ve mikropların boğaza yerleşmesi neticesi ortaya çıkan bulaşıcı bir boğaz enfeksiyonudur. Faranjit zamanla bronşit oluşumuna sebep olabilir. Kimilerinde uzun zamandan beri vardır ve çok fazla rahatsız edici şikayetler gözlenmez. Bu durumda faranjit kronikleşmiştir. Müzmin farenjit denilen durum ortaya çıkar. Hastalığın çok şiddetli olduğu ve yeni yeni görüldüğü durumsa akut farenjit adını alır.

Faranjitin sebebi nedir: 

Akut farenjit çoğunlukla üst solunum yolu enfeksiyonlarının bir parçası olarak görülür ve nedeni çoğunlukla virüslerdir. Bazen bakteriler de faranjite yol açabilirler. Bazı kimyasal maddelerin ya da tahriş edici maddelerinde farinkse teması ile akut farenjit gelişebilir. Kronik farenjitte ise yine virüslerde rol almasına rağmen genellikle tahriş edici başka bir faktör vardır. Bunlar arasında en önemlileri olarak sigara içilmesi, alkol kullanılması, geniz akıntısı, alerji, kuru ve kirli hava, burun tıkanıklığı yapan faktörler mideden reflü, aşırı sıcak ya da soğuk besinler, boğaz temizleme refleksinin aşırı olması, diş ve bademcik iltihapları, geniz eti sıralanabilir.

Faranjitin belirtisi, 

Boğaz ağrısı ve yutma güçlüğüdür. Kendini çoğunlukla yüksek ateşle belli eder. Hastalar, genellikle boğaz ağrısı, öksürük, yutma güçlüğü ve yüksek ateşle hekime başvurur. Erişkinlerde ve çocuklarda görülen faranjit, üç aydan fazla sürüyorsa, kronik faranjite dönüşüyor demektir.

Akut Farenjit hastalarının şikayetleri daha belirgindir. Boğaz ağrısı, boğazda kuruluk, yutkunma zorluğu, yanma ya da kaşınma hissi, ateş, öksürük gibi şikayetler olur. Boyunda beze, baş ağrısı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, halsizlik-kırgınlık, ses kısıklığı gibi şikayetlerde görülebilir. Kronik farenjitteyse akut farenjitin aksine halsizlik, kırgınlık ve ateş gibi şikayetler pek görülmez. Boğaz ile ilgili şikayetler daha hafiftir fakat ya hiç kaybolmaz ya da çok kolay ortaya çıkar.

Antibiyotik çeşitleri:
 • Sulfamidler
 • Laktam grubu Antibiyotikler 
 • Tetracyclin grubu antibiyotikler
 • Aminoglycosid grubu antibiyotikler
 • Makloid grubu antibiyotikler
Faranjit tedavisinde antibiyotik kullanımı: 

Akut farenjite virüslerin sebep olduğu düşünüldüğünde antibiyotik kullanılmaz. Ancak sıklıkla virüslerin yaptığı iltihaba bakterilerde eşlik ettiğinden antibiyotikler hastalığın iyileşme süresini kısaltmaktadırlar. Antibiyotik olarak penisilin türevleri, sefalosporin ya da makrolidler kullanılabilir. Antibiyotiklerin yanı sıra, ağrı kesici-ateş düşürücüler, alerji düşünülen bireylerde antihistaminikler, öksürük kesiciler, burun açıcı spreyler ve ağız gargaraları kullanılabilir. Pastiller genellikle faydasızdır.

Kronik farenjitinse tedavisi oldukça zordur. Hem hekimin tedavi uygulaması hem de hastanın bazı durumlara dikkat etmesi gerekmektedir. Fakat yine de kronik farenjit çoğu zaman tam olarak ortadan kaldırılamaz. Tedaviyi belirlemek için kronik farenjiti ortaya çıkaran başka bir etken olup olmadığına bakılmalıdır. Bulunursa önce onun tedavisi gerekir. Alerji, burun kemiğinde eğrilik ya da burunda et, sinüzit, reflü gibi hastalıklar uygun biçimde gerekirse ameliyatla düzeltilmelidir. Antibiyotikler çoğunlukla faydasızdır. Geniz akıntısını azaltıcı ilaçlar ya da ağız gargaraları sık kullanılırlar. Bazen reflü önleyici ilaçlarda verilebilir. 
]]>
Faranjit İçin Sprey https://www.faranjit.gen.tr/faranjit-icin-sprey.html Thu, 15 Nov 2018 05:59:17 +0000 Faranjit İçin Sprey, faranjit boğazda küçük dilin arkasında ve bademciklerin olduğu bölgenin iltihaplanması sonucu oluşur. Çocukluk dönemi ya da yetişkinlik dönemi fark etmeksizin her yaşta görülebilir. Faranjiti oluştu Faranjit İçin Sprey, faranjit boğazda küçük dilin arkasında ve bademciklerin olduğu bölgenin iltihaplanması sonucu oluşur. Çocukluk dönemi ya da yetişkinlik dönemi fark etmeksizin her yaşta görülebilir. Faranjiti oluşturan nedenlerin başında virüsler ve bakteriler gelir. Çocuklardaki faranjitlerin yüzde 95’i virüslerden oluşurken yetişkinlerde ise yüzde 5'i bakterilerden oluşur. Faranjit farklı şekillerde belirti veren bir hastalıktır. Faranjitin en belirgin özellikleri boğaz kısmında oluşan şişkinlik ve kızarıklık, ses kısılması ve konuşmakta zorlanmak, sürekli bir öksürük ve yutkunurken boğaz bölgesinde hissedilen acı olarak sıralanabilir. Mevsimlere göre görülme durumu değişiklik göstermektedir ve kapalı alanlarda çok daha sık görülür.
 
Faranjit İçin Sprey Önerileri
 
Faranjit akut ve kronik olmak üzere iki şekilde gelişebilir. Her iki tip faranjit birbirinden tamamen farklıdır. Birden bire ortaya çıkan ve aşırı iltihap oluşan faranjit akut faranjittir. Hafif seyreden ve diğerinden daha uzun süren ise kronik faranjit olarak değerlendirilir. Akut faranjit şikayetleri tek başına boğaz ağrısı ile sınırlı kalmayabilir. Boğaz ağrısı ile beraber boğazda yanma ve kuruluk, ateş, halsizlik ve en belirgin olarak burun akıntısı gelişebilir. Kronik faranjitte ise halsizlik yada ateş olmayabilir. Fakat yutkunma zorluğu, boğazda gıcık, öksürük görülür. Franjit için sprey kullanımı daha çok akut faranjit için geçerli bir durumdur. Ancak faranjit tedavisi için sadece spreye yeterli değildir. Faranjit kronik bir hal almış ise iyileşme süreci daha uzun sürebilir. Burundaki kemik eğrilikleri ve burundaki et olması, alkol ve sigara kullanımı, alerjik reaksiyonlar, beslenme bozuklukları ve en önemlisi de iklim değişiklikleri faranjitin gelişmesini kolaylaştırır. Antibiyotik kullanımı gereklidir. Bunlar bakterilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Antibiyotiğin yanında ateş düşürücü, öksürük kesici ilaçlar, ağrı kesiciler destekleyici olacaktır. Geniz akıntısı olması halinde akıntının kesilmesi için de ilaç kullanılabilir. Bunun için genelde ağızdan alınan ilaçlar yerine burun spreyleri tercih edilir. Özellikle gece uyurken burun tıkalı olduğu için ağızdan nefes alınmaya çalışılır. O nedenle sprey gece rahat bit uyku çekmek için kişiye yardımcı olur. Sprey kullanımı burunun içine püskürtme şeklinde olur. Sırt üstü yatılarak birkaç dakika kadar hareket etmeden beklenmelidir. 

Spreyler bebek ve çocuklarda her burun deliğine günde bir ya da iki defa, yetişkinlerde ise her burun deliğine günde üç dört defa püskürterek kullanılabilir. Sprey çeşitleri arasında Sterimar marka sprey tercih edilebilir. Sterimar, açık okyanus sularından damıtılarak elde edilerek üretilmiştir. Çocukların ve yetişkinlerin kullanımına uygun steril izotonilk deniz suyudur. Bazı spreylerin içerisinde olan maddelerden ötürü kişide bağımlılık etkisi yaratabilir. Streimarın tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden bir tanesi de  bünyede alışkanlık yapmayacak şekilde tasarlanmış olmasıdır. Faranjit için sprey temin edilemediği takdirde evde doğal yöntemlere de başvurulabilir. Bunun için 1 çay bardağı suyun içine 1 çay kaşığı tuz eklenip tuz eriyene kadar iyice karıştırılır. Hazırlanan su, ağzında püskürtme aparatı olan bir şişeye konularak burunun içine püskürtülür.
]]>
Faranjit Hapı https://www.faranjit.gen.tr/faranjit-hapi.html Fri, 16 Nov 2018 01:09:41 +0000 Faranjit hapı, boğaz iltihaplanmasında kullanılan tıbbi bir ilaçtır. Faranjit, boğazdaki iltihaplanmaya verilen isimdir. Boğaz bölgesinde ani başlayan yanmalar, yutkunma sırasında ağrılar, ses tellerin
Faranjit hapı, boğaz iltihaplanmasında kullanılan tıbbi bir ilaçtır. Faranjit, boğazdaki iltihaplanmaya verilen isimdir. Boğaz bölgesinde ani başlayan yanmalar, yutkunma sırasında ağrılar, ses tellerinde kısılma, boğazda kabarmalar ve kötü ağız kokusu şeklinde belirtileri olur. 4-7 arasındaki çocuklarda daha sık görülür. Belirtileri ve tedavi yöntemleri hastalığın nedenlerine göre değişir. Bakterilerin yol açtığı faranjitte belirtiler genelde daha can yakıcı olur. Birçok farenjit vakası bir iki gün içerisinde vücut direnci sayesinden kendiliğinden düzelir. Kendiliğinden düzelmeyen ve ağır faranjit durumunda ise faranjit hapı ile tedavi uygulanabilir. Faranjit hapı kullanım şekli daha çok belirtilere göredir ve hastalığın nedenine göre değişkenlik gösterebilir. Farenjit tedavisinde kullanılan faranjit hapları sadece hastalığın nedeni bakteriyel enfeksiyonlar ise faydalı olurlar. Faranjit hapları boğaz ağrılarında ise etkilerini pek gösteremezler.

Farenjit hastalığı, geniz akıntısı, sıklıkla kırmızımsı, tahrip olan bir boğaza sebep olur. Boğaz kültürlerinden genel de olumlu bir sonuç alınamaz ama bademcikler ve bazı dokular şişerek rahatsızlığa ve can yanmasına neden olurlar. Geniz akıntısı faranjit hapı ile tedavi edilirse bu hastalıkta ortadan kalkacaktır. Ayrıca mesleği gereği, sesini daha çok ya da yüksek desibel ile kullanması gereken kişilerde yada tozlu ve kimyasal ortamlarda ortamlarda çalışanlarda kronik boğaz  ağrıları olabilir.

Faranjit hapı yan etkileri,
 • faranjit hapı hastalığa neden olan bakterileri öldürürken aynı zamanda vücudunuzdaki bakterilerin de dengesini bozar. Bunun sonucunda da ishal olabilirsiniz.
 • Bağırsakta bulunan bakteriler haptan etkilenirse bulantı ve kusma olur.
 • Bayanlarda vajinal bölgede yanma ve kaşıntı oluşur.
 • Bağışıklık sistemi zayıflayabilir.
 • İdrar yollarında enfeksiyon oluşabilir.
Faranjit hapı kullanım şekli

Bu tür hastalıklarda ilaç kullanımın doktor tavsiyesinde yapılması gerekmektedir. Ağız yoluyla alınan faranjit hapının aç karnına günde 2 kere alınması söylenir. Faranjit için doktorlar tarafından en çok verilen haplar ise andorex ve croxilex dir.
]]>
Emzirirken Faranjit Tedavisi https://www.faranjit.gen.tr/emzirirken-faranjit-tedavisi.html Fri, 16 Nov 2018 03:38:02 +0000 Emzirirken faranjit tedavisi; faranjit üst yolunum yolu hastalıklarına dahil olan bir rahatsızlık türüdür. Üst solunum yolu kulak ve alt solunum yolları ile yakından ilgili olup enfeksiyonlar nedeni ile bu bölgeler yakından e Emzirirken faranjit tedavisi; faranjit üst yolunum yolu hastalıklarına dahil olan bir rahatsızlık türüdür. Üst solunum yolu kulak ve alt solunum yolları ile yakından ilgili olup enfeksiyonlar nedeni ile bu bölgeler yakından etkilenir.

Faranjit, grip, sinüzit, larenjit gibi enfeksiyon rahatsızlıkları üst solunum yolları ile bağlantılı olarak gelişmektedir. Üst solunum yolu enfeksiyonları virüs ve bakteri sebebi ile ortaya çıkmaktadır, akla ilk gelen hastalıklar grip ve soğuk algınlığıdır. Grip ve soğuk algınlığına genellikle faranjite eşlik etmektedir. Özellikle sonbahar ve kış gibi soğuk havalarda bu rahatsızlığa yol açan virüs ve bakterilerin görülme sıklığı daha fazladır. Normal şartlarda bile çok can sıkıcı ve rahatsızlık verici faranjit rahatsızlığı emzirme döneminde daha fazla sıkıntıya sebep olmaktadır. Çünkü emzirme dönemi bağışıklık sisteminin zayıfladığı ve vücut direncinin azaldığı bir dönemdir. Bebek sahibi annenin bu dönemde normal dönemlerden daha fazla hastalığa yakalanma riski daha fazladır. Bu sebeple bebek sahibi annelerin daha dikkatli olması gerekir.

Emzirirken faranjit tedavisi, ilaç kullanımı için uygun bir dönem değildir. Bu sebeple emzirme döneminde mecbur kalınmadığı takdirde kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır. Kullanılan ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde ve doktorunuzun önerdiği dozlarda alınmalıdır. Annenin kullandığı ilaçlar emzirme yolu ile bebeğe geçebileceğinden bebeğin gelişimi açısından riskli olabilir.

Emzirirken faranjit tedavisi nasıl yapılır;

Emzirme döneminde faranjit tedavisi için seçilen yöntemlerde çok dikkatli olmak gerekir. Bu dönemde ortaya çıkan faranjit için doktor herhangi bir ilaç vermemiş ise evde hazırlanabilecek bitkisel kürler ile hastalık kontrol altına alınabilir.

Adaçayı; ülkemizde son yıllarda çok fazla tüketilen bir bitki çayıdır. Faranjit tedavisi için de kullanılabilen adaçayını emziren anneler çok fazla içmemek şartıyla kullanabilir. Bir su bardağı suyun içine bir tatlı kaşığı adaçayı eklenerek 10 dakika dinlendirilir. Hazırlanan çayı hem içebilirsiniz hem de gargara olarak kullanabilirsiniz.

Zencefil; emzirme döneminde meydana gelen faranjit rahatsızlığı için zencefilden yardım alınabilir. Zencefil toz ya da rendelenerek bir su bardağı suyun içinde kaynatılır ve içine bal, limon eklenerek tatlandırılır. Hem mide bulantısı hem de faranjit için ideal bir tedavi yöntemidir.

Tavuk çorbası; emzirme döneminde oluşan faranjit yemek yemede iştahsızlığa neden olabilir. Ayrıca yutkunmakta ve yutmada zorluk yaşanabileceğinden sıvı gıdalar ile beslenmek daha doğru olmaktadır. Tavuk çorbası bol limon ilave edilerek içildiği zaman üst solunum yolu ile gelişen tüm hastalıklara çok iyi gelmektedir.

Sarımsak; sarımsağın antibiyotik özelliğinden faydalanmak için emzirme döneminde faranjite karşı kullanılmaktadır. 2-3 diş sarımsak ağızda iyice çiğnendikten sonra çiğ olarak yutulmalıdır. Faranjit için çok doğal bir tedavi yöntemidir.
]]>
Faranjit Kanaması https://www.faranjit.gen.tr/faranjit-kanamasi.html Fri, 16 Nov 2018 06:02:06 +0000 Faranjit Kanaması, Boğaz, burun ve ağız boşluğunda gerçekleşen kronik iltihaplanmaya verilen genel isim faranjittir. Halk arasında öğretmen hastalığı olarak da bilinir. Sürekli tozlu ortamlarda bulunma hastalığı tetikleyen e Faranjit Kanaması, Boğaz, burun ve ağız boşluğunda gerçekleşen kronik iltihaplanmaya verilen genel isim faranjittir. Halk arasında öğretmen hastalığı olarak da bilinir. Sürekli tozlu ortamlarda bulunma hastalığı tetikleyen en önemli unsurlardan biridir. Hastalar çoğu zaman boğazlarını temizleyerek rahatlayacağını düşünür, sürekli gargara yapma ihtiyacı duyar ve tuzlu suyla boğazlarını temizlemeye çalışır. Bu temizleme işlemi ise daha fazla tahrişe neden olur. İltihabın yarattığı tahrişe birde aşırı temizlik hareketi eklenince kanamalar ortaya çıkabilir.

Faranjit kanaması ciddi enfeksiyonlara yol açabileceğinden doktor muayenesi şarttır. Antibiyotik tedaviler yanında başka tedaviler uygun görülebilir. 

Faranjit kanaması sonrası ne yapılmalıdır; Boğazda aşırı tahriş ve kanamalar vücut direncini doğrudan etkiler bu yüzden faranjit kanamaları sonrasında bağışıklık sistemi zayıflayabilir. Kişi alkol ve sigaradan uzak durmalı, vücut direnci azaldığından bol bol istirahat etmelidir. Tozlu ortamlarda bulunmamak, çok fazla konuşmamak iyileşme sürecini hızlandırabilir. Aşırı sıcak ve aşırı soğuk gıdalar ile asitli içecekler tüketilmemelidir. Bu süreçte beslenme önemli bir faktördür. Sert ve büyük lokmalar boğazı daha fazla tahriş eder. Hasta bol bol çorba, meyve suları gibi direncini yükseltecek gıdalarla beslenmelidir. 

Ihlamur, adaçayı gibi yumuşak içimli çaylar balla karıştırılarak içilirse boğazda rahatlama sağlar. Bağışıklığı yükseltir. Faranjit genellikle virüslerin yanında bakterilerinde hızla çoğaldığı boğaz enfeksiyonları olduğundan ilaçların düzenli kullanımı çok önemlidir. İlaçları düzgün ve yeterli kullanmamak virüs ve bakterilerin ilaca karşı bağışıklığını arttıracağından tedavi sürecini yavaşlatarak hastalığın kronikleşmesine neden olabilir. Faranjit kanamasından sonra müdahale edilmeyen durumlarda yüksek ateş, halsizlik, yutkunma zorluğu, eklem ağrıları, baş ağrısı, konuşma zorluğu gibi rahatsızlıklar hastalığa eşlik edebilir. Enfeksiyon yayılarak ses kayıplarına yol açabilir. Faranjit kanaması ciddi bir rahatsızlıktır. Hafife alınmaması gerekir. Muayene sonrasında kan sayımı ve kültür antibiyogramı istenebilir.  
]]>
Faranjit Balgam https://www.faranjit.gen.tr/faranjit-balgam.html Fri, 16 Nov 2018 19:50:22 +0000 Faranjit Balgam, Faranjit boğazda küçük dilin arkasında bademciklerin bulunduğu bölgenin iltihaplanmasına denmektedir. Boğazda iltihaplanmaya bağlı olarak meydana çıkar ve genellikle burun boşluklarında, gırtlakta iltiha Faranjit Balgam, Faranjit boğazda küçük dilin arkasında bademciklerin bulunduğu bölgenin iltihaplanmasına denmektedir. Boğazda iltihaplanmaya bağlı olarak meydana çıkar ve genellikle burun boşluklarında, gırtlakta iltihaplanma olarak görülür. Faranjit genelde öğretmen hastalığı olarakta bilinir. Bu hastalık kişide performans kaybına neden olur ve özellikle faranjite grip, üşütme ve bakteriler neden olmaktadır. Faranjit boğazın mukozal ve submokozal yapılarının enfeksiyonel hastalığıdır. Faranjitte sigara kullanımı, alerji, virüs ve bakteriler neden olur ayrıca geniz akıntısı yutakta mukas birikimine neden olur bu durumda öksürükle beraber balgam çıkmasına neden olur.

Balgam akciğerlere trake borusu devamında salgılanan bir mukos salgısıdır. Boğaza kaçan toz gibi yabancı maddeleri kendine yapıştırmak ve bu yabancı maddeleri vücuttan dışarı atılmasını sağlamak için oluşur. Balgamın genelde yapısı sudan oluşmakta ve rengi ise saydamdır. Balgam bazı rahatsızlıklar sonucu iltihaplı bir hale dönüşür. Bronşial astım, bronşit gibi bazı rahatsızlıklar balgam yoğunluğunu artırır ve renginde koyulaşma olur. Faranjitin oluşmasına virüsler ve bakteriler, geniz akıntısı neden olmaktadır. Çocuklarda faranjitin oluşmasına %95 virüsler neden olmaktadır. Erişkinlerde ise %3-5 oranda bakteriler neden olur. Bu şekilde oluşan faranjite akut denir. Faranjit nedeniyle boğazda oluşan balgamın koyulaştığı ve dışarı atılması sorun haline geldiğinde öksürük meydana gelir ve öksürüğün yardımı ile balgam dışarıya atılmaya çalışılır.

Bu durumlarda bir hekimine gidilerek önerdiği ilaçlar ile balgamın yoğunluğu azaltılmaya çalışılır. İlaçların yanında bol miktarda sıvı tüketilmesi, ayrıca bitkisel çaylardan yararlanılması balgamın vücutta atılmasını sağlayacaktır. Balgam söktürücü sıcak bitki çayları hem boğazı yumuşatır hem ciğerleri ve mide kaslarını zorlayan öksürüğü azaltır hem de balgamla beraber enfeksiyonların vücutta atılmasını sağlar.

Balgamın rengi mikrobun durumuna göre değişir, Faranjitte balgam geniz akıntısının sululuğuna göre değişir sulu balgam veya koyu yeşilimsi balgam olur. Bazı durumlarda ise yapışkan şeklinde balgam görülebilmekte ve burumda ise göğüste dolgunluk hissi oluşur. Astım hastasında bronşitte köpüklü ve yumuşak balgam, zatürre’ de ise koyu bazen de kanlı olarak görülmektedir. Akciğer kanserinde, veremde, boğmaca hastalığında ve bronşitte kanlı balgam görülür. Nefes almakta zorlanmayla beraber pembe sulu köpüklü balgam çıkıyor ise akciğerde su toplaması sonucu olmuştur. Bu durumlarda mutlaka bir uzman hekime gidilerek gereken tetkikler yapılıp tedavi olunmalıdır.

Faranjit Balgam Belirtileri

Faranjit birçok belirtiler ile meydana çıkar. Boğazda kızarıklık, yüksek ateş, boyun lenf bezlerinde şişme görülmesi, genel olarak halsizlik, kırgınlık görülmektedir. Boğazda yanma, batma hissi, ağrı, yutkunmada zorlanma, öksürük ve boğazın bazı bölgelerinde şişkinlik kızarıklık meydana gelir. Boğazda aniden başlayan yanma ve ağrı, yutkunmada zorlanma, ses kısıklığı, halsizlik, boğaz kuruluğu ve öksürük, kas ve eklemlerde ağrı oluşur. Gıcık şeklinde öksürük veya boğazda kuruluk, iyileşmeyen yaralar ve şişlikler meydana gelir.

Burnun tıkanması genellikle burunda kemik eğriliği, geniz etinin olması, Sigara, alkol, allerji, ve iklim değişiklikleri özellikle üst solunum yolu hastalığı gibi bazı etkenler faranjit in oluşmasına neden olmaktadır. Faranjit oluşması vücutta lokal ve genel olarak belirtiler gösterir. Bu belirtiler görüldüğünde mutlaka bir hekime gidilerek antibiyotik tedavisi alınmalıdır.

]]>
Faranjit Ameliyatı https://www.faranjit.gen.tr/faranjit-ameliyati.html Fri, 16 Nov 2018 20:12:59 +0000 Faranjit ameliyatı, Faranjit ve ağız boşluğunun arka duvarında oluşan bir iltihabik hastalıktır. Hastalarda akut ve kronik olmak üzere iki çeşit Faranjit görülür. Şiddetli ve ani gelişen iltihaplanmalar Akut faranjit kez Faranjit ameliyatı, Faranjit ve ağız boşluğunun arka duvarında oluşan bir iltihabik hastalıktır. Hastalarda akut ve kronik olmak üzere iki çeşit Faranjit görülür. Şiddetli ve ani gelişen iltihaplanmalar Akut faranjit kez daha hafif seyreder. Fakat buna karşılık uzun süre devam eden Faranjite ise kronik Faranjit denir. Akut faranjitin belirtileri boğazla ilgili değildir daha çok boğaz ağrısı boğazda yanma kuruluk gibi şikayetlerin yanı sıra ses kısılması, halsizlik, ateş, burun akıntısı gibi belirtiler olur. Genellikle bu tür üst solunum enfeksiyonu gibi belirtileri olan Akut faranjit iyileşme süresi kronik faranjite göre daha kısadır. Kronik faranjit ise akut faranjite göre daha farklı belirtiler göstermektedir. Özellikle ateş ve kırgınlık yoktur. Bunun yanında yutkunma güçlüğü, yanma, gerilme, gıcık öksürüğü, yabancı cisim takılmış gibi hissetme ve boğazı temizleme hissi yaratır. Bu arada Akut faranjit hastada çok sık tekrarlanıyor ise kronik faranjite dönüşme riski çok yüksektir. 

Faranjit hastalığı genellikle üst solunum yolu hastalıkları ile beraber kendisini göstermekle birlikte bunun dışında reflü, aşırı alkol tüketimi, sigara kullanımı gibi başka nedenlerden de kaynaklanabilir. O yüzden de Faranjit ameliyatı diye bir durum söz konusu değildir. Daha çok altta yatan başka hastalıklardan dolayı yapılan ameliyat müdahaleleri vardır. Direk Faranjit hastalığına yapılmış olan bir ameliyat olmadığından altta yatan nedenlerin araştırarak faranjite sebep olan hastalığın belirlenmesi ve bu duruma göre tedavi uygulanması gerekir. 

Faranjit ameliyatı riskleri

Ameliyatın riski altta yatan hastalığın cinsine göre değişiklik göstermektedir. özellikle burun içerisinde et veya burun kemiğinde yamukluktan kaynaklı bir durum ise hastanın ameliyatı yapan hekimin başarısı ile doğru orantılıdır. çünkü konusunda uzman ve deneyimli olmayan bir hekimini ameliyatı gerçekleştirmesi hastanın burun işlevselliklerini eskisinden de kötü bir duruma getirebilir. 

Faranjit ameliyatı olarak bilinen ve aslında altta yatan en büyük etken olan reflü hastalığı ameliyatla tedavi edilebilen bir hastalıktır ve genellikle de reflünün yaratmış olduğu asit seviyesinin dengesizliğinden ötürü boğazda oluşan Faranjit iltihaplanmasının tedavisinin yapılabilmesi için öncelikle reflünün tedavi edilmesi gerekir. Bunun dışında yine alerji, burun kemiğinde eğrilik, Sinüzit, burun da et gibi hastalıklarda Faranjit hastalığına neden olduğundan ötürü bu tür hastalıkların çeşidi olma durumu söz konusuysa ve bu durum faranjitin sürekli tekrar etmesine neden oluyor ise altta yatan hastalığın hangisi olduğunun belirlenmesi ve ona göre ameliyat edilmesi gerekir. Sağlıklı her insan bu hastalığa yakalanabilir ve yahut da aslında boğazla ilgili direk Faranjit rahatsızlığı olmayan bir kişi reflü rahatsızlığından dolayı faranjit olarak boğazda iltihaplanmalar yaşayabilir. En çok görülen faranjit; Akut faranjitin sürekli olarak tekrarlamasının en büyük nedenlerinden birisi ise belirttiğimiz altta yatan hastalıklardır. Bu hastalıkların tedavi edilmesi veya ameliyatla tedavi edilmesi ile ancak Faranjit hastalığından kurtulmak söz konusudur. 

Faranjit ameliyatı sonrası

Ameliyat altta yatan sebebi belirlendikten sonra yapılır ve genelliklede burun ile ilgili sıkıntılardan kaynaklanan faranjitlerde uygulanır. ameliyatın iyileşme süresi her hastada değişken olsa da ortalama olarak üç gün hastane yatışlıdır. daha sonrasında hasta geriye kalan süreci evinde de geçirebilir. Sağlıkla kalın. 
]]>
Faranjit Kaç Günde Geçer https://www.faranjit.gen.tr/faranjit-kac-gunde-gecer.html Sat, 17 Nov 2018 12:26:41 +0000 Farenjit Kaç Günde Geçer, Asıl olarak "farenjit kaç günde geçer" Sorusunu tam olarak yanıtlamamız mümkün değildir. Ancak yine de buna cevap verebilmemiz için ilk olarak farenjit nedir bunu öğrenmemiz gerekmektedir Farenjit Kaç Günde Geçer, Asıl olarak "farenjit kaç günde geçer" Sorusunu tam olarak yanıtlamamız mümkün değildir. Ancak yine de buna cevap verebilmemiz için ilk olarak farenjit nedir bunu öğrenmemiz gerekmektedir Faranjit ağzın ve burnun arka kısmında yer alan farinks kısmının iltihaplanması ile oluşmaktadır. Boğazda yerleşmiş olan virüsler ve mikroplar sebebiyle bulaşıcı özelliğe sahiptir.

Faranjit rahatsızlığı uzun bir süre fazla şikayete neden olmadan yaşanırsa kronik bir hal almış kabul edilir. Şiddetli belirtilerinin görüldüğü hallerde ise akut faranjit olarak kabul edilmektedir. Rahatsızlığın sebebi bakteri ve virüsler olsa da boğazı tahriş eden sebepler de oluşumu kolaylaştıran ve müzminleştiren etkenlerden sayIlır.

Faranjit rahatsızlığın tedavisi için antibiyotik kullanımı gereklidir. Bunlar bakterilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır. Antibiyotiğin yanıtlamamız sıra öksürük kesici, ateş düşürücüler, ağrı kesiciler ve alerjik reaksiyonu önlemek için kullanılan ilaçlar destekleyici olacaktır. Geniz akıntısı olması durumunda bunun kesilmesi içinde ilaç kullanılabilir. 

Boğaz ağrısı için pastil kullanımı fazla faydalı değildir. Kronik bir hal almış olan hastalıkların tedavisi uzun sürebilir. Öncelikle bunun sebeplerinin tespit edilmesi gerekir. Tıbbi tedavi sürecinde hastaların bazı kurallara uyması ve bunları uygulaması tedaviye olumlu katkı sağlayacaktır.

Farenjit Kısa Sürede Geçmesi İçin  Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir
 • Adaçayının antiseptik özelliği olması sebebiyle günde 3-4 fincan içilmesi iyileşmeyi hızlandıracaktır. 
 • Çok soğuk ya da çok sıcak gıdaların tüketilmesi boğazlarda tahrişe neden olacağından farenjitin iyileşmesini yavaşlatacaktır. 
 • Sıvı gıdalar tüketimine ağırlık verilmesi gerekmektedir.
 • Öğünlerde ılık çorbalara yer verilmesi gerekir.
 • Baharatlı, ekşi, acı gibi beslenme tarzından uzak durulmalıdır.
 • Çay, kahve veya kola gibi asitli yiyecekler rahatsızlığı daha da kötü hale getirdiğinden uzak durulması gerekir.
 • Boğazı tahriş edecek kadar yüksek sesle konuşmamak farenjit açısından faydalı olacaktır. 
 • Rahatsızlık boğazda kuruluk ve kaşıntıya neden olduğundan özellikle geceleri uykuyu rahat uyuyabilmek için ılık su veya süt içmek de fayda olacaktır.
 • Hastaların bol sıvı tüketmesi uygun olacaktır. Ancak tüketilecek sıvıların ılık olmasına dikkat edilmesi gerekir. 
 • Sigara içenlerin sigarayı bırakması içmeyenlerin sigara içilen ortamlardan uzak durması rahatsızlığın iyileşmesine olumlu etkisi olacaktır.
 • Kapalı kirli ve tozlu ortamlarda bulunmamak hastalığının iyileşmesine katkı sağlayacaktır. 
 • Düzenli yaşam için spor yapmak faydalı ve etkili olacaktır. 
 • Beslenmeye çok dikkat ederek gerekli vitaminleri yeterince almak rahatsızlığın tedavisinde katkı sağlayacaktır.
 • Kuru ortamlardan kaçınmak, ortamı mümkün olduğu kadar nemli tutmak gerekmektedir. 
 • Bademcik iltihabı olan kişilerin bunu tedavi ettirmesi gerekir.
Farenjit Kaç Günde Geçer 

Farenjit yukarıda söylenenlere göre tedavi edilirse ve kendinizi farenjite karşı korursanız yaklaşık 1 hafta kadar sürmesi muhtemeldir. Akut farenjit en fazla 2.5 hafta kadar sürebilmektedir. 3 hafta sonrasında ise artık kronik farenjit olarak sayılabilmektedir.
]]>
Faranjit Gargara https://www.faranjit.gen.tr/faranjit-gargara.html Sun, 18 Nov 2018 12:25:50 +0000 Faranjit gargara, Faranjit her yaşta insanda oluşabilen bir hastalıktır. Faranjit hastalığının diğer adı gırtlak iltihabıdır. Genellikle üşütmeye bağlı olarak ortaya çıkar. Hastalık bazen de kişilerde alerji, bakteriyel Faranjit gargara, Faranjit her yaşta insanda oluşabilen bir hastalıktır. Faranjit hastalığının diğer adı gırtlak iltihabıdır. Genellikle üşütmeye bağlı olarak ortaya çıkar. Hastalık bazen de kişilerde alerji, bakteriyel enfeksiyon, bademcik iltihabı, reflü olarak ortaya çıkar. en bilinen sebeplerinin başında bu gibi  sebepler yer alır. Faranjit hastalığı bulaşıcı bir rahatsızlık değildir. Çoğu faranjit çeşidi hastaların bir süre dinlenmeleri ile iyileşir. Fakat daha ciddi boyuttaki çeşitleri için tıbbi yardım almak gerekebilir. Farenjit çok ciddi bir hastalık olmamasına rağmen, belirtileri arasında konuşmada güçlük ve zor yutkunma en başta gelir. 

Faranjit Tedavisi için uygulanan yöntemlerin başında gargara yapmak gelir. Bu gargara yöntemleri arasında hem ilaç gargaralar hemde doğal gargaralar vardır. 

Faranjit gargara olarak kullanılan doğal ürünler 
 • Tuzlu su: Faranjit hastalığına en iyi gelen gargara yöntemlerinden bir tanesidir. Boğazda oluşan mukozanın temizlenmesi için kullanılan bir gargara yöntemidir. İltihap ve balgam söktürücü özelliğiyle hastaların çabuk rahatlamasına yardımcı olur. Bu gargarayı hazırlamak için bir su bardağının içerisindeki suya, bir tatlı kaşığı kadar tuz atarak eriyinceye kadar karıştırılması gerekir. Daha sonrasında hazırlanan karışım ile  gargara yapılır. Burada önemli olan hazırlanan gargara suyunun yutulmaması gerektiğidir. Sadece gargara yapıp tükürmeniz yeterlidir. Bunu gargarayı Faranjit rahatlığı olan kişilerin günde en az dört defa tekrarlamaları gerekmektedir.
 • Elma Sirkesi: Oluşan Faranjitten dolayı boğaz bölgesinde meydana gelen İltihaplı bölgenin temizlenmesinde elma sirkesi ile yapılan gargara tedavide sıkça kullanılan bir gargara yöntemidir. bu solüsyonu hazırlamak için gerekenlerin başında elma sirkesi yarım bardak ve bir çay kaşığı tuz gerekmektedir. Bunların ikisini de önceden kaynattığınız su içerisine ilave ederek karıştırmanız gerekir. Hazırlanan karışımı gargaranın hasta tarafından günde en az üç kere tekrar tekrar uygulanması gerekir. Bu sayede yapılan gargara ile boğazda yaşanan enfeksiyonel durumun ortadan kalkması sağlanır.
 • Limon: İçerisinde bulunan C vitamini insanlarda bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği için özellikle Faranjitle savaşır. Taze limonu kesip emin veya yarım bardak sıcak suya yarım bardak taze limon sıkıp gargara yapın. Bu tedavi çoğu kişide etki göstermektedir.
 • Kekik ve sirke ile bitkisel faranjit tedavisi : Bir tatlı kaşığı kadar kimyon, bir tatlı kaşığı dolusu kekik, bir çay bardağı elma sirkesi uygun bir kap içerisine konur. Elde edilen bu karışımın içine iki bardak su eklenir ve iyice kaynatılır. Daha sonra kürün soğuması beklenir. Soğuyan faranjit kürü ile ağız içerisi gün içerisinde birkaç defa gargara yapılarak tekrar edilir. 
 • Süzme bal ile faranjit tedavisi : Kaynatılmış bir su bardağı sıcak suya bir veya iki çay kaşığı bal ilave edilerek karıştırılır. Bu elde edilen çaya aynı miktarda anason, papatya, ada çayı, rezene, nane, civanperçemi ve kekik çayı da ilave edilebilir. Karışımın bir günde birden fazla çok kez gargara olarak kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur. 
Ayrıca ilaç gargara olarak Viral farenjit düşünülen olgularda tedavi semptomatiktir. Belirtilere göre yapılan Faranjit gargara ilaç tedavileri genel olarak analjezik, ılık serum fizyolojikle gargara olarak uygulanır ve bol sıvı alımı yapılır. Faranjit hastalığı özellikle kış dönemlerinde azan ve yineleyen bir rahatsızlık olduğundan ve aslında hiçbir zaman kesin tedavisi olmayan bir rahatsızlıktır. Dönemsel olarak soğuk algınlığı gibi hastalıklar ile kendisini sürekli tekrar eden bir rahatsızlıktır. Çok ciddi olgular gerçekleşmedikçe bitkisel kürler ile elde edilen gargaraların tercih edilmesinde fayda vardır. Sağlıkla kalın. 
]]>
Ahmet Maranki Faranjit https://www.faranjit.gen.tr/ahmet-maranki-faranjit.html Sun, 18 Nov 2018 14:59:01 +0000 Ahmet maranki farenjit, Bademcikler boğazın arka kısmında bulunan, vücudu enfeksiyonlardan koruyan küçük bölgelerdir. Bademcik iltihabına farenjit denir. Farenhit, bölgenin kızarması ve iltihaplanarak şişmesiyle oluşur. Tekrarl Ahmet maranki farenjit, Bademcikler boğazın arka kısmında bulunan, vücudu enfeksiyonlardan koruyan küçük bölgelerdir. Bademcik iltihabına farenjit denir. Farenhit, bölgenin kızarması ve iltihaplanarak şişmesiyle oluşur. Tekrarlanan iltihaplanmalarda genelde altında yatan bir çok neden vardır. Örneğin yiyecek alerjisi, çok çalışma sonucu bitkinlik, ve virüsler, Ahmet maranki fraenjitin çocuklarda %95'inin virüsler nedeniyle oluştuğunu belirtmiştir. Yetişkinlerde ise bu oran %5 civarında bakterilerden meydana gelir. 

Ahmet maranki farenjit belirtileri
 • Boğaz ağrısı,
 • Yutkunma problemleri,
 • Ateş,
 • Görülen beyaz lekeler,
 • Bademciklerin etrafında olan beyaz akıntılar,
Ahmet maranki farenjit için şifalı kürler
 • Boğaz bölgesini iyota batırılan kulak çubuğuyla nazikçe temizlenmesi önerilir. 
 • Kristal tuz eriği ile boğaz gargarası yapılması tavsiye edilir. 1 bardak kaynamış suyun içerisine atılan 1 tatlı kaşığı ada çayı demlenmeye bırakılır. Bu çay günde 3 kez boğaza gargara yapılarak kullanılır. 
 • Farenjit için gece yatarken bir adet sarımsağın hap gibi yutulması önerilir. 
 • Enfeksiyonla savaşmak içim ekinezya günde 3 defa 5 ml tentür veya sarımsak günde 1 grama kadar olan kapsüller alınması önerilir. 
 • Limon ve ananas suyu karışımıyla gargara yapılır. 
 • Bademcik iltihabında kuru soğan ezilerek suyu çıkarılır. Günde 4-5 defa 1 tatlı kaşığı içilmesi tavsiye edilir. 
 • Farenjit dolayısı ile ses kaybı yaşayanlar için, 450 gram soğan, 50 gram bal, 350 gram esmer şeker ve 1 litre suyu tencereye koyun. Soğanları soyun ve doğrayarak içerisine ekleyin. Malzemeleri kısık ateşte 3 saat boyunca kaynatın. Kuru ve temiz kavanozlara yerleştirip ağzını sıkıca kapattıktan sonra soğutun ve bu karışımdan günde 4 yemek kaşığı yemeniz tavsiye edilir. 
 • Temizlenmiş siyah turp ezilerek 800 ml turp suyu çıkarılır. İçerisine 200 gram bal ilave edilerek karıştırılır. Yatmadan önce iki yemek kaşığı içilmesi önerilir. Boğaz iltihabı durumlarında nane yağı ve sedir ağacı yağı kokusu, okaliptür ve ada çayı kokusu kullanılması tavsiye edilir. 
]]>
Faranjit İltihabı https://www.faranjit.gen.tr/faranjit-iltihabi.html Mon, 19 Nov 2018 03:47:47 +0000 Farenjit İltihabı, Burnun arka kısmındaki boğazın arka duvarına Frank adı verilir ve bu boşlukta oluşan enfeksiyonlara da farenjit denir. Farenjit veya farenks iltihabı genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında Farenjit İltihabı, Burnun arka kısmındaki boğazın arka duvarına Frank adı verilir ve bu boşlukta oluşan enfeksiyonlara da farenjit denir. Farenjit veya farenks iltihabı genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında veya bazı etkenlere bağlı olarak oluşan boğaz ağrısı, boğaz yanması, gerilme, ateş, boğazda batma hissi, öksürük, boğazda kuruluk hissi, boğazda kaşıntı hissi, halsizlik, yorgunluk, toz ve yiyeceklere karşı hassasiyet, nefes kokusu, burun akıntısı, yutma gibi belirtiler veren bir hastalıktır.

Farenjit İltihabı Hangi Yaşlarda Görülmektedir

Farenjit iltihabı akut ve kronik olmak üzere iki grupta değerlendirilen Farenjit genellikle her yaş grubunda ve herkeste görülen bir durumdur. Fakat  4-7 yaş çocuklar arası daha sık görülür. 

Farenjit İltihabı Belirtileri 

Farenjit iltihabı başlangıcında boğazda batma, yanma, gerilme yutma, güçlüğü görülür. Özellikle de kronik farenjite sabah saatlerinde bu şikayetler daha yoğun olarak hissedilir. Sabahları süt ılık bir veya su içildiğinde boğazda hissedilen bu şikayetler biraz daha azalmış olur boğaz kuruduğu zaman şikayetler daha da artış göstermektedir.  

Akut farenjit  iltihabı enfeksiyonundan kaynaklandığı için ateşin yükselmesine neden olmasının yanı sıra boğazın arka duvarında hissedilen batma, yanma hissi ve yutağın zorlama gibi belirtiler görülür. Akut farenjit iltihabının birinci ve ikinci gününde ses kısıklığı ortaya çıkabilir. Ses kısıklığı sadece farenjit neden ile oluşabileceği gibi larenks bölgesinin şişmesi (ödem yapması) nedeniyle de oluşur.

Farenjit İltihabı Teşhisi 

Farenjit iltihabı teşhisi için hastanın iyi bir kulak burun boğaz muayenesinden geçmesi gerekir. Muayene sırasında hastanın şikayetleri fizik muayene veya hastalık bulguları ve tanısında yardımcı olur.

Farenjit iltihabı teşhisi için çoğunlukla herhangi bir tetkike gerek duyulmaz. Fakat Farenjit iltihabı durumu ile birlikte sinüzit belirtileri de var ise bazı radyolojik görüntüleme yöntemleri, kan testleri ve boğaz kültürü testi yapılabilir. Farenjit iltihabına neden olabilecek başka bir hastalıktan şüphelenilir ise başka tetkikler de yapılabilir.

Farenjit iltihabı sorunu olan hastalar akut veya kronik boğazın arka duvarında oluşacak olan rahatsızlık hissi düzelen kadar tahriş eden gıdalardan ve maddelerden her türlüsünden uzak durulmalıdır. Örneğin sigara kullanımı asitli, gazlı içecekler, yiyecekler, klimaya maruz kalma, alkol kullanma, acı ve ekşi gıdalar, gibi çok soğuk ve çok sıcak içecekler ve yiyecekler, dondurma, üşüme, terleme, kimyasal maddeler (boya, tiner, çamaşır suyu, kireç çözücü gibi benzeri tahrişe neden olan kimyasallar)

Farenjit İltihabından Nasıl Korunulur

Salamura gıdalar sirke, limon, turşu gibi ekşi gıdalar hazır gıdalar gibi kişiye rahatsızlık veren gıda maddelerinden iyileşene kadar uzak durmaları gerekir.

]]>
Köpeklerde Faranjit Tedavisi https://www.faranjit.gen.tr/kopeklerde-faranjit-tedavisi.html Mon, 19 Nov 2018 09:39:03 +0000 Köpeklerde faranjit tedavisi, Köpeklerde farenjit genellikle üşütme ile birlikte ortaya çıkar. Köpeklerde faranjit virüs ve bakteriyel kaynaklı da olabilmektedir. Köpekler faranjit tedavisi edilmeden iyileşme leri biraz güçtür. Köpeklerde faranjit tedavisi, Köpeklerde farenjit genellikle üşütme ile birlikte ortaya çıkar. Köpeklerde faranjit virüs ve bakteriyel kaynaklı da olabilmektedir. Köpekler faranjit tedavisi edilmeden iyileşme leri biraz güçtür. Köpekleri yıkadıktan sonra iyi kurutmamak, cereyanda ve soğukta bırakmak, köpeğin soğuk su içmesi, dışarıdaki karı yemesi, ıslak iken arabanın dışına sarkması, aşı öncesi ve sonrası yıkamak köpeğin üşüyüp hastalanmasına neden olabilir. Faranjit olmuş köpeklerde mutlaka belirtiler de görülür. Faranjit hastalığında köpeklerin boğazında şişlik ve ağrı oluşur diğer belirtileri şunlardır,

Köpeklerde faranjit tedavisi, Köpeklerde viral enfeksiyonları dikkate almak gerekmektedir. Köpeklerde faranjit ve üşütmeler Ölümle sonuçlanan ciddi durumlar oluşabilmektedir. Veteriner tarafından yapılan muayene sonrasında hastalık teşhisine göre köpeklerde faranjit tedavisi şekillenir. Genel olarak antibiyotik tedavisi uygulanır. Beraberinde ateş düşürücü ve ağrı kesici kullanılır. Köpeklerde faranjit tedavisi esnasında eğer köpek halsiz düştüyse, vitaminsiz kaldıysa ve yemek yemiyorsa köpeğe serum desteği uygulaması yapılır. Bu süreçte mümkün olduğunca yere yatmamasına dikkat edin ve üzerini örtüp ılık bir ortamda bulundurun. Suyunun içerisine limon ve elma suyu ekleyerek C vitamini almasını sağlayın. Yemek yemek istememesi normaldir. Hayır diyemeyeceği gıdalar verin. Örneğin, tavuk göğsü ve pirinç lapası gibi yumuşak yemekler deneyin. İyileşme süresi bir hafta sürebilir. İki haftaya toparlanma göz ile görülür. 
]]>
Boğaz Ağrısı Faranjit https://www.faranjit.gen.tr/bogaz-agrisi-faranjit.html Tue, 20 Nov 2018 09:10:15 +0000 Boğaz Ağrısı Faranjit, Faranjit boğaz iltihaplarına verilen genel isimdir. Boğazda, ani başlayan yanma, geniz akıntısı,yutkunmakla artan ağrı, ateş, öksürük,ses kısıklığı,boğazda uçuk seklinde kabarcıklar, beyaz gri Boğaz Ağrısı Faranjit, Faranjit boğaz iltihaplarına verilen genel isimdir. Boğazda, ani başlayan yanma, geniz akıntısı,yutkunmakla artan ağrı, ateş, öksürük,ses kısıklığı,boğazda uçuk seklinde kabarcıklar, beyaz gri renkte iltihaplı dokular ve ağız kokusu şeklinde belirtiler ile ortaya çıkan farenjit %90 viral nedenlerden oluşurken kalan %10 ise bakteriyel sebeplidir. Genellikle 4-7 yaş arası çocuklarda sık rastlanan farenjit, bir yaşın altındakilerde daha az görülürken, belirtileri hastalığın sebeplerine göre değişmektedir. Bakterilerin neden olduğu farenjitte belirtiler genelde daha ağır seyretmektedir.Farenjit hastalığının çoğu birkaç gün içinde kendiliğinden düzelir. Farenjit tedavisi genellikle belirtilere yöneliktir ve hastalığın nedenlerine göre farklılıklar gösterir. Farenjit tedavisinde antibiyotikler ancak bakteriyel enfeksiyonlarda işe yararlar. Antibiyotikler viral boğaz ağrılarında fayda etmezler bunun dışında analjezikler tedavide etkilidir. Geniz akıntısı tedavi edildiği zaman bu olayda ortadan kalkacaktır. Ayrıca meslek hastalığı olarak, sesini çok kullanması gereken kişilerde, kimyasal buhara ve toza maruz kalan çalışanlarda kronik boğaza ağrısı olabilir. 

Boğaz Ağrısı Farenjit belirtileri nelerdir Akut faranjitler boğazda aniden oluşan yanma, yutkunmakla artan ağrı,öksürük, ateş, halsizlik, ses kısıklığı kas ve eklem ağrıları, beyaz gri renkte iltihaplı dokular, boğazda uçuk seklinde kabarcıklar, boyunda şişlik ve ağız kokusu şeklinde bulgular ile kendini belli etmektedir. Kronik faranjitler ise boğazda takılma ve kuruma, bazen yutkunmada ağrı, yabancı cisim hissi, boğazda iyileşmeyen yaralar, gıcık tarzında öksürük ve şişliklere sebep olabilirler.

Boğaz Ağrısı Farenjit nedenleri: Akut farenjitler çoğunlukla grip veya nezle gibi viral enfeksiyonlar neticesinde oluşmalarına rağmen, beta mikrobu,uçuk virüsü, zona (gece yanığı), cinsel yolla bulaşan bel soğukluğu, difteri gibi nadir hastalıklar sonucu da oluşabilmektedir. Bu sebeple doktora başvurmadan yapılacak tedaviler hastalıkların bazı bulgularının gizlenmesine neden olup yanlış tedavilere sebebiyet verebilir. Kronik farenjitler ise  aşırı sigara ve alkol tüketimi, kronik sinüzitlerde oluşan geniz akıntısından,sık geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonları sonrasında, kronik burun tıkanıklığı,aşırı sıcak ve soğuk gıdaların sıkça tüketilmesinden,kronik diş ve diş eti enfeksiyonlarından, kuru ve kirli havadan,sıkça yapılan boğaz temizleme alışkanlıklarından ötürü oluşabilmektedir. Fakat bunlar dışında frengi, cüzzam,verem ve bazı kronik romatizma hastalıları da kronik faranjite yol açabilmektedir. Kalabalık yerlerde, aşırı klima kullanılan alanlarda çalışanlar, kirli havası olan kapalı yerlerde uzun süre çalışanlar yada sesini sık kullanarak işini yapanların akut veya kronik farenjite yakalanma oranları daha yüksektir.

Boğaz Ağrısı Faranjit Tedavisi: Tedaviye başlamadan önce kesinlikle teşhis konulmalıdır. Bu teşhis detaylı bir Kulak, Burun, Boğaz muayenesi ve muhtemel bazı röntgen çalışmalarını içermektedir. Bakteriyel enfeksiyonlar antibiyotikler ile tedavi edilir. Ancak bunlar geçici bir iyileşme olur. Kronik sinüzite, kapalı sinüsleri açmak için yapılacak cerrahi bir müdahaleye ihtiyaç duyulur. Allerji; nedenini ortadan kaldırmakla kontrol altına alınabilir.
]]>
Faranjit Baş Ağrısı https://www.faranjit.gen.tr/faranjit-bas-agrisi.html Wed, 21 Nov 2018 01:51:13 +0000 Farenjit Baş Ağrısı, İyi günler arkadaşlar bu makalemizde sizlere farenjit baş ağrısı ile olan ilişkisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Farenjit diğer adıyla boğaz iltihaplanması burun ve ağız boşlu Farenjit Baş Ağrısı, İyi günler arkadaşlar bu makalemizde sizlere farenjit baş ağrısı ile olan ilişkisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Farenjit diğer adıyla boğaz iltihaplanması burun ve ağız boşluğunda oluşan iltihaplanmadır. Kişide boğazda iltihap yüzünden oluşan ağrı ve kuruluğun yanında birde ateş, yorgunluk hissi, sesin kısılması, burun akıntısı ve de baş ağrısı gibi çeşitli hastalıklara da sebebiyet verir.

İnsanlarda iki çeşit farenjit görülür. Bunlardan birincisi ani gelişen ya da akut faranjit diğeri ise kronik farenjittir. Ani olarak gelişen faranjitin baş ağrısı, ateş, sesin kısılması, yorgunluk hissi gibi oluşturduğu çeşitli komplikasyonlar çok daha fazladır. Kronik franjitte baş ağrısı gibi şikayetler daha az görülür. Kronik faranjit akut faranjite göre daha az ağrı ve rahatsızlık verir. Fakat akut faranjitin aksine kronik faranşiti olan kişi ya sürekli bu hastalığı çeker ya da düzenli olarak bu hastalığa yakalanır. Bu yüzden ani olarak gelişen faranjite göre ağrısı ya da şikâyetleri az olsa da kişi boğaz ağrısı, boğazda kuruluk hissi, boğazda yanma hissi gibi komplikasyonları sürekli yaşadığı için çok daha zor bir yaşam geçirir.

Faranjit Baş Ağrısı Korunma Yolları

Faranj baş ağrısı gibi hastalıklara da neden olabileceğini bunun da daha çok akut faranjitte ortaya çıktığını belirtmiştik. Faranjit ve bu sebepten kaynaklı olarak ortaya çıkan baş ağrısı, eklemlerde yorulma, ateş gibi olumsuz etkilerinden korunmak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır. Ayrıca akut faranjit 6-7 defa üst üste geçirilirse müzmin (kronik) faranjite dönme ihtimali vardır. Bu yüzden kişinin bu tür korunma önlemleri alması sağlığı açısından iyi olacaktır. Bunlardan bazıları şunlardır;

 • Sigara, nargile ya da alkol gibi ürünleri kullanmayı azaltmak ya da hiç kullanmamak
 • Dinlenmeyi eksik etmemek
 • Tozlu ve kirli havalı ortamlarda bulunmamaya çalışmak.
 • Yaşanan ya da bulunulan ortamı sık sık havalandırmak.
 • Alerjiniz var ise bunu yapan ortam ya da şeylerden uzak durmak.
 • Mideyi aşırı bir şekilde doldurmamak, çok acılı, baharatlı ve asitli yiyecek ya da içecekleri tüketmemeye çalışmak.
 • Boğazı temizlememek ya da mümkün olduğunca bu eylemi yapmaktan kaçınmak
 • Bol bol su içmek.
 • Gargara ilaçları ya da tuzlu su ile gargara yapmak.

Faranjit Baş Ağrısı Tanı ve Tedavi

Faranjit hastalığı doktorun yapacağı basit bir sikayetleri sorgulama yöntemi ile rahatlıkla anlaşılabilir. Çoğu durumda bu hastalık için çeşitli testler yapmaya gerek yoktur. Genellikle bu hastalıkta antibiyotikler faranjit viristen kaynaklanıyor ise kullanılmaz. Bu gibi durumlarda ciddi bir enfeksiyon ya da bağışıklık sisteminin çok zayıf olması durumları hariç antibiyotik pek tercih edilmez.

Virüs kaynaklı faranjit dışında bu hastalıklarda antibiyotik tedavisi kullanılır. Ayrıca faranjit baş ağrısı gibi çeşitli hastalıklara neden oluyorsa ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar, burun için burun açıcı çeşitli ilaçlar ve spreyler de antibiyotiğin yanında verilir. Yine alerjisi olan bazı hastalar için antihistamikler de yazılır.

Bu makalemizde sizlere faranjitin baş ağrısı ile ilişkisi bu durumun daha çok hangi tür faranjitte görüldüğünü, bundan korunma ve nasıl tedavi edildiği hakkında bilgi vermeye çalıştık umarım yararlı olmuştur.

]]>
Geçmeyen Faranjit https://www.faranjit.gen.tr/gecmeyen-faranjit.html Wed, 21 Nov 2018 07:17:54 +0000 Geçmeyen Faranjit, boğaz bölgesinde bademcik kesesinin bulunduğu yer ile küçük dilin arkasında kalan kısmın bazı sebeplerden dolayı iltihaplanmasına hastalığına verilen addır. Faranjit iltihaplanması gene Geçmeyen Faranjit, boğaz bölgesinde bademcik kesesinin bulunduğu yer ile küçük dilin arkasında kalan kısmın bazı sebeplerden dolayı iltihaplanmasına hastalığına verilen addır. Faranjit iltihaplanması genel olarak burun boşluğu ve boğaz bölgesinde görünen iltihaplanmalar ile başlamaktadır. Hemen hemen herkeste görünene faranjit hastalığı bazen kısa süreli olarak devam ediyor olsa da bazen geçmeyen faranjit olarak da sürekli bir şekilde devam edebilir. Bakteri ve virüsler çoğalan bir yapıya sahip olduğu için öncelikle faranjit bölgesi olarak bilinen boğaz bölgesinde ki bademcik bölgesine yayılır her hangi bir önlem alınmaz ise de boğaz borusundan aşağı doğru girerek kulaklara hatta diğer organlara bile zarar verebilir. Bu sebepten dolayı geçmeyen faranjit rahatsızlığının bazı bulguları kendini göstermeye başladığı zaman kişi vakit kaybetmeden bir doktor müdahalesi altında uygun olan önlemi alarak tedavisini olmalıdır. 

Geçmeyen faranjit belirtileri;

 • En başta görünen geçmeyen faranjit belirtisi boğaz bölgesinde meydana gelen yanma hissi, aşırı ağrı, boğaz ve ağız içi kuruluğu ve boğaz içinde meydana gelen kaşıntının ortaya çıkması,
 • Aşırı derece de kuru yada balgamlı bir şekilde öksürmek,
 • Hasta kişide meydana gelen halsizlik, yorgunluk, yenilen besinlerden tat alınmaması ve iştahsızlık gibi durumların kendini göstermeye başlaması,
 • Boğaz içinde lenf bezlerinde şişmeler meydana gelmeye başlaması ve buna bağlı olarak ortaya çıkan ses kısılmasının kendini göstermeye başlaması,
 • Yüksek derecede ateş olması ve sürekli olarak burun akıntısının olması,
 • Toz, bakteri, bazı yiyecekler yada havaya karşı ortaya çıkan ani hassasiyet durumunun ortaya çıkmaya başlaması,

Görüldüğü üzere boğaz bölgesinde meydana gelen hassasiyet ile birlikte öksürük ve ses kısılması gibi bulgular hemen kendini göstermeye başlayabilir. Ayrıca faranjit bölgesi bademcik kesesi ve küçük dilin arkasında kalan kısmında meydana gelen bir hastalık olduğu için bu hastalığa sahip olan kişi bir aynaya baktığı zaman boğaz içinde kızarıklık, kanlanma ve şişme gibi bulguları çok net bir şekilde görebilir. Bu tür durumlar ile geçmeyen faranjit hastalığının teşhisi kolaylıkla koyulabilir. Ayrıca geçmeyen faranjit hastalığının meydan gelmesine neden olan etken ve durumlardan kişi uzak durarak bu hastalığın ilerlemesine engel olabilir. Kişide bulunan toza yada mikroplara karşı olan hassasiyet, yenilen ve tüketilen besinlerden dolayı kapılan virüsler, sigara ve alkol kullanımının olması, kuru havada bulunulması, boğazı tahriş eden soğuk besinlerin tüketilmesi, grip yada nezle gibi hastalıkların ilerlemiş olması gibi nedenler geçmeyen faranjit hastalığının ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. 

İşte geçmeyen faranjit hastalığının ortadan kalması için alınması gereken önlemleri beraber inceleyelim;

 • Geçmeyen faranjit hastalığının belirtileri kendini göstermeye başladığı zaman kişi vakit kaybetmeden bir doktor tedavisi altında kontrol altına girmelidir,
 • Kişi kendini yoracak işlerden uzak durarak bolca yatarak dinlenmelidir,
 • Hasta olan kişinin bulunduğu ortam iyice havalandırılıp toz ve mikroplardan uzak durulmaya dikkat edilmelidir,
 • Boğazın kurumasını önlemek ve tahriş olmaması için bol miktarda su ve meyve tüketilmesine önem verilmelidir,
 • Asitli, aşırı baharatlı, acılı ve aşırı sıcak olan besinler uzak durularak yenilen besinlere dikkat edilmelidir,
 • Çok sıcak yada çok soğuk olan içecek ve yiyeceklerden uzak durarak her şeyin ılık olanı tercih edilmelidir,
 • Tuz ve ılık su ile bir gargara karışımı yapılarak ağız içi çalkalanarak temizlenerek mikrop ve bakterilerden arındırılmaya özen gösterilmelidir,
 • Doktorun vermiş olduğu ilaçlar yada vitaminler düzenli olarak kullanılmalı ve bilinmeyen ağrı kesici ve ilaçlarda uzak durulmalıdır,

Bu tür önlemler alınarak geçmeyen faranjit hastalığının ortadan kalkmasına yardımcı olunabilir. Ayrıca geçmeyen faranjit hastalığı bakterile]]> Boğazda Faranjit https://www.faranjit.gen.tr/bogazda-faranjit.html Thu, 22 Nov 2018 05:09:42 +0000 Boğazda Faranjit, genellikle kış aylarında virüs ve mikropların boğaza yerleşmesi sonucu ortaya çıkan bir enfeksiyonel hastalıktır. Boğazda yutkunurken oluşan ağrı, aniden başlayan yanma, öksürük, ateş, ses kısıklığı, Boğazda Faranjit, genellikle kış aylarında virüs ve mikropların boğaza yerleşmesi sonucu ortaya çıkan bir enfeksiyonel hastalıktır. Boğazda yutkunurken oluşan ağrı, aniden başlayan yanma, öksürük, ateş, ses kısıklığı, uçuk şeklinde oluşan kabarcıklar, açık renkte iltihaplı dokular gibi belirtiler boğazda faranjit oluşumuna neden olmaktadır. Boğazda faranjit tahriş olmuş bir boğaz meydana getirmektedir. Boğazdan alınan kültürlerde faranjit belli olmasa da bazı dokular ve bademcik şişerek boğazda faranjit olduğunu belirtirler. 


Boğazda faranjit, ilk olarak boğazda görülen kuruluk hissi, ağrı, kaşınma ve yanma olarak kendini gösterir. Daha sonra öksürük oluyorsa bu da boğazda faranjitin ikinci belirtisidir. Yorgunluk, halsizlik, burun akıntısı boğazda faranjitin diğer belirtileridir. Boğazda faranjit oluşumunu bu sebeplerin dışında uçuk virüsü, beta mikrobu, cinsel yol ile bulaşan bel soğukluğu, difteri ve bunların benzeri diğer hastalıklarda etkilemektedir. 
Boğazda faranjit tedavisinde ilk olarak uzman hekim tarafından teşhis konulmalı ve faranjite sebep olan nedenler belirlenmelidir. Yapılan testlerden sonra antibiyotik tedavisi boğazda oluşan faranjit tedavisinde ilk sırada gelmektedir. Doktorun belirlediği antibiyotik yine doktorun önerisine göre serum ise damar yoldan veya kapsül ise oral yoldan alınır. Genellikle antibiyotik tedavisi boğazda oluşan faranjiti yüksek oranda tedavi etmektedir. Boğazda faranjit hastalığına yakalananlar bu hastalığın tedavi sürecinde yaşantılarına dikkat etmelidirler. 

Boğazda faranjiti bulunan kişiler ve bu hastalığı kendisinde hissetmeye başlayan kişiler günde en az 3 fincan adaçayı tüketmelidirler çünkü adaçayı göstermiş olduğu antiseptik özellikler ile boğazda oluşan faranjit ile güçlü bir mücadele vermektedir. Çok soğuk veya çok sıcak içeceklerden yiyeceklerden uzak durmalıdırlar, bu yiyecek ve içecekler boğazda tahrişi artırıp faranjit oluşumunu hızlandırmaktadır. Asitli içecekler, çok demli çaylar, kahve ve benzeri içecekler fazla miktarda tüketilirse boğazda faranjit oluşumu o kadar hızlanmaktadır. Boğazda faranjiti bulunan hastaların bol miktarda ılık sıvı tüketmeleri, çok kuru gıdalardan, acı, ekşi ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmaları gerekmektedir. Bu hastaların sigara içilen ortamlarda bulunmaması eğer sigara içiyorlarsa sigarayı bırakmaları boğazlarında oluşan faranjiti yok etmek için çok önemlidir. Kapalı. tozlu ve kirli ortamlarda bulunmamaları boğazda faranjit hastalığının iyileşmesinde olumlu katkı sağlayacaktır. 
]]>
Faranjit İçin İlaç https://www.faranjit.gen.tr/faranjit-icin-ilac.html Fri, 23 Nov 2018 04:49:40 +0000 Faranjit İçin İlaç: Faranjit tedavisi, burun ve ağız arka kısmında bulunan boğaz boşluğu vardır, ağzımızı açtığımız da görüle bilen arka bölüm de eğer iltihap meydana gelmişse faranjit olmuş anlamına gelir. Genelli Faranjit İçin İlaç: Faranjit tedavisi, burun ve ağız arka kısmında bulunan boğaz boşluğu vardır, ağzımızı açtığımız da görüle bilen arka bölüm de eğer iltihap meydana gelmişse faranjit olmuş anlamına gelir. Genellikle kış aylarında virüs ve mikropların nefes alıp verirken boğazımıza gelip yerleşmesi sonucu ortaya çıkan bulaşıcı özelliği olan bir hastalık türüdür. Bu boğaz enfeksiyonu ilerlerse bronşit oluşumuna enden olur, bazı kişilerde kronikleştiği olduğu için çok da ha sıklıkla meydana gelir. Akut faranjit olduğunda ise çok daha ağır geçirilebilir. Faranjit bulaşıcı bir hastalık çeşidi olduğu için faranjit olan kişilere yakın durulmamalı ve temas etmemeye özen gösterilmelidir. Bu hastalığa yakalanmamak için bir takım önlemler alına bilir. Düzgün bir hayat geçirmek, bol bol vitamin almak, düzenli olarak spor yapmak ve hava durumuna göre kıyafet giymek faranjitten korunmak için yapılacak basit önlemlerdir. Eğer boğazda yanma varsa ve öksürüyorsa önce bir hekime gidip muayene olup ilaç almak gerekli, ilaç kullanılarak daha çabuk geçer ve rahatlama sağlanır. Eğer ilaç alınmazsa bu rahatsızlık 15-20 gün kadar devam eder. Bu hastalık antibiyotik ilacı kullanılarak geçebilen bir hastalıktır. Antibiyotik ile beraber ateş düşürücü, ağrı kesici, ve öksürük şurubu kullanılmalıdır. alerjik bir sorun var ise alerji önleyici ilaç alınmalıdır ve burun spreyi kullanılmak çok daha iyi olur

Faranjit İçin İlaç: Faranjit hastalığının bitkisel yolla tedavisi;
 • 1 su bardağı kaynamış sıcak suya 1-2 çay kaşığı süzme bal karıştırılır.bu karışıma aynı miktarda anason, papatya,ada çayı,nane,rezene,kekik ve civanperçemi çayı karıştırılarak günde birçok kez gargara yapılır.
 • 1 tatlı kaşığı kekik,1 tatlı kaşığı kimyon, 1 çay bardağı sirke, 2 bardak su bir kaba konularak kaynatılır.soğuyunca bu kürle günde birkaç kez gargara yapılır.
 • Meyan balı mercimek tanesi kadar ağza alınır ve emilir.
 • Nöbet şekeri ağızda emildiği zaman boğaz gıcıklığını önler ve sesi açar.
Faranjit hastalığından korunmak aslında kolaydır.Sadece hafife alınmaması gereken bir hastalıktır.Şayet bu hastalığın belirtileri sizde mevcut ise yukarıda sıraladığımız önlemleri alarak korunabilirsiniz. faranjit hastalığı sizde belirmeye başladığı zaman bol su içmelisiniz. Fakat içtiğiniz su ılık olmalı ve boğazınızı tahriş etmemelidir.
]]>
Faranjit Çayı https://www.faranjit.gen.tr/faranjit-cayi.html Fri, 23 Nov 2018 18:58:04 +0000 Faranjit çayı, bilimsel olarak açıklamak gerekirse, yutağın iltihaplanmasıdır faranjit. Bulaşıcı özelliği olan faranjit tedavisi zamanında yapılmazsa hastalık bronşite dönüşebilir. Hastalık genelde viral enfeksiyon se Faranjit çayı, bilimsel olarak açıklamak gerekirse, yutağın iltihaplanmasıdır faranjit. Bulaşıcı özelliği olan faranjit tedavisi zamanında yapılmazsa hastalık bronşite dönüşebilir. Hastalık genelde viral enfeksiyon sebebiyle ortaya çıkar. Bakteri nedeniyle de oluşum gösterebilen faranjit, çok nadir durumlarda ağız içi mantarlar sebebiyle de meydana gelebilir. Tozlu ortamlara maruz kalmak, sigara kullanımı, çok sıcak ya da soğuk yiyecek-içecekler, diş çürüklerinin tedavi edilmemesi gibi daha pek çok faktör faranjit gelişimini tetikleyebilir.

Faranjit, Akut ve kronik olmak üzere iki grup altında incelenir. Akut faranjit tanısı kronik faranjite nazaran daha basittir. Çünkü yaşanan belirtiler çok daha belirgindir. Akut olarak gelişen faranjit için en önemli belirti boğaz ağrısıdır. Beraberinde yanma, kaşıntı, kuruluk ve kızarıklık gibi şikayetler görülebilir. Hastalık teşhis edilmişse hastalarda faranjit nedeniyle, ateş yükselmesi, ses kısıklığı gibi belirtiler de yaşanabilir. Kronik faranjitte ise, boğazda ağrı hissi akut faranjite göre çok daha az olur. Boğaza bir şey batıyormuş hissi ile boğaz devamlı kaşınır. Gıcık şeklinde öksürük atakları olur.

Faranjit çayı

Zerdeçal çayı: Solunum yollarında oluşan mikropları temizleyici etki yaratan zerdeçal çayı, beraberinde göğüs ağrısına karşı da faydalı olur. Zerdeçal çay şeklinde hazırlanarak günde 2-3 defa içilebilir. Ayrıca bir bardak ılık sütün içine eklenerek de içildiğinde faranjit için faydalı olur.

Fesleğen çayı: Magnezyum bakımından iyi bir kaynak olan fesleğen, beraberinde mükemmel bir antioksidandır. Faranjit için alternatif bir yöntem olan fesleğen çay şeklinde içilebileceği gibi, yaprakları da çiğnenebilir.

Nane çayı: Nane faranjit için kullanılabilecek bitkilerden biridir. Tahriş olan boğazın iyileşme sürecini hızlandırır. Solunum yollarını açar. Nane çay olarak içilebileceği gibi çiğ olarak da çiğnendiğinde faranjite iyi gelebilir.

Sarımsak çayı: Bilindik en doğal ve faydalı antibiyotiklerden biri olan sarımsak, düzenli olarak kullanıldığında faranjit için faydalı olur. Sarımsak yemeklere eklenebilir, çiğ olarak tüketilebilir. Çay şeklinde günde 2 defa içilebilir.

Adaçayı: Faranjite karşı muhteşem bir koruyucu olan adaçayı, koruyuculuğunun yanı sıra hastalığın tedavisinde de kullanılabilir. Hastalığın başlangıç aşamasında günde birkaç defa içilebilir. Hastalığın şiddeti azaldığında ise haftada birkaç defa içilmesi yeterli olur. 1 su bardağı suyun içine 1 şeker kaşığı adaçayı eklenir ve 8-10 dakika dinlendirilir. Hazırlanan su hem çay hem de faranjit için gargara suyu olarak kullanılabilir. Kullanılacağı zaman çayın süzülmesi gerekir.

Papatya çayı: Yatıştırıcı etkisi olan papatya çayı faranjite karşı kullanılabilir. Papatya çayı, boğazlarda oluşan tahrişin yatışmasını sağlayarak, kişiyi rahatlatır. Günde 2 fincan olacak şekilde, hastalık ortadan kalkana kadar içilebilir. Hazırlanan suyla gargara da yapılabilir.
]]>
İbrahim Saraçoğlu Faranjit https://www.faranjit.gen.tr/ibrahim-saracoglu-faranjit.html Sat, 24 Nov 2018 14:45:29 +0000 İbrahim Saraçoğlu Faranjit, Adaçayının Latince adının ilk kelimesi olan salvia korumak, korunmak veya muhafaza etmek anlamında sizi hastalıktan koruyacaktır. İbrahim Saraçoğlu adaçayının özelliklerini anlatırken kr İbrahim Saraçoğlu Faranjit, Adaçayının Latince adının ilk kelimesi olan salvia korumak, korunmak veya muhafaza etmek anlamında sizi hastalıktan koruyacaktır. İbrahim Saraçoğlu adaçayının özelliklerini anlatırken kronik faranjit, faranjit, bademcik ve diş eti iltihaplanmalarına karşı oldukça etkili olduğunu söyleyerek, yıllarca bademcik iltihabına çeken birçok kişi tanıdım. Özellikle de okul çağında olan çocuklar bademcik iltihaplanmasından dolayı günlerce yüksek ateş içinde yatmak zorunda kalarak okullarından geri kalabilmektedirler. Bu gibi durumda adaçayı ile yapılan gargaralar gerçek birer yardımcıdır. Adaçayı bademcik veya faranjit iltihabına karşı da gerçek bir koruyucu ve bitkisel bir tedavi yöntemi olacaktır. ilk zamanlarda gün boyu birkaç kez yapacağınız adaçayı gargarası sizi yeniden dünyaya gelmiş gibi yapacaktır. Daha sonraki günlerde ise haftada birkaç kez bu gargarayı tekrarlayarak sizler de faranjit ve bademcik enfeksiyonlarına karşı kendinizi koruyabilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu faranjit hastalığı çözümü için iki türlü tedavi yöntemi bulunmaktadır birincisi antibiyotikler ile uygulanan tedavi yöntemidir İkincisi ise bitkisel tedavi yöntemleridir. Virüsler ortadan kaldırmak için antibiyotikler gerekli olabilir. Fakat ileri düzeyde farenjit hastalığı yaşıyor iseniz bitkisel faranjit tedavisinde adaçayı ile gargara yapmanız uygun olacaktır Profesör doktor İbrahim Saraçoğlu faranjit için oldukça etkili ve aynı zamanda da faranjit iltihabına ve öksürüğe çok iyi gelen adaçayı kürünü tavsiye etmektedir. 

İbrahim Saraçoğlu faranjit tedavisi

1,5-2 yemek kaşığı dolusu adaçayı bir su bardağı su kaynatmış olduğumuz suyun içine atılır 10 dakika kadar kaynatır. Ilıdıktan sonra süzerek günde 3 defa özellikle sabahları dişlerinizi fırçaladıktan hemen sonra ve akşam yatmadan hemen önce iki defa bu kürü  uygulayın. Demlenme süresi tamamlandıktan sonra adaçayını daha fazla suyun içinde bekletmeyiniz. Mutlaka süzüp ayırın 3-4 gün içinde faranjitin izi ve bademcik iltihabının geçmiş olduğunu göreceksiniz. 

İbrahim Saraçoğlu faranjit için bir diğer bitkisel çözümü ise kaynamış Suya atılan karabiber karışımının içmek olacak karabiber boğaza en iyi gelen bitkiler arasında yer alır. 5 gram kekik veya kimyon bir çay bardağı sirke ile karıştırılır ve 2 su bardağı su ilave edilir hepsi 5 dakika boyunca kaynatılır ve gargara yapılmak üzere hazırlanır. 

Ayrıca son derece faydalı olan bitkisel çözüm daha sunmak gerekirse elma kabukları Ihlamur ve limon suyu eklenerek 5 dakika kaynatılır Kaynadıktan sonra bardağı alınan Bu karışım üzerine tarçın eklenir hem içimi daha zevkli hem de tadı daha güzel olan bir karışım ve aynı zamanda da tedavi niteliği taşımaktadır. 
]]>
Faranjit Boyunda Beze https://www.faranjit.gen.tr/faranjit-boyunda-beze.html Sun, 25 Nov 2018 10:40:24 +0000 Faranjit boyunda beze, doğal bir süreç olarak düşünülebilir. Boyunda bulunan lenf bezleri vücudun neredeyse her yerinde bulunmaktadır. Bu bezeler vücudun kaleleri gibidirler. Bir enfeksiyon durumunda bezelerde şişme olur. Ayağın Faranjit boyunda beze, doğal bir süreç olarak düşünülebilir. Boyunda bulunan lenf bezleri vücudun neredeyse her yerinde bulunmaktadır. Bu bezeler vücudun kaleleri gibidirler. Bir enfeksiyon durumunda bezelerde şişme olur. Ayağınızda açık yara yada mantar varsa kasıkta bulunan lenf bezeleri şişebilir. Boyunda da bu böyle olmaktadır. Faranjit boyunda beze olması faranjitin olmasına neden olan rahatsızlıkla bağlantılıdır. Öncelikle faranjitin oluş nedenlerine bakalım.

Faranjit nedir ve Neden olur

Faranjit latince kökenli olup, farenk (yutak) ve itis (iltihap) kelimelerinden oluşmaktadır. Yani boğazda meydana gelen iltihaplanma olarak tanımlanabilir. Boğazda aniden başlayan yanma, ses kısıklığı, ateş, yutkunma esnasında ağrı ve ağız kokusu şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Faranjit %90 virüsler yoluyla, %10 bakteri yoluyla olmaktadır. Bakterilerin meydana getirdiği faranjitte daha ağır bir süreç görülmektedir. Normal şartlarda birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Farenjit boğazın mukozal ve submukozal yapılarının enfeksiyonel rahatsızlığıdır. Bademciklerde ve diğer dokularda şişme meydana getirir. Özellikle sürekli sesini kullanmak zorunda olan kişilerde daha çok rahatsızlık vermektedir. Akut faranjitte iltihaplanmaya grip yada soğuk algınlığı sonucu bulaşan virüsler neden olmaktadır. 

Boyundaki lenf bezeleri askeri kontrol noktası gibi görev yapmaktadırlar. Bakteriler, virüsler yada hastalıklı hücreler lenf kanallarından geçmeye çalıştıklarında buralarda durdurulurlar. Bu iltihabi durumlarda lenf bezeleri bakteriler, ölü yada hastalıklı hücrelerin kalıntılarını biriktirir. Faranjitte de iltihabi durum geçerli olduğu için boyundaki bezelerde şişme meydana gelmektedir. Böyle durumlarda bol sıvı tüketilmeli ve boğaz dinlendirilmelidir. Ayrıca sigara içilmemelidir. Sigara geniz akıntısını koyulaştırdığı için zaten var olan öksürme hissinin artmasına neden olacaktır. Faranjit boyunda beze bu şekilde birbiri ile bağlantılıdır. Hastalığın tanısı ve tedavi için kulak burun boğaz doktoruna gidilmelidir. Doktor yapılan muayene sonucu hastalığın şiddetine göre tedavi süreci belirleyecektir. Genellikle boğaz spreyleri, boğazı yumuşamasını sağlayan pastiller ve antibiyotik kullanılmaktadır. Tedavi sürecinde tahribatı artırmamak için çok sıcak içecekler içilmemeli, ılık olarak tercih edilmelidir.  
]]>
Sigara Faranjit https://www.faranjit.gen.tr/sigara-faranjit.html Sun, 25 Nov 2018 17:22:39 +0000 Sigara Faranjit, Faranjit hastalığı, boğazda özellikle yutakta oluşan iltihaplanma sonucu meydana gelir. Bu rahatsızlık özellikle kış aylarında herkesin yakalanabileceği bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın boğazda Sigara Faranjit, Faranjit hastalığı, boğazda özellikle yutakta oluşan iltihaplanma sonucu meydana gelir. Bu rahatsızlık özellikle kış aylarında herkesin yakalanabileceği bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın boğazda kuruma hissi, boğazda bir şey takılı kalmış hissi, boğazda ağrı gibi birçok belirtileri vardır. Bu hastalık akut faranjit ve müzmin(kronik) faranjit olmak üzere iki çeşittir. Özellikle müzmin faranjiti olan kişiler sigarayı kesinlikle kullanmamalıdır.

Sigara faranjitin en yakın arkadaşıdır. Sigara içmek franjite davetiye çıkartır. Sürekli sigara içen kişilerde boğazda kuruluk ve boğaz ağrısı oluşması bilinen bir gerçektir. Sigara içenlerde de fark edilir ise faranjit belirtilerine benzer belirtiler görülüyor. Sigara içmek faranjiti tetikleyen bir eylemdir. Ayrıca faranjit hastalığında boğaz rahatsızlıklarının dışında baş ağrısı, ateş, halsizlik, eklemlerde ve ayaklarda yorgunluk hissi ya da ağrı ve geniz akıntısı gibi pek çok yan etkisi vardır. Sigara da faranjit hastalığını tetiklediği için kişi boğaz ve yutağında iltihap oluşmasının yanında bu saydığımız hastalıklara maruz kalır.

Sigara faranjiti tetiklemesinin yanında özellikle müzmin(kronik) faranjite neden olur. Çünkü akut faranjite sigara içenler sık sık yakalanır. Akut faranjitin de sık sık tekrar etmesi hastalığın kronik faranjite dönmesine neden olabilir. Bu da kişinin sırf sigara içtiği için nededeyse ömrünün sonuna kadar boğazda ağrı, boğazda kuruluk hissi ya da boğazda sürekli bir şey takılı kalmış hissi yaşamasına neden olabilir. Kişi ömür boyunca yanında boğaz spreyleri taşımak zorunda kalabilir.

Kişi faranjit sıkıntısı çekmemek için sigara, nargile gibi tütün ürünleri kullanmamalıdır. Özellikle kronik faranjiti olanlar sigara kullanmamanın yanı sıra sigara dumanının olduğu ortamlarda bulunmamaya dikkat etmeli, pasif içici olmamaya özen göstermelidir. Çünkü faranjitte çevresel etmenler çok önemli bir rol oynar. Faranjite  neden olan, faranjiti tetikleyen çevresel etmenlerden birisi de hava kirliliğidir. Kişi bu yüzden çok kirli, tozlu ya da dumanlı ortamlardan uzak durmaya çabalamalıdır. Bulunduğu ortamı sık sık havalandırmalıdır.

Bu makalemizde sizlere sigara faranjit ilişkisini anlatmaya çalıştık. Sigaranın birçok zararının yanı sıra birde faranjiti tetiklediği, hatta bazı durumlarda akut faranjiti kronik faranjite çevirebileceğini, özellikle kronik faranjiti olan bireylerin kesinlikle sigara kullanmaması gerektiğini söyledik. Kişi faranjite yakalanmamak ya da geçmesine yardımcı olmak için vitamin hapları hariç bol bol C vitaminli meyveler tüketmeli, hava kirliliği olan ortamlardan uzak durmalı ve tabi ki sigara kullanmamalıdır.

]]>
Faranjite İyi Gelen Bitkiler https://www.faranjit.gen.tr/faranjite-iyi-gelen-bitkiler.html Sun, 25 Nov 2018 23:42:31 +0000 Faranjite iyi gelen bitkiler, faranjit yutaktaki iltihaplanma nedeniyle oluşan ve bulaşıcı olan bir rahatsızlıktır. Mümkün olduğu kadar erken aşamada teşhis edilmeli ve tedaviye başlanmalıdır. Faranjit kronikleştiğinde ya da i Faranjite iyi gelen bitkiler, faranjit yutaktaki iltihaplanma nedeniyle oluşan ve bulaşıcı olan bir rahatsızlıktır. Mümkün olduğu kadar erken aşamada teşhis edilmeli ve tedaviye başlanmalıdır. Faranjit kronikleştiğinde ya da ilerlediği zaman hastada bronşit gibi ciddi rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilir. Tedavide uygun antibiyotikli ilaçlar kullanılır. Bunun yanında hastanın yaşam tarzında yapacağı değişimler, beslenmede uygulanacak düzen ve bitkisel tedavi kürleri faranjit hastalığının daha kısa sürede tedavi edilmesini sağlar. Faranjite iyi gelen bitkiler genellikle boğazda yutak bölgesindeki iltihaplanmayı, tahrişi hafifletir, rahatlamayı sağlar. Ancak bu bitkilerin kullanımı için bir doktora danışılmasında yarar vardır.

Faranjite iyi gelen bitkiler nelerdir

Sarımsak: Sarımsak hakkında yapılan araştırmalarda, kardiovasküler hastalıklardan koruyucu etkisi olduğu belirlenmiştir. Göğüs ağrısının azaltılmasında etkilidir. Faranjit içinde tedavinin kısaltılmasına yardımcı olur. İster suyun içine ilave ederek, isterseniz ağzınızda çiğneyerek sarımsağın faydalarından yararlanabilirsiniz. Sarımsak bilinen doğal antibiyotiklerden biridir. Bu nedenle faranjit hastaları yemeklerinde bile sarımsak kullanabilir.

Zencefil: Bu bitkinin hem mikropları yok etme etkisi, hem de üst solunum yollarını açma etkisi bulunmaktadır. Bu etkileri nedeniyle faranjite iyi gelen bitkiler arasında yer alır. Antioksidan etkisi oldukça yüksektir. Zencefili ister yemek ve salatalarda kullanabilir, isterseniz taze ve kuru olarak çayını demleyerek günde 1-2 fincan olarak içebilirsiniz. Boğazınızdaki yanmayı, iltihabı hafifletecek etkileri olan zencefili faranjit tedavisi sırasında doktor tavsiyesiyle kullanabilirsiniz.

Zerdeçal: Solunum yollarının, ayrıca boğazın mikroplardan temizlenmesine yardımcı olan zerdeçalın göğüs ağrılarına iyi gelen bir etkisi de vardır. Faranjit için yarım çay kaşığı zerdeçalı bir su bardağı sütün içine koyarak kaynatın. Bunu balla tatlandırarak günde 3 defa için. Faranjit tedavisine oldukça faydalı olacaktır.

Fesleğen: İçerdiği magnezyum nedeniyle fesleğen kan akışını hızlandıran bir etki yapar. Ayrıca antioksidan bakımından da zengindir. Faranjite iyi gelen bitkiler arasında gösterilen fesleğen, boğazdaki ve üst solunum yollarındaki sorunlardan kurtulmanızı sağlar. Fesleğen yapraklarını ağızda çiğneyerek ya da suda demleyerek çay şeklinde her gün içebilirsiniz.

Nane: Faranjit nedeniyle tahriş olmuş boğazınız için naneden faydalanabilirsiniz. Nane üst solunum yollarının açılmasını da sağlar. Bu etkilerinden faydalanmak için nane yapraklarını ağzınızda çiğneyebilir, nane ile hazırlanmış suyun buharını soluyabilir ya da nane çayı içebilirsiniz. Ancak nane bazı kişilerde alerjik etki yapabilir. Bu nedenle dikkatli olmalısınız.

Faranjite iyi gelen bitkileri bu şekilde çoğaltabiliriz. Ancak bitkilerin yararlı etkilerinden gerçekten faydalanmak istiyorsanız, mutlaka bir uzmana danışarak kullanmalısınız. Özellikle kullandığınız ilaçlar varsa, hamile ya da emzirme dönemindeyseniz ya da çocuklarınız için kullanacaksanız kesinlikle danışmadan bitkisel kürleri kullanmamalısınız.
]]>
Faranjit Halsizlik https://www.faranjit.gen.tr/faranjit-halsizlik.html Mon, 26 Nov 2018 15:15:23 +0000 Faranjit Halsizlik, boğaz kısmında bademciklerin bulunduğu bölge ile küçük dilin arkasında kalan kısmın iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Faranjit hastalığı bakteriler aracılığıyla oluşur. Çoc Faranjit Halsizlik, boğaz kısmında bademciklerin bulunduğu bölge ile küçük dilin arkasında kalan kısmın iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Faranjit hastalığı bakteriler aracılığıyla oluşur. Çocukluk yada yetişkinlik dönemi fark etmeksizin her yaşta görülebilir. Fakat sıklıkla Genel olarak 5-15 yaş arasındaki çocuklarda görülür. Faranjit hastalığı bulaşıcı bir hastalık olduğu için faranjit hastalığı olan kişilere yaklaşılmaması ve yakın temasta bulunulmaması gerekir. Solunum yollarından havayla beraber çıkan hava damlacıklarının insandan insana geçmesiyle bulaşır.  Boğazdaki iltihaplanma bazı durumlarda ağız kokusu yapar. Ağız kokusu dil üzerindeki artan bakteri faaliyetlerinden meydana gelir. Yaşanan ağız kokusunu önlemek için gün içinde bol su tüketimi oldukça önemlidir. Gerekli durumlarda boğazı temizlemek için tuzlu su ile gargara da yapılabilir. 

Faranjit Belirtileri

Faranjit hastalığının etkileri genel olarak iki ana grupta incelenir. Bunlar bölgesel etkiler ve genel etkilerdir. Bölgesel etkiler Boyunda oluşan şişkinlikler ve kızarıklıklar, öksürük, boğazınızda aynı batma hissiyatı, yutkunmakta ve konuşmakta güçlük çekme, sesin kısılması ya da çatallaşması, nefes alıp vermede güçlük çekme şeklindedir. Genel etkiler ise halsizlik, ateş yükselmesi, yorgunluk, bitkinlik hissi ve iştahsızlık şeklinde sıralanabilir. Faranjit hastalığın belirtileri boğaz kısmında oluşan şişkinlik ve kızarıklık, ses kısılmasının etkisiyle konuşmakta zorlanmak, sürekli bir öksürük ve yutkunurken boğaz bölgesinde hissedilen acı olarak sıralanabilir. Özellikle halsizlik hissi faranjitte oluşabilecek en önemli sıkıntılardan biridir. Soğuk algınlığı, nezle, vitaminsizlik, asitli, sıcak ya da soğuk besinler, içecekler, boğazı tahriş edebilecek eylemlerde bulunmak, aşırı tozlu, kirli ortamlarda uzun süre kalmak ve sigara tüketimi faranjit hastalığına yakalanma riskini artırır. Tüm bunların dışında mikroplar da bu rahatsızlığın oluşumunda etken rol oynadıkları için hijyene ayrıca önem verilmelidir. Mevsimlere göre değişkenlik gösterse de faranjit hastalığı yaygın olarak kışın görülür. Faranjit ilerledikçe bronşite dönüşebilir. O nedenle bu hastalığa yakalananların dikkatli olmalarında fayda vardır. 

Faranjit Halsizlik İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Faranjit hastalığının en önemli belirtisi halsizlik hissidir. Bu halsizlik için bol miktarda C, E vitamini ve demir minerali içeren sebze ve meyvelerin tüketilmesi gerekir. Daha sonra istirahat, kalorisi yüksek olan besinler ve nefesi rahatlatıcı ilaçlar kullanılabilir. İlaç kullanımından önce bitkisel tedavi yöntemleri ile boğaz bir nebze olsun rahatlatılabilir. Bunun için en yaygın şekilde kullanılan bir kaç yöntem şöyledir. 1 su bardağı kadar kaynamış sıcak su içerisine 1-2 çay kaşığı süzme bal ile birlikte yarım limon suyu sıkılarak ilave edilir ve karıştırılır. Bu karışım sabah öğle akşam olmak üzere yemeklerden sonra içilir. Ayrıca Aynı ölçülerde kaynamış sıcak su içerisine bir tutam nilüfer çiçeği konularak yaklaşık olarak 20 dakika kadar demlenir. Daha sonra süzülerek içerisine 1-2 çay kaşığı süzme bal ilave edilir. Mutlaka yemeklerden önce içilmelidir. Bitkisel tedavi yöntemleri faranjit hastalığının tedavi etmek için sadece hastalığın yan etkilerini azaltmak içindir. O nedenle mutlaka uzman bir doktora muayene olmakta fayda vardır. 

]]>
Faranjit Çeşitleri https://www.faranjit.gen.tr/faranjit-cesitleri.html Tue, 27 Nov 2018 06:12:04 +0000 Faranjit Çeşitleri, faranjit genellikle yutağın arka kısmındaki duvarın üzerinde örtücü bir şekilde duran dokuların iltihaplanması sonucunda meydana gelen bir hastalıktır. Faranjit çoğunlukla iltihaplanma ya da tahrişten kay Faranjit Çeşitleri, faranjit genellikle yutağın arka kısmındaki duvarın üzerinde örtücü bir şekilde duran dokuların iltihaplanması sonucunda meydana gelen bir hastalıktır. Faranjit çoğunlukla iltihaplanma ya da tahrişten kaynaklı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Faranjit özellikle boğaz mukozasında meydana gelen iltihaplanmanın sonucu olarak ortaya çıkan hastalık çeşididir. Faranjit rahatsızlığı kronik ve akut olmak üzere iki çeşitte görülen rahatsızlık durumudur. Kişide aniden gelişen faranjite akut faranjit, uzun süreli devam eden faranjite ise kronik faranjit denilmektedir. Grip hastalığından dolayı kaynaklı olarak meydana gelen faranjit rahatsızlığında genellikle iltihaplanma sonucunda oluşmaktadır. Ayrıca grip hastalığından ortaya çıkan faranjit kişide boğaz kuruluğu ve ağrı şeklinde kendisini göstermektedir. 

Faranjit Çeşitleri Nelerdir

Akut Faranjit, özellikle hemen her insanda meydana gelen bir rahatsızlıktır. Akut faranjit boğazda bulunan virüslerin sebep olduğu iltihaplanmadan kaynaklı olarak meydana gelen hastalıktır. Eğer akut faranjitin zamanında tedavisi yapılmaz ise, virüslerin bakterilere karışması ile meydana gelen iltihaplanma oldukça karmaşık bir hale gelmesine sebep olur. Boğazdaki iltihaplanma hem bademciklerde hem de bademciğin arka kısmında mevcut olan kasların iltihaplanmasına neden olur. Bu durum çoğunlukla kişide kulak ağrısına ve ateşlenmeye yol açabilir. Akut faranjiti olan hastanın şikayetleri oldukça açık, net ve çok belirgindir. Akut faranjitin belirtileri boğazda kuruluk, öksürük, boğaz ağrısı, yanma, yutkunmada zorluk çekme, boğazda kaşınma hissinin olması, ateş gibi şikayetleri çok belirgindir. Ayrıca akut faranjiti olan kişilerde burun tıkanıklığı ve burun akıntısı, seste kısıklık, halsizlik, baş ağrısı ve kırgınlık şikayetleri görülebilmektedir. Sonuç olarak akut faranjit her kişide görülebilen bir hastalıktır. 

Kronik Faranjit, sigara, alkol, gazlar, toz ve kimyasal araçlardan dolayı boğazın tahrip olmasından kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Bazı kimseler burun yerine ağızlarından nefes aldıkları için boğazda kuruluk olmasına sebep olabilir. Kronik faranjitte kırgınlık, ateş ve halsizlik akut faranjit rahatsızlığında oldukça belirgin olan belirtiler gibi değildir. Kronik faranjit kişide ortadan kaybolmaz, hatta sıklıkla ortaya çıkar. Kronik faranjiti olan kimselerin çoğunlukla boğazlarında yanma, kuruluk hissi, yutkunma zorluğu, gıcık, takılma hissi şeklinde şikayetler yaratmaktadır. Hatta kişinin boğazında sanki yumru varmış gibi bir his vermesi ve yutkunmada oldukça zorluk çekilmesine yol açmaktadır. Ayrıca kronik faranjit rahatsızlığına gıcıklaşan bir öksürükte eşlik edebilmektedir. Özellikle hastalar öksürerek boğazlarını temizlemeye çalışır, çünkü bu şekilde rahatlayacaklarını düşünürler. Ancak bu şekilde devamlı olarak öksürme hareketinin yapılması kişinin boğazının çok kolay tahriş olmasına sebep olur.
]]>
Faranjit Başlangıcı https://www.faranjit.gen.tr/faranjit-baslangici.html Tue, 27 Nov 2018 13:21:25 +0000 Faranjit Başlangıcı, Faranjit boğaz içinde küçük dilin hemen arkasında bulunan ve bademciklerin olduğu yerde (farenks) iltihaplanmasına verilen isimdir. Faranjitin oluşmasına sebep olan etkenlerin başında bakteriler ile vi Faranjit Başlangıcı, Faranjit boğaz içinde küçük dilin hemen arkasında bulunan ve bademciklerin olduğu yerde (farenks) iltihaplanmasına verilen isimdir. Faranjitin oluşmasına sebep olan etkenlerin başında bakteriler ile virüsler gelmektedir. Çocuklarda faranjitlerin yüzde doksan beşi virüsler yüzünden oluşur. Erişkin bireylerde ise yüzde 3-5 oranında bakteriler neden olur. Bu tip mikroplar ile meydana gelen faranjitlere akut faranjit adı verilir. Burnun mekanik şekilde tıkanık olması burunda bulunan etlerin çok büyük olması, beslenme bozuklukları, kemik eğrilikleri, sigara, iklim farklılıkları, alkol ve üst solunum yolunda oluşan bazı hastalıklar gibi etkenler faranjitin başlamasını kolaylaştırmaktadır. Faranjit vücutta genel ve lokal belirtiler göstermektedir. 

Faranjit Başlangıcı Genel Belirtiler
İştahsızlık, ateş çıkması, halsizlik, boyunda bulunan lenf bezlerinin şişmesi, yorgunluk gibi bazı belirtilerdir. Faranjit hastalığının kesin tedavisi bol, bol dinlenmek, ilaçlar, kalori miktarı yüksek olan besinler ve nefes açıcı ilaçlar olmaktadır. Akut faranjit eğer tam tedavi edilmez ise ve kolaylaştıran etkenler halen devam ediyor ise faranjit kornikleşmeye başlar. Ayrıca faranjit kronikleşir ise şu faktörler de sayılabilir: dolaşım sistemi hastalıkları, endokrin hastalıklar ile gayri sıhhi ortamlarda çalışmak, ailevi yatkınlık, böbrek hastalıkları faranjitin kronikleşmesine yardımcı olan faktörlerdir. Faranjitin başlangıcına sebep olan bir başka sebep ise farenkse yani komşu organların kronik hastalıklarıdır. Kronik faranjitin şeklini doktor saptar.  

Lokal Belirtileri
Yutkunmada güçlük, boğazda ağrı, batma, yanma hissi ve öksürük, boğazın o bölgesinde kızarıklık ve şişlik ile kendisini belli etmeye başlar. Bütün bunlar lokal belirtilerdir. 

Faranjit Başlangıcı Tedavisi

Bunlar şu şekilde sıralanabilir: basit türde olan faranjit bu tip daha çok gençlerde görülmektedir. Muayene esnasında farenks mukozasında kırmızılık ile üstünde de küçük, küçük kabarcıklar şeklinde lenf bezleri büyümeye başlar. Yine aynı bölgede kuru ifrazat bulunur ve kişi bunu atabilmek için gıcık biçiminde öksürme ihtiyacı duyar. Hypertrofik biçiminde oluşan lenfler biraz daha büyürler. Bundan dolayı da farenks mukozası kalınlaşır ve kişi genzinde tıpkı tutkal gibi yapışık ifrazat olduğunu söylemektedir. Lateral faranjitte ise farenksin hemen yan duvarında yani bademciklerin hemen arka tarafında yukarıdan aşağıya doğru inen şerit biçiminde kalınlaşan lenf bantları ve mukozalar görülür. Hasta kişi sabah uyandığında sanki boğazında yabancı bir madde ve varmış gibi ve ağrı hissi olduğunu söyler. Atrofik faranjitte ise farenks mukozası incelir ve pembemsi rengini kaybeder. Soluk bir renk alır. Hasta kişi boğazında sertlik hissi, kuruluk ve yapışkan kabukların olması ve ağzının kokmasından şikayetçi olur. Mukozanın görünümü aynı cilalı gibi olur. Faranjit başlangıcında en önemlisi ise burunda solunumun önüne geçen bir kemik eğriliği yada et varsa bunun mutlaka düzeltilmesi gerekir. Büyük kentlerdeki hava kirliliği ise faranjitin en büyük sebebidir. 
]]>
Faranjit İlaçları https://www.faranjit.gen.tr/faranjit-ilaclari.html Wed, 28 Nov 2018 00:36:21 +0000 Faranjit İlaçları, Faranjit; Tıpta boğaz iltihabına verilen genel addır. Boğazda ani başlayan yutkunmakla artan ağrı, yanma, ses kısıklığı, öksürük, ateş, beyaz gri renkte iltihaplı dokular, boğazda uçuk seklinde kabarc Faranjit İlaçları, Faranjit; Tıpta boğaz iltihabına verilen genel addır. Boğazda ani başlayan yutkunmakla artan ağrı, yanma, ses kısıklığı, öksürük, ateş, beyaz gri renkte iltihaplı dokular, boğazda uçuk seklinde kabarcıklar ve ağzın kokması gibi belirtilerle ile ortaya çıkar. Farenjit %90’ı viral yani herpes simpleks, parainfluenza, adenovirüs, rhinovirüs gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Kalan %10’luk kısmı ise bakteriyel nedenlerdendir. Ve bakterilerin sebep olduğu farenjitte ise belirtiler genellikle daha ağır seyretmektedir. Daha çok 4-7 yaş arası çocuklarda sıkça görülen farenjit, bir yaşın altındakilerde nadiren görülmektedir, belirtileri ise hastalığın sebeplerine göre değişkenlik göstermektedir. Çoğu farenjit vakası birkaç gün içinde kendiliğinden geçmektedir. Bu hastalıkta kullanılan Faranjit İlaçları aşağıdaki gibidir.

Tetralet ve Tetra Kapsül; Bu ilaçların (Tetralet ve Tetra kapsül) etken maddesi Tetrasiklin hidroklorür’dür. Tetralet ve Tetra kapsül, vücutta hastalıklara yol açan, klorofilsiz, tek hücreli canlılarla savaşarak, farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonları tedavi edici bir tür antibiyotiktir. Solunum yolu (faranjit, sinüzit, zatürre, bademcik ve orta kulak iltihabı gibi) enfeksiyonlarında, deri ve yumuşak doku enfeksiyonları (çıban, abse, kıl kökü iltihabı, yara enfeksiyonları gibi), kulak, burun, boğaz enfeksiyonlarında, mide ve bağırsak ile ilgili enfeksiyonlarda, idrar yolu enfeksiyonlarında, kadın üreme organları ile ilgili enfeksiyonlarda, akne, difteri, kızıl tedavisi ve göz enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Nobecid; Süspansiyon Hazırlamak İçin Toz ve Film Tablet

Duobaktam ve Duobak; Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz ve Film Tablet

Yukarıda adı geçen 3 İlacın etken maddesi  Sultamisilin tosilat dihidrat’tır. Nobecid, Duobaktam ve Duobak, vücuttaki hastalıklara yol açan, klorofilsiz, tek hücreli canlılarla savaşarak, bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden penisilin sınıfına giren güçlü bir antibiyotiktir. Farenjit, zatürre, sinüzit, orta kulak, bademcik iltihabında, bronşit, gibi solunum yolu enfeksiyonlarında, böbrek ve  idrar yolu ve idrar kesesi iltihabı gibi enfeksiyonlarda, karın içinde oluşan enfeksiyonlarda, kemik veya eklem enfeksiyonlarında, deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarında (kıl kökü iltihablanması gibi), kadın üreme organları ile ilgili enfeksiyonlarda ve ameliyat sonrasında oluşabilecek enfeksiyonların tedavisinde kulanılmaktadır.

Losefar; Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz ve Kapsül

Kefsid; Pediyatrik Oral Süspansiyon ve Oral Süspansiyon İçin Kuru Toz ve Kapsül

Ceclor; MR Film Tablet

CEC; Efervesan Tablet

Yukarıda adı geçen 4 ilacın etken maddesi Sefaklor’dur. Losefar, Kefsid, Ceclor ve CEC vücuttaki hastalıklara yol açan, klorofilsiz, tek hücreli canlılarla savaşarak, birçok farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonları tedavi edici antibiyotiklerdendir. İdrar yolu (idrar kesesi, idrar kanalı ve böbrek iltihabı) enfeksiyonlarında. Üst solunum yolu(faranjit, bademcik, orta kulak iltihabı gibi) enfeksiyonlarında, alt solunum yolu (zatürre gibi) enfeksiyonlarında,  deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan ilaçlardır.

Cloder; Oral Sprey ve Gargara

İlacın eken maddesi Klorheksidin glukonat’tır. Cloder, ağız içi mikroplarını öldürücü ve gelişmelerini engelleyici ağız solüsyonudur. Her türlü diş, damak, boğaz ameliyatlarından sonra, protez kullanımından dolayı oluşan ağız içi iltihapları, diş eti iltihaplarının ve diş plakları oluşumunun önlenmesi küçük aftlar, bademcik iltihaplarının önlenmesinde, gırtlak iltihabı ve faranjit ilaçları olarak kullanılmaktadır.
]]>
Zencefil Faranjite İyi Gelirmi https://www.faranjit.gen.tr/zencefil-faranjite-iyi-gelirmi.html Wed, 28 Nov 2018 14:49:29 +0000 Zencefil Faranjite İyi Gelirmi, buna evet iyi gelir diyebiliriz. Farnjit; burun ve ağız boşluğunun arka duvarında oluşmakta olan iltihaptır. Akut ve kronik olarak iki tür faranjit görülür ve ikisi de bir birinden farklıdır. Ani v Zencefil Faranjite İyi Gelirmi, buna evet iyi gelir diyebiliriz. Farnjit; burun ve ağız boşluğunun arka duvarında oluşmakta olan iltihaptır. Akut ve kronik olarak iki tür faranjit görülür ve ikisi de bir birinden farklıdır. Ani ve şiddetli gelişen iltihaplara akut farenjiti denir. Daha az seyreden ama buna karşılık da daha uzun süren faranjit türüne de kronik (müzmin) faranjiti denir. Akut faranjitin belirtileri sadece boğazla ilgili olmamakla beraber, boğaz da ağrı, yanma, kuruluk gibi ardından ses kısılması, ateş, halsizlik, burun akıntısı gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Genelde bir tür üst solunum enfeksiyonu söz konusudur. Kronik faranjit dediğimizde ise ateş ya da kırgınlık yoktur. Ancak yutkunma da güçlük, gıcık öksürük, yanma, gerilme, yabancı bir şey boğaza takılmışcasına onu temizleme isteği oluşur. Enfeksiyon yine bir etkendir, lakin örnek verecek olursak hava kirlilikleri gibi boğazı tahriş eden bir etken, kronik faranjitte daha büyük bir rol oynamaktadır. Akut faranjit sıkça tekrar ediyorsa kronik faranjite dönebilir. 

Zencefil Faranjite İyi Gelirmi, bunun hakkında daha detaylı inceleme yaptığımızda şu sonuçlara ulaşırız. Zencefil, Zencefilgiller familyasından olup familyasının örnek bitkisidir. Boyu 1-2 metre olup çok senelik bir bitkidir. Memleketimizde yetişmez. Gövdesinin boruyu andırmakta olan bir duruşu bulunmaktadır. Yapraklı sürgünleri 1-2 metre boyunda olurken çiçek koçanını taşıyan sürgünse 20 cm boyutundadır. Çiçek koçanı 4-6 cm büyüklüğünde olup kozalağı andırmaktadır. Bu kozalak şeklindeki esmerimsi yaprakların alt tarafından çıkan çiçek sapları üstünde çiçekleri bulunmaktadır. Kök kısımları yumru gibi birbirine bağlı, yassı, boynuz gibi ve etlimsi olup bu köklerle çevresine yayılmaktadır.  Bu özelliklerinin yanına zencefil pek çok hastalığa karşı iyi gelir. Bunların arasında faranjit hastalığı da vardır. Faranjit olduğunuzda yutkunurken zorluk çekersiniz. Hatta bu durum konuşmanızda bile size engel olabilir. Tedavisi de genelde dinlenmek, sıcak içecekler tüketmek ve boğazı çok yormamaktan geçmektedir. 

Farenjit ve boğaz ağrısına iyi gelen zencefilden faydalanabilirsiniz. Öksürüğünüz varsa onun içinde iyi gelecektir. Size farenjit rahatsızlığınızda güvenle tüketebileceğiniz bir zencefil çayı yapmanızı tavsiye ederim. Bunun için; İki tatlı kaşığı kadar taze kök zencefilin kabuklarını güzelce soyun. Ardından kaynayan suyun içine atın ve 15 dakika kadar demlendirin. Sıcak olarak için. Bunu istediğiniz kadar tüketebilirsiniz. Tatlandırmak içinse zencefil çayınıza bal atarak boğazınızın iyice yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Ama bazen daha ileri durumlarda tıbbi yardım gerekir. Bunun üzerine de bir doktora muayene olmanızı öneririm.
]]>
Faranjit Ağız Kokusu Yaparmı https://www.faranjit.gen.tr/faranjit-agiz-kokusu-yaparmi.html Wed, 28 Nov 2018 16:06:32 +0000 Faranjit ağız kokusu yapar mı, Çünkü özellikle kış aylarında kapalı ortamlarda bir arada bulunan insanlarda boğaz iltihaplanmalarına, yani faranjite neden olur. Solunum yollarından havayla beraber çıkan damlacıkların ins Faranjit ağız kokusu yapar mı, Çünkü özellikle kış aylarında kapalı ortamlarda bir arada bulunan insanlarda boğaz iltihaplanmalarına, yani faranjite neden olur. Solunum yollarından havayla beraber çıkan damlacıkların insandan insana geçmesiyle bu hastalık bulaşmaktadır. Genel olarak 5 ile 15 yaş arasındaki çocuklarda görülmektedir. Ağız kokusu bir iltihap değildir. Ama iltihap faranjite neden olduğu için ağız kokusu yapmaktadır. Ağız kokusu dil üzerindeki artan bakteri faaliyetlerinden meydana gelmektedir. Bir kısmının nedeni de ağız dışındadır. Ne kadar bakım yapılırsa yapılsın doktora gitmeden ağız kokusu tedavi edilemez. Bu nedenle öncelikle faranjit tedavi edilmelidir. Daha sonra ağız kokusuna neden olan faktörler varsa onlar da ortadan kaldırılmalıdır.

Farenjitin Ağız Kokusunu Arttırma Nedenleri 
 • Grip ve soğuk algınlığı 
 • Hasta olan kisiler ile yakın temasta bulunmak 
 • Sigara içmek 
 • Alerjiler 
Faranjitin Ağız Kokusu Yapmaması İçin Alınacak Önlemler 
 • Hasta olan kisiler ile yakın temastan kaçınmak 
 • Faranjiti tedavi etmek 
 • Bol bol su içmek 
 • Asitli ve baharatlı gıdalardan uzak durmak 
 • Çok sıcak ya da çok soğuk yiyecekler yememek 
 • Tuzlu su ile gargara yapmak 
 • Doktor tavsiyesi ile C vitamini desteği almak 
 • Boğazı temizlemekten kaçınmak 
 • Tozlu ve duman altı yerlerden uzak durmak 

Faranjit Ağız Kokusu Yaparmı

Faranjit ve Ağız Kokusunun Tedavisi

Ağız kokusundan kurtulmak için mutlaka faranjitin tedavi edilmesi gerekir. Çünkü ağız kokuları kaynağına göre değişiklik göstermektedir. Başka hastalıkların belirtisi olabilir. Tedavi edilmesi için öncelikle sorunun kaynağı belirlenmeli ve bu neden ortadan kaldırılmalıdır. Özellikle faranjit varsa ağız kokusu daha belirgin bir hal almaktadır. Bu nedenle faranjit tedavi edilerek bu sorun ortadan kaldırılabilir. Bu tedavi planları kişiye göre belirlenmeli ve o kisinin gereksinimlerine göre şekillenmelidir. 
]]>
Faranjit Öksürüğü https://www.faranjit.gen.tr/faranjit-oksurugu.html Thu, 29 Nov 2018 10:31:11 +0000 Farenjit öksürüğü, küçük dilin arkasındaki bademciklerin olduğu bölgede iltihaplanma oluşması sonucu meydana gelir. Farenjiti oluşturan en önemli neden, virüs ve bakterilerdir. Bazı kimyasal maddelerin ya da boğazı tahriş Farenjit öksürüğü, küçük dilin arkasındaki bademciklerin olduğu bölgede iltihaplanma oluşması sonucu meydana gelir. Farenjiti oluşturan en önemli neden, virüs ve bakterilerdir. Bazı kimyasal maddelerin ya da boğazı tahriş eden maddelerin de farenjite neden olduğu bilinmektedir. Mikropların meydana getirdiği farenjite akut farenjit denmektedir. 

Farenjit Nedenleri 
 • Mikrop ve virüslerin boğaza yerleşmesi
 • Sigara ve alkol kullanımı 
 • Alerji, geniz akıntısı 
 • Kuru ve kirli hava
 • Burun tıkanıklığına sebep olan durumlar
 • İklim değişiklikleri 
 • Burundaki kemiklerin eğriliği 
 • Beslenme bozuklukları 
 • Aşırı sıcak ya da soğuk besinler 
 • Diş iltihapları 
 • Reflü 
Farenjit Belirtileri 
 • Boğaz ağrısı
 • Yutkunmada zorluk 
 • Boğazda batma hissi
 • Sürekli öksürük 
 • Boğazda yanma veya kaşınma hissi 
 • Baş ağrısı
 • Ses kısıklığı
 • İştahsızlık ve halsizlik 
 • Boğazda kızarıklık ve şişkinlik 
Farenjitten Korunma Yolları
 • Sigarayı bırakmak 
 • Boğazı tahriş edecek herhangi bir besinden ya da içecekten uzak durmak
 • Boğazı temizlemek
 • Tozlu ve kirli ortamlarda bulunmak 
 • Alerjiye neden olabilecek şeylerden uzaklaşmak
 • Mide asidine neden olacak besinlerden ve içeceklerden uzak durmak gerekir. 

Faranjit Öksürüğü

Farenjit Tedavisi 

Öncelikle farenjite neden olan virüsleri ortadan kaldırmak için antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Daha sonra istirahat, kalorisi yüksek olan besinler, vitamin ve nefesi rahatlatıcı ilaçlar verilebilir. Kronik farenjitin tedavisi oldukça zordur. Hem doktorun tedavi uygulaması hem de hastanın bazı durumlara karşı dikkat etmesi gerekir. Ne kadar dikkat edilse de tam olarak ortadan kaldırılamaz. Tedaviyi uygulamak için, öncelikle  farenjiti ortaya çıkaran nedenlere bakılmalıdır. Eğer varsa önce o neden tedavi edilmelidir. Kronik farenjitin tedavisi uzun sürmektedir. Bu nedenle sabır ve titizlikle tedavi gerçekleşmelidir. Basit olan kronik farenjit genellikle gençlerde görülür. Muayenede boğazda kızarıklık ve üzerinde ufak kabarcıklar görülür. Diğer farenjitte ise, hastanın boğazında kalınlaşmış mukoza ve lenf bantları görülür. Hasta her sabah kalktığında boğazında ağrı ve bir cisim varmış gibi hissettiğini söyler. Yapılan eksik tedaviler farenjiti uzatır. Eğer hastanın ailevi olarak buna yatkınlığı varsa, hastalığı kolaylaştırıcı faktörlerin ortadan kaldırılması gerekir. En önemlisi, burunda solunumu engelleyen bir kemik eğriliği ya da et varsa düzeltilmesi gerekir. Farenjit tedavisinde ilaçların yanı sıra bitkisel tedavi de uygulanabilir. 

Farenjite Karşı Bitkisel Tedavi
 • Enfeksiyonları önlemek için, sarımsak ve ekinezya bitkisi kullanılabilir. 
 • Limon ve ananas suyu ile gargara yapılabilir. 
 • Kuru soğanın suyu çıkarılarak içilebilir. 
 • Kaynamış sıcak suda nilüfer çiçeğini 20 dk beklettikten sonra yemeklerden önce içilebilir. 
 • Sıcak suyun içerisinde demlendirdiğiniz mine çiçeğini içine bal ilave ederek yatmadan önce içebilirsiniz. 
 • Hatmi çiçeği, kökü ve yapraklarının herhangi birini kullanarak, hazırlayacağınız karışımla boğaz gargarası yapabilirsiniz. 
]]>
Hamilelikte Faranjit Tedavisi https://www.faranjit.gen.tr/hamilelikte-faranjit-tedavisi.html Thu, 29 Nov 2018 23:06:59 +0000 Hamilelikte faranjit tedavisi, faranjit üst solunum yolu hastalıklarına dahil olan bir rahatsızlık türüdür. Üst solunum yolu kulak ve alt solunum yolları ile yakından alakalı olup enfeksiyonlar nedeni ile bu bölgeler Hamilelikte faranjit tedavisi, faranjit üst solunum yolu hastalıklarına dahil olan bir rahatsızlık türüdür. Üst solunum yolu kulak ve alt solunum yolları ile yakından alakalı olup enfeksiyonlar nedeni ile bu bölgeler yakından etkilenir.

Teorik olarak ele alındığında faranjit, grip, sinüzit, larenjit gibi enfeksiyon hastalıkları üst solunum yolları ile alakalı olarak gelişir. Üst solunum yolu enfeksiyonları virüsler nedeni ile ortaya çıkar ve akla gelen ilk rahatsızlıklar grip ve soğuk algınlığıdır. Grip ve soğuk algınlığına genellikle faranjitte eşlik eder. Özellikle sonbahar ve kış gibi soğuk havalarda bu rahatsızlığa yol açan virüslerin görülme sıklığı daha fazladır. Özellikle kapalı alanlar, kreşler, okullar, kışlalar ve kapalı iş yerlerinde uzun süre kalınması, bu tür yerlerin yetersiz havalandırılması, vücudun soğuğa karşı direncinin düşmesi, hava kirliliği, sigara dumanı, gerektiği kadar beslenememe, kimyasal maddelere maruz kalma gibi nedenler üst solunum yolları dolayısı ile faranjit rahatsızlığının artmasına yol açar. Normal şartlarda bile çok can sıkıcı ve rahatsızlık verici bu hastalık gebelik döneminde daha fazla sıkıntıya neden olur. Çünkü gebelik dönemi bağışıklık sisteminin zayıfladığı ve vücut direncinin azaldığı bir dönemdir. Anne adayının bu dönemde normal dönemlerden daha fazla hastalığa yakalanma olasılığı vardır. Bu nedenle anne adaylarının daha dikkatli olması gerekir.

Hamilelik dönemi ilaç kullanımı için uygun bir dönem değildir. Bu nedenle hamilelik döneminde mecbur kalınmadığı takdirde ilaç kullanılmamalıdır. Kullanılan ilaçlar mutlaka doktor bilgisi dahilinde ve doktorun önerdiği dozlarda alınmalıdır. Anne adayının kullandığı ilaçlar plasenta yolu ile direkt bebeğe geçebileceğinden bebeğin gelişimi açısından riskli olabilir. Özellikle gebeliğin ilk üç ayı bebeğin organ gelişim zamanı olduğu için ilk üç aylık dönemde ilaç kullanımından kaçınılmalıdır.  

Hamilelikte Faranjit Tedavisi Nasıl Yapılır

Hamilelik döneminde faranjit tedavisi için seçilen yöntemlerde dikkatli olunması gerekir.  Bu dönemde ortaya çıkan faranjit için doktor herhangi bir tıbbi müdahale de bulunmamış ise evde hazırlanabilecek bitkisel kürler ile sorun kontrol altına alınabilir. Peki, bu bitkisel kürler nelerdir

Hamilelikte Faranjit Tedavisi

Adaçayı: Adaçayı ülke genelinde son yıllarda popüler bir şekilde tüketilen bir bitki çayıdır. Faranjit tedavisi için de kullanılabilen adaçayını anne adayları özellikle gebeliklerinin ilk üç ayında çok dikkatli kullanmalıdır. Adaçayında gebelikte düşüğe neden olabilecek bileşenler bulunduğundan özellikle düşük tehlikesi olan gebeliklerde kesinlikle kullanılmamalıdır.1 su bardağı suyun içine 1 tatlı kaşığı adaçayı eklenerek 10 dakika kadar dinlendirilir. Hazırlanan su çay olarak içilebileceği gibi özellikle gebelikte gargara suyu olarak kullanılabilir.

Zencefil: Hamilelik döneminde oluşan faranjit için zencefilden yardım alınabilir. Zencefil toz ya da rendelenerek 1 su bardağı suyun içinde kaynatılır ve içine bal, limon eklenerek tatlandırılır. Hem mide bulantısı hem de faranjit için ideal bir tedavi yöntemidir.

Sarımsak: Sarımsağın antibiyotik etkisinden yararlanmak için gebelikte oluşan faranjite karşı kullanılabilir. 2-3 diş sarımsak ağızda iyice çiğnendikten sonra yutulmalıdır. Faranjit için doğal bir tedavi seçeneğidir.

Tavuk Çorbası: Hamilelik döneminde oluşan faranjit yemek yemede isteksizliğe yol açabilir. Ayrıca yutkunmakta ve yutmak zorluk yaşanabileceğinden sıvı gıdalar ile beslenmek daha doğru olur. Tavuk çorbasına bol limon ilave edilerek içilirse üst solunum yolu ile alakalı olarak gelişen hastalıklara karşı iyi gelir.

Hardal Tohumu: Hardal tohumu un haline getirilerek içine, limon, bal, tuz ve bir miktar su eklenerek karıştırılır. Elde edilen karışım ile gün içinde]]> Alerjik Faranjit https://www.faranjit.gen.tr/alerjik-faranjit.html Fri, 30 Nov 2018 07:51:11 +0000 Alerjik Faranjit, ağız ve burun boşluğunun arka kısmında farinks adı verilen boğaz kısmı bulunur. Ağız açıldığında karşıda görülen farinks kısmı eğer iltihaplanır ise faranjit oluşumu gerçekleşir. Genellikle kı Alerjik Faranjit, ağız ve burun boşluğunun arka kısmında farinks adı verilen boğaz kısmı bulunur. Ağız açıldığında karşıda görülen farinks kısmı eğer iltihaplanır ise faranjit oluşumu gerçekleşir. Genellikle kış aylarında mikrop ve virüslerin boğaza yerleşmeleri sonucunda ortaya çıkan bulaşıcı bir boğaz enfeksiyonudur. Faranjit aynı zamanda bronşit oluşumuna da neden olmaktadır. Bazı kişilerde görülen faranjit çok uzun sürer ve çok fazla rahatsız edici şikayetler bulunmaz. Bu durumda görülen hastalık yani faranjit kronik bir hal almıştır ve bu duruma müzmin faranjit adı verilmektedir. Ancak hastalığın çok şiddetli olduğu ve yeni yeni görülmeye başlandığı durumda ise faranjit akut adını almaktadır. Boğazın arka kısmı mikroplara, ısıya ve toza karşı çok hassastır. Hem akut adı verilen faranjit hem de müzmin adı verilen faranjitin nedenleri genelde mikroplar veya virüsler olsa da oluşumlarında ufak farklar bulunmaktadır. Bu faranjitler dışında alerjik olarak görülen faranjit de mevcuttur.

Alerjik faranjit, hava ile solunan alerjilerin burun boğaz ve gözlerde yarattığı reaksiyondur. İki şekilde adlandırılır. Biri alerjik diğeri ise alerjik olmayandır. Alerjik faranjte sebep olan nedenler bağışıklık sisteminde başlayan zincirleme bir reaksiyon sonucunda ortaya çıkar. Eğer polen alerjisi var isebağışıklık sistemi poleni bir işgalci olarak algılar. Bundan dolayı da polene karşı tepki verir. Alerjik faranjit astım, sinüzit, kulak ve uyku sorunlarını da tetiklemektedir. Bu hastalık hassas kişileri oldukça fazla etkilemektedir. Alerjik faranjiti bulunan kişileri sigara dumanı, parfüm, soğuk hava, kuru hava gibi tahriş edici etmenler rahatsız eder. Ağaç, çimen, yabani otlar ve polenlere alerjisi olan kişilerde mevsimsel olarak alerjik faranjit görülmektedir. Aynı zamanda hayvanlara karşı oluşan alerjilerde görülen alerjik faranjit yıl boyunca görülmektedir. 

Alerjik Faranjit

Faranjitin Genel ve Lokal Belirtileri:
 • Ateş yükselmesi
 • Boyunda bulunan lenf bezlerinin şişmesi
 • İştahsızlık
 • Halsizlik
 • Yorgunluk
 • Boğazda yanma
 • Öksürük hissi
 • Yutma zorluğu 
 • Boğazda kızarıklık
Alerjik Faranjitin Belirtileri:
 • Hapşırma
 • Burun akıntısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Kaşıntı
 • Post nazal gibi akıntı
Faranjit ve Alerjik Faranjit Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:
 • Hasta kesinlikle ilk olarak bir doktora başvurmalıdır.
 • Uykusuz kalınmaması gerekir.
 • Yorgun düşülecek hareketlerden kaçınmak gerekir.
 • Yatmadan önce ağız gargarası ile temizlik yapmak ve dişleri fırçalamak ağızda bakteri oluşturacak yemek artıklarını şiş aralarından temizlemek.
 • Gece uyuduğunuz odada kalorifer var ise odayı nemlendirmek gerekir. Bunun içinde kalorifer peteklerine su askıları takılması gerekir ve oda nemli hale getirilir.
 • Sigara ve alkol kullanmamak gerekir.
 • Koyu çay, kahve ve asitli içeceklerden uzak durmak gerekir.
 • Tozlu ve kirli havası bulunan yerlerden uzak durmak gerekir.
 • Aşırı sıcak ve aşırı soğuk gıdalar almaktan kaçınılması gerekmektedir. 
 • Bol baharatlı, acı yemeklerden ve kabuklu yani boğazı tahriş edecek yiyeceklerden kaçınılması gerekmektedir.
 • Bol bol sıvı tüketilmesi gerekmektedir.
 • Alerjiye neden olacak faktörlerden uzak durulması gerekir. 
 • Hangi maddeye karşı alerjiniz olduğunu öğrenmeli ve ona göre dikkat edilmesi gerekmektedir. 
 • Vitamin gereksinimlerini karşılamak gerekir.
 • Ağız yolu ile değil burundan nefes almak gerekir. Çünkü ağız direk olarak ortamdaki tozu ve bakterileri boğaza göndermekte, burun ise tozları süzer ve soluduğunuz havayı nemlendirerek ciğerlere göndermek gerekir.
Alerjik Faranjitin Tedavisi:

Bu faranjit tipinin tedavisi üç şekilde yapılır. İlk]]> Faranjit Öksürük Yaparmı https://www.faranjit.gen.tr/faranjit-oksuruk-yaparmi.html Sat, 01 Dec 2018 06:38:32 +0000 Faranjit öksürük yapar mı, faranjit bademcik iltihabından sonra, bademciklerin büyümesi ve burunda tıkanma yapan nezle grip, burun mukozası gibi hastalıkların neticesi olarak veya kötü hava koşulları, çeşitli ze Faranjit öksürük yapar mı, faranjit bademcik iltihabından sonra, bademciklerin büyümesi ve burunda tıkanma yapan nezle grip, burun mukozası gibi hastalıkların neticesi olarak veya kötü hava koşulları, çeşitli zehirlenmeler çok ve yüksek sesle konuşmak, çığlık atmak gibi durumlarda yutağın defermosyana uğraması sonucu ortaya çıkan bazen yüksek ateşe sebep olabilen bir hastalıktır.

 Faranjitin belirtileri nelerdir

Akut franjit, yutakta aşırı kızarıklık, ağrılı yutma veya yutma güçlüğü çekme, aşırı halsizlik ve yorgunluk hissi, yüksek ateş ve baş dönmesi gibi belirtileri vardır.

Aftlı faranjit nedir

Aftlı faranjit genellikle küçük yaşlardaki çocukların diş çıkarma dönemlerinde daha çok görünür. Hastalık genellikle aftların boğazda aniden belirmesi ile başlar. Aftlar, mercimek büyüklüğünde, kenarlarında kızarıklık ve şişlik olan beyaz renkli lekelerdir. Bunlar hastada, boğazda yanma hissine, tükürük salgısının artmasına, konuşma güçlüğüne ve yutkunnma da zorlanmaya yol açar. Bir, iki hafta arasında geçer ama genellikle sıklıkla tekrar eder.

Faranjit Öksürük YaparmıFarajit öksürük yapar mı

Faranjit, alt solunum yolu hastalığı olmasından dolayı öksürük yapmaktadır. Bu öksürüğün şiddeti ve süresi faranjitin türüne göre değişiklik gösterir. Özellikle öksürük yapan faranjit türleri şunlardır.

 • Basit kronik faranjit: Boğazda kuruluk ve yanma hissi ile kendini gösterir. İnatçı ve kuru öksürük hastadaki yanma hissinin fazlalaşmasına neden olur. Hastalar boğazlarındaki yanma ve kuruluk hissini azaltabilmek için sık sık yutkunmak zorunda kalırlar.
 • Kronik hipertrofik faranjit: Hücrelerin büyümesi ile (hpertrofi) yutak duvarı kalınlaşarak, morumsu kırmızı bir renk almıştır. Genellikle bulantı kusma, baş dönmesi ses tonunda kalınlık, yutkunma güçlüğü aşırı ve kuru öksürük olarak ortaya çıkar. Genellikle 30 yaşını geçmiş erişkinlerde görülür.
 • Kronik atrofik faranjit: Yutak mukozası çok incelmiş soluk renkli koyu ve yapışkan mukus ile kaplıdır. Kızarıklık az ya da hiç yoktur. Başlıca belirtileri boğuk ve kısık bir ses ve kuru bir öksürüktür. Kısa sürede geçer.

Faranjit çocuklarda nasıl etki eder

Faranjit çocuklarda, genellikle kulak iltihabı ile birleşir. Bu da çocuklarda aşırı ağrı, kusma, yüksek ateş gibi durumlar gözlenebilir. Eğer tedbir alınmazsa işitme kaybı ile sonuçlanabilecek çok ciddi durumlar ortaya çıkabilir. Faranjit çocuklarda sinüzit ve bronşit gibi diğer kronik hastalıklara da yol açabilir.

Faranjitin tedavisi nasıl yapılır 

Faranjitin tedavisinde, burun içine uygulanan kanlanmayı önleyici ve mikrop öldürücü antiseptik ilaçlar, buğular gargaralar ve çeşitli antibiyotikler kullanılır. Basit faranjitin tedavisinde ise, alkol sigara ve kötü hava koşullarının ortadan kaldırılması gibi önlemlar uygulanır. Ayrıca gargara ve boğazı tuzlu su ile çalkalamak tavsiye edilen bir tedavi yöntemidir. Buğu tedaviside yapılabilir.

]]>
Bebeklerde Faranjit https://www.faranjit.gen.tr/bebeklerde-faranjit.html Sat, 01 Dec 2018 07:59:31 +0000 Bebeklerde faranjit, Faranjit, boğazın ağız ve burun boşluğunun arkasında ve bademciklerin bulunduğu bölümde oluşan iltihaplanmadır. Oldukça yaygın olan bu hastalık özellikle kış aylarında hem Bebeklerde faranjit, Faranjit, boğazın ağız ve burun boşluğunun arkasında ve bademciklerin bulunduğu bölümde oluşan iltihaplanmadır. Oldukça yaygın olan bu hastalık özellikle kış aylarında hemen hemen hepimizin geçirdiği bir rahatsızlıktır. Yutkunmayı zorlaştıran bu hastalıkta genellikle kendi kendine iyileşmesi beklenmektedir. Akut ve kronik olmak üzere iki türdür. Aniden gelişen ve şiddetli olan boğaz iltihaplanmasına akut faranjit denirken daha hafif ama uzun seyreden faranjite kronik faranjit denir.

Faranjit hastalığı 3-12 yaş arasında oldukça sık görülürken bebeklerde fazla görülmemektedir. Bebeklerde çok nadiren betaya bağlı olarak faranjit görülebilir. Pekala bebeklerde faranjit olduğunu nasıl anlayacağız

Bebeklerde Faranjitin Belirtileri

Aniden yükselen ateş, kusma, karın ağrısı gibi şikayetleri olan bebek bu sebeplerden huzursuzluk yaşar ve sürekli ağlar. Bu durumda doktorunuza başvurduğunuzda doktorunuz muayene ,boğaz testleri ve kültürü sonucu faranjit olduğunu anlayabilir. Beta faranjiti olan bir bebeğin üst damağında minik noktacıklar görülür. Bu muayeneden sonra boğaz testi ve kültürü ile tanı kesinleştirilir. Bu hastalığın kuluçka dönemi genellikle 3-5 gün arasıdır. Bu hastalık kuluçka döneminde bulaştırılır. Kuluçka dönemi bittikten sonra bulaştırma özelliği kalmaz.

Bebeklerde FaranjitBebeklerde Faranjitin Tedavisi

Bebeklerde beta faranjitinin en keskin tedavisi antibiyotiklerdir. Antibiyotikler arasından da penisilin grubu olan antibiyotiklerdir. Şayet bebeğin penisiline alerjisi varsa başka tür antibiyotikler de kullanılabilir. Antibiyotik tedavisi hem semtopların kısa sürmesini sağlar, hem de eklem romatizması riskini azaltır. Evde birinde beta faranjiti teşhis edilirse, diğer bireylere geçmemesi için oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. Alınacak önlemlerden biri sıklıkla el yıkamak ve kişilerin bir birini öpmemesidir. Beta faranjiti tespit edilen bebekte antibiyotik tedavisi başladığı andan itibaren 24 saat sonra bulaşmayı önlemektedir. Bu hastalığa yakalanan bebeklere ılık su vermek iyi olur. Çünkü boğazı tahriş olduğu için ağrıyordur. Ilık su vererek boğazını yumuşatmış olursunuz.

]]>
Faranjit Ses Kısıklığı https://www.faranjit.gen.tr/faranjit-ses-kisikligi.html Sun, 02 Dec 2018 04:54:24 +0000 Faranjit, Türkçe anlamıyla ses kısıklığıdır. Ağız ve boğaz kısmının arkasında farinks denilen bir bir kısım vardır. Ağız muayenesinde tam karşıda görülen farinks iltihaplaştığı taktirde faranjit meydana Faranjit, Türkçe anlamıyla ses kısıklığıdır. Ağız ve boğaz kısmının arkasında farinks denilen bir bir kısım vardır. Ağız muayenesinde tam karşıda görülen farinks iltihaplaştığı taktirde faranjit meydana gelir. Fanajit, farenksin iltihaplanması anlamına gelir. Özellikle kışın mikrop ve virüslerin boğaza yerleşmesi ile ortaya çıkan ve bulaşıcı olan bir boğaz hastalığıdır. Faranjite önlem alınmadığı taktirde bronşit hastalığına çevirebilir. Kimi insanda uzun süredir faranjit olduğu halde fazla rahatsızlık vermez. Bu durumda faranjit hastalığı kronikleşmiştir. Buna " Kronik Faranjit " denir. Faranjitin en şiddetli olduğu ve yeni ortaya çıktığı duruma da " Akut Faranjit " denilmektedir.


Neden Faranjit Oluyoruz

Farinks, toza ve ısıya karşı oldukça hassas bir organdır. Hem akut hem de kronik faranjitin sebepleri her ne kadar mikrop olsa da oluşumlarının nedenlerinde küçük farklar vardır. 

Kronik faranjit sebepleri: Sigara ve alkol kullanımı, allerjik reaksiyonlar, virüs, bakteri, geniz akıntısı ve kuru hava neden olabilmektedir. Aşırı sıcak ve soğuk yemek veya içmek, bademcik iltihabı ve aşırı tüketilen asitli içecekler de kronik faranjite neden olabilmektedir.

Akut faranjitin sebepleri: Genellikle virüs veya bakteriler akut faranjit nedenleridir.

Faranjit Ses Kısıklığı
Mevsimlerin ani değişmesi, kapalı ortamlar ve daha farklı tahriş edici sebepler de faranjit için ortam hazırlar. Havada dolaşan maddeler ve bazı soğuk alğınlığı sebepleri de faranjit sebebi olabilir.

Faranjit'in Belirtileri

Halsizlik, iştahsızlık, yüksek ateş, lenf bezlerinin şişmesi faranjitin belirtileridir. Genellikle burun ve boğaz boşluğundaki iltihaplanma ile birlikte ortaya çıkar. Kişiyi oldukça rahatsız eden bu belirtilerle yutkunma güçlüğü ve nefes alımı zorlanmaya başlar. Genellikle tedavi edilmeden kendi haline bırakılmasıyla birlikte 3-10 gün arasında vücut kendi kendini onarır ve iyileşme görülür. Faranjitin uzun süre geçmeyen öksürükle birlikte görülmesi durumunda bulantı ve kusma da olursa bir hekime görünmek gerekir. Acil tedavi edilmediği taktirde grip, kızamık ve kızı hastalığına çevirme riski vardır.

Faranjit'in Tedavisi

Antibiyotik kullanımı faranjit hastalığı için en uygun tedavi yöntemidir. Antibiyotikler virüs üzerinde etkili olmasa da bakterileri yok ederek hastalığın iyileşme süresini hızlandırır. Ateş düşürücü, ağrı kesici ve öksürük kesici ilaç tedavileri alınabilir. Kronik faranjit için tedavi oldukça uzun sürer fakat bu tedavi kronik faranjiti tamamen ortadan kaldırmaz.

Faranjit'ten Korunma Yolları

Sigarayı bırakmak kesinlikle önemlidir. Aşırı sıcak ve soğuk yemek ve içmekten kaçınılmalıdır. Tozlu ve kirli ortamlardan ve kapalı alanlarda fazla durmaktan kaçınmak gerekir. Elleri sık yıkamak enfeksiyon oluşumunu azaltması açısından önemlidir. Mide kapakçığından kaçak anlamına gelen reflünüz varsa asitli içeceklerden, alkol ve çay gibi içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Vitaminsiz kalmamak ve sağlıklı bir yaşam faranjitten korunmak için önemli noktalardır.
]]>
Çocuklarda Faranjit https://www.faranjit.gen.tr/cocuklarda-faranjit.html Mon, 03 Dec 2018 03:59:37 +0000 Çocuklarda Faranjit, yutak bölgesindeki iltihaplanma sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Çocuklarda beta streptekok faranjiti genellikle kış mevsimi hastalığı olup özellikle 2-12 yaş arasında oldukça yaygın gör Çocuklarda Faranjit, yutak bölgesindeki iltihaplanma sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Çocuklarda beta streptekok faranjiti genellikle kış mevsimi hastalığı olup özellikle 2-12 yaş arasında oldukça yaygın görülmektedir. Bebeklerde çok sık görülmeme nedeni bebeklerin beta mikroplarının oluşabileceği reseptörlerinin olmayışıdır. Bu bebeklerde hiç görülmeyecek anlamına gelmez. Az da olsa bebeklerde de beta streptekok faranjiti görülebilmektedir.

Boğaz ağrılarının yüzde 10'undan sorumlu olan beta faranjiti bulaşıcı olduğu için okullarda öğrenciler arasında görüldüğü taktirde hızla yayılır. Kuluçka dönemi 2-5 gün arasıdır ve bu hastalığın yayıldığı dönem sadece kuluçka dönemidir.

Çocuklarda Faranjit Belirtileri

Genellikle belirtileri halsizlik, boğaz ağrısı ve yüksek ateştir. Sakat bazı çocuklarda kusma ve karın ağrısı da eşlik edebilir. Hatta bazı durumlarda boğaz ağrısı olmadığı halde kusma ve karın ağrısı belirtileri verebilmektedir. Baş ağrısı da sık görülen bir belirtidir çocuk faranjitlerinde. Klinik tablo boğaz testleriyle birleştiğinde bakteri enfeksiyonunun ayrılmasını sağlamaktadır. Beta faranjiti olan bir çocuğun boğazında ve bademciklerinde kızarıklıklar ve şişme görülür. Boğazında bezeler görülebilir. Boğaz testiyle bu kesinleştirilir.

Çocuklarda Faranjit

Çocuklarda Faranjit Tedavisi

Çocuklarda faranjit tedavisinin en önemlisi penisilin grubu antibiyotiklerdir. Fakat penisiline allerjisi olan çocuklarda başka gruplardan antibiyotikler kullanılabilir. Erken tedavi hem semptomlarının kısa sürmesini sağladığı gibi hem de streptekoka bağlı eklem romatizmalarını engeller. Bazı direnci daha düşük olan çocuklarda kısı hastalığına da çevirdiği için erken tedavide kızıl hastalığının da önüne geçilmiş olur. bu streptekok bulaşıcı olduğu için evde başka çocuk varsa ona da geçebilmektedir. Evde beta streptekok faranjiti teşhis edildiği taktirde çok dikkatli olunmalı ve diğer kişilere de geçmemesi için sürekli ellerin yıkanması ve hasta olan kişiye yaklaşmamak gerekir. Antibiyotik kullanmaya başlandıktan 24 saat sonra etkisini gösterir ve bulaşmayı önler.
]]>
Faranjit Bitkisel Tedavi https://www.faranjit.gen.tr/faranjit-bitkisel-tedavi.html Mon, 03 Dec 2018 12:57:30 +0000 Faranjit bitkisel tedavi, burnun ve ağzın arka kısmında bulunan farinks bölümünün iltihaplanması ile oluşan faranjit, virüs ve bakteriler nedeniyle oluşur. Hastalığın bulaşıcı özelliği bulunmaktadır. Hastalar Faranjit bitkisel tedavi, burnun ve ağzın arka kısmında bulunan farinks bölümünün iltihaplanması ile oluşan faranjit, virüs ve bakteriler nedeniyle oluşur. Hastalığın bulaşıcı özelliği bulunmaktadır. Hastalarda görülen belirtiler arasında boğaz ağrısı, ateş, yutkunma zorlukları, bölgede şişlik ve kızarıklık yer alır.Bakterilerin yok edilmesi amacıyla antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Ağrı kesiciler, öksürük kesen ilaçlar destekleyici olarak kullanılır. Ancak hastalık % 95 virüsler sebebiyle oluştuğundan, antibiyotikler yetersiz kalmaktadır. Uygulanan tıbbi tedavinin yanında, doğal, şifalı bitkiler hastaların rahatlamasına, hastalıkla daha iyi mücadele etmelerine yardımcı olur.

Faranjit Bitkisel Tedavi

Faranjit bitkisel tedavi yolları nelerdir

 • Boğazın iyota batırılan pamuklu bir çubukla silinmesi rahatlatıcı özelliktedir.
 • Kristal tuz eriği yardımıyla yapılacak boğaz gargarası faydalı olur.
 • Bir bardak kaynamış suyun içinde, bir tatlı kaşığı adaçayı koyarak demleyip, bununla boğaz gargarası yapılmalıdır. Ayrıca bu şekilde hazırlayacağınız adaçayını, günde 3-4 fincan içmelisiniz. Adaçayı antiseptik özelliğine sahip bir bitki olduğundan, hastalığın iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Enfeksiyonları önlemek için, sarımsak ve ekinezya kullanılmalıdır.
 • Limon ve ananas suyuyla yapılacak boğaz gargarası rahatlatıcı etki yapmaktadır.
 • Kuru soğanı ezerek, suyunu çıkarın. Bunu gün içerisinde 4-5 defa bir tatlı kaşığı için.
 • Hatmi çiçeği, kökü ve yapraklarının herhangi birini kullanarak, hazırlayacağınız karışımla boğaz gargarası yapmanız, boğaz ağrılarınızın giderilmesini sağlayacaktır.
 • Servi kozalağı ve şakayık çiçeğini ezip, balla karıştırın. Karışımın reçel kıvamında olması gerekiyor. Bunu yemek öncesi ve yemek sonrasında bir çorba kaşığı yemelisiniz.
 • Kedi otunun kurutulmuş saçaklarını ezin. Bunu suyun içinde on dakika kaynatın. Karışımı süzerek, içine bal ilave edin. Şurup kıvamında hazırladığınız karışımdan, gün içinde üç bardak içebilirsiniz.
 • Kaynamış sıcak suda nilüfer çiçeğini yirmi dakika kadar demleyin. Bunu balla şerbet kıvamında tatlandırın. Yemeklerden önce ısıtarak bir fincan için. Boğazınızdaki enfeksiyon için tedavi edici özellikte bir karışımdır.
 • Sıcak suyun içinde demlediğiniz mine çiçeğini süzün. İçine bal ilave edin. Bunu gece yatmadan önce bir bardak içmelisiniz.
 • Menekşe, ebegümeci ve papatya karışımını sıcak suda demleyin. Karışımı süzerek bir gün boyunca dinlendirin. Bunu üç kez ısıtarak, birer bardak içebilirsiniz.
 • Hatmi yapraklarını sirke ile kaynatın. Süzdükten sonra bununla gargara yapabilirsiniz. Bitkinin tohumlarını sıcak suyun içinde on dakika bekleterek, ılık olarak içerseniz, boğazlarınızda oluşan ağrıyı dindirecektir.
 • Mersin ağacı çiçeklerini kurutarak, sıcak suda demleyin. Bunu balla tatlandırıp, yemeklerden önce bir bardak içebilirsiniz. Mersin ağacının meyvelerini ezerek balla karıştırıp, yemekten önce bir yemek kaşığı yemelisiniz.
 • Mine çiçeklerini ezerek, yumurta sarısı ile karıştırın. Karışım yakı kıvamında olana kadar karıştırın. Bunu sıcak suyla ıslatılmış bir bezin üzerine koyarak, boğaz bölgesinde tutun. Boğazlarda oluşan ağrı ve şişliğe iyi gelecektir.
 • Hatmi kökü, keten tohumu ve sumak suyun içinde yirmi dakika kaynatılır. Karışımın suyu iyice süzülür. Elde edilen posa bir tülbentle sarılarak, boğaza konur. Bu hazırladığınız karışım boğazdaki şişlikler için faydalı olacaktır.
]]>
Faranjit Belirtileri https://www.faranjit.gen.tr/faranjit-belirtileri.html Tue, 04 Dec 2018 07:55:48 +0000 Faranjit belirtileri yüksek ateş, halsizlik, iştahsızlık, boğazdaki lenf bezlerinin şişmesi ve yorgunluktur. Fakat bu makalemizde sizlere tüm belirtileri ayrıntılı bir şekilde vereceğiz. Faranjit, boğaz iltihaplanması sonucu m Faranjit belirtileri yüksek ateş, halsizlik, iştahsızlık, boğazdaki lenf bezlerinin şişmesi ve yorgunluktur. Fakat bu makalemizde sizlere tüm belirtileri ayrıntılı bir şekilde vereceğiz. Faranjit, boğaz iltihaplanması sonucu meydana gelen ağrılardır. Faranjit genellikle burun boşluğunda ve gırtlakta oluşan iltihaplanmalar ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Faranjit boğaz iltihaplanmasıdır ve küçük dil arkasındaki bademciklerin bulunduğu bölgede görülen iltihaplanma bu rahatsızlığa neden olmaktadır. Kişileri oldukça rahatsız eden bu rahatsızlık, ilk olarak kişinin yutkunması ve nefes almasını zorlaştırmaktadır. Genellikle kendi haline bırakılarak iyileşmesi beklenen bu rahatsızlık 3 ve 10 gün gibi bir sürede iyileşme göstermektedir. Faranjit hastalığına böyle bir giriş yaptıktan sonra bilinmesi gereken şudur ki bu rahatsızlık 2 türdür. Her iki türünde belirtileri farklıdır. Bu nedenle hastalığın belirtilerini türlerine göre ayrı ayrı anlatacağız.

Faranjit Genel Belirtileri
 • Faranjit belirtileri ilk olarak boğazda görülen yanma, ağrı, kaşınma ve kuruluk hissi şeklinde ortaya çıkmaktadır.
 • Öksürük faranjitin diğer bir belirtisidir.
 • Faranjit hastalığında görülen belirtilerden en önemlileri ise ateş ve ses kısılmasının görülmesidir.
 • Halsizlik ve yorgunluk gibi belirtiler de bu rahatsızlığı göstermektedir.
 • Faranjit belirtileri arasında burun akması da yer almaktadır.
 • Faranjit olan hasta toz ve bakterilere karşı aşırı derecede hassasiyet duyarken, yiyeceklere karşı da aynı hassasiyeti göstermektedir.
Saymış olduğumuz bu belirtiler faranjit belirtileri olarak genellikle görülmektedir. Hastada boğaz kısmında şişlik ve kızarıklık da görülmektedir. Bu belirtilerin görülmesi lokal belirtiler olarak adlandırılmaktadır. Hastalığın iki türünün olduğundan bahsetmiştik. Şimdi de detaylıca bu iki türden ve belirtilerinin nasıl anlaşılacağından bahsedelim.

Faranjit BelirtileriAkut Faranjit ve Belirtileri
Akut faranjit rahatsızlığında üst solunum yolu enfeksiyonu ile ilgili belirtiler görülmektedir. Bu türde sadece boğaz ile ilgili görülen boğazın yanması, kuruması ve boğazda görülen ağrının dışında; kişinin sesinin kısılması, yüksek ateş, halsizlik ve burun akması gibi belirtiler de beraberinde kendini göstermektedir. Akut faranjit belirtileri diğer türe göre daha belirgindir ve herkeste görülebilme olasılığı vardır.

Kronik Faranjit ve Belirtileri
Kronik faranjitte görülen boğaz şikayetleri daha az olmaktadır. Elbette ki bu şikayette kendini gösterir. Fakat akut faranjit kadar ateş ya da kırgınlık hissi olmamaktadır. Bu türde gıcık öksürükleri tutmakta, boğazda bir cisim varmış gibi kaşınma hissi görülmektedir. Bu türde hava kirliliği daha etkin bir neden olmaktadır. Akut faranjitte ise enfeksiyon gibi nedenler yer almaktadır. Akut faranjit sık sık yenilerse kronik faranjite dönüşebilmektedir. Ayrıca kişide yutkunma güçlüğünün yaşanması da bu türün belirtileri arasında yer almaktadır. Akut faranjitte genellikle bademcik daha kızarık olurken, bu türde kızarıklık fazla görülmemektedir. Ayrıca bu türün belirgin özelliklerinden birisi de kuru öksürük olmaktadır.

Faranjit belirtileri genellikle uzun süreli görülen öksürüktür. Bu belirti kişinin gece uykusunu bile zehir etmektedir. Bulantı ve kusma gibi belirtiler de beraberinde görülmektedir. Bu belirtiler kendini gösterdiğinde acilen bir hekime başvurulması hastalığın grip, kızıl ve kızamık gibi diğer önemli rahatsızlıklara dönüşmesini engellemek açısından büyük önem taşımaktadır.
]]>
Faranjit Nasıl Geçer https://www.faranjit.gen.tr/faranjit-nasil-gecer.html Wed, 05 Dec 2018 04:37:58 +0000 Faranjit nasıl geçer, faranjit ağız ve burnun arka tarafında yer alan farinks kısmının iltihaplanması ile oluşur. Boğazda yerleşmiş olan virüs ve mikroplar nedeniyle, bulaşıcı özelliği bulunmaktadır. Rahatsızl Faranjit nasıl geçer, faranjit ağız ve burnun arka tarafında yer alan farinks kısmının iltihaplanması ile oluşur. Boğazda yerleşmiş olan virüs ve mikroplar nedeniyle, bulaşıcı özelliği bulunmaktadır. Rahatsızlık uzun bir süre fazla şikayete neden olmadan yaşanırsa, kronik bir hal almış kabul edilir. Şiddetli belirtilerin görüldüğü hallerde, akut faranjit olarak kabul edilir. Rahatsızlığın nedeni virüs ve bakteriler olsa da, boğazı tahriş edebilecek nedenlerde oluşumu kolaylaştıran ve müzminleştiren etkenlerdir.      

Faranjit tedavisi nasıl yapılır

Rahatsızlığın tedavisi için antibiyotik kullanımı gereklidir. Bunlar bakterilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Antibiyotiğin yanında ateş düşürücü, öksürük kesici ilaçlar, ağrı kesiciler ve alerjik reaksiyonu önlemek için kullanılacak ilaçlar destekleyici olacaktır. Geniz akıntısı olması halinde, bunun kesilmesi için de ilaç kullanılabilir. Boğaz ağrısına pastil kullanımı fazla faydalı değildir. Kronik bir hal almış olan rahatsızlıkların tedavisi uzun sürebilir. Öncelikle bunun nedeninin tespit edilmesi gerekir. Tıbbi tedavi sürecinde hastaların bazı kurallara uyması ve bunları uygulaması tedaviyi olumlu yönde etkileyecektir.Faranjit Nasıl Geçer

Faranjit rahatsızlığında dikkat edilmesi gerekenler nedir

 • Adaçayının antiseptik özelliği olması nedeniyle, günde 3-4 fincan içilmesi iyileşmeyi hızlandırır.
 • Çok soğuk ya da çok sıcak gıdaların tüketilmesi, boğazda tahrişe neden olacağından, faranjitin iyileşmesini yavaşlatır.
 • Sıvı gıda tüketimine ağırlık verilmelidir. Öğünlerde ılık çorbalara yer verilmelidir.
 • Ekşi, acı ve baharatlı beslenme tarzından uzaklaşmak gerekir.
 • Kahve, çay ve kola gibi asitli yiyecekler rahatsızlığı daha kötü hale getirir.
 • Yüksek sesle konuşmak boğazı tahriş edeceğinden, faranjit açısından zararlıdır.
 • Rahatsızlık boğazda kuruluğa ve kaşıntıya neden olduğundan, özellikle geceleri uykuyu rahat uyuyabilmek için, ılık su içmek faydalı olacaktır.
 • Hastaların bol sıvı tüketmesi gerekir. Burada tüketilecek sıvıların ılık olmasına dikkat edilmelidir.
 • Sigara içenlerin bırakması, içmeyenlerin sigara içilen ortamlara girmemesi rahatsızlığın iyileşmesine olumlu etki yapacaktır.
 • Kirli, tozlu ve kapalı ortamlarda bulunmamak, hastalığın iyileşmesine katkı sağlayacaktır.
 • Düzenli yaşamak ve spor yapmak faydalı etkenler arasındadır.
 • Beslenmeye dikkat ederek, gerekli vitaminleri yeterince almak, rahatsızlığın tedavisine katkı sağlayacaktır. 
 • Kuru ortamlardan kaçınmak, ortamı mümkün olduğu kadar nemli tutmak gerekir.
 • Bademcik iltihabı olan kişilerin bunu tedavi ettirmesi gerekir.
]]>
Faranjit Tedavisi https://www.faranjit.gen.tr/faranjit-tedavisi.html Wed, 05 Dec 2018 14:34:10 +0000 Faranjit tedavisi, ağız ve burnun arka kısmında bulunan boğaz boşluğudur. Ağzımızı açtığımızda görülen arka kısımda eğer iltihaplanma meydana gelmişse faranjit oluşmuş demektir. Daha çok kış aylarında mikrop ve Faranjit tedavisi, ağız ve burnun arka kısmında bulunan boğaz boşluğudur. Ağzımızı açtığımızda görülen arka kısımda eğer iltihaplanma meydana gelmişse faranjit oluşmuş demektir. Daha çok kış aylarında mikrop ve virüslerin boğaza yerleşmesi neticesinde ortaya çıkan bir bulaşıcı hastalıktır. Bu boğaz enfeksiyonu ilerleyince Bronşit oluşumuna neden olabilmektedir. Bazı insanlarda kronikleştiği için çok fazla rahatsız etmez. Akut faranjit durumunda ise oldukça şiddetli geçmektedir.

Faranjit bulaşıcı bir hastalık olduğu için faranjit olan kişilere yaklaşılmaması ve yakın temasta bulunulmaması gerekmektedir. Faranjit’e yakalanmamak için bazı önlemler alınması gerekmektedir.

Bu saydıklarımız faranjitten korunmaya yardımcı olabilmektedir. Düzgün bir yaşam sürmek, vitaminsiz kalmamak ve düzenli bir şekilde spor yapmak faranjit’ten korunabilmeyi sağlayacaktır. Eğer boğazda yanma hissi ve öksürük varsa ilk önce bir doktora başvurulmalıdır. İlaç kullanıldığında erken geçen faranjit, ilaç kullanılmadığında ise iyileşmesi 15-20 gün sürebilmektedir. Faranjit antibiyotik tedavisi ile geçirilebilir. Antibiyotik ile birlikte ateş düşürücü, ağrı kesici, öksürüğü giderici, burun spreyi ve alerjik bir durum söz konusu ise alerjiyi önleyici ilaçlar kullanılabilmektedir. Tıbbi uygulamaların dışında evde yapılan bazı uygulamalarda faranjit hastalığından kurtarabilir.

Faranjit Tedavisi

Faranjit Hastalığının Bitkisel tedavisi:

 • 1 su bardağı kaynamış sıcak suya 1 yada 2 çay kaşığı süzme bal karıştırılır. Bu karışıma aynı miktarda papatya, anason, adaçayı, nane, rezene, kekik ve civanperçemi çayı da karıştırılarak günde birçok kez gargara yapılır.
 • 1 tatlı kaşığı kekik, 1 tatlı kaşığı kimyon ve 1 çay bardağı sirke bir kaba konularak bu karışımın içerisine 2 bardak su eklenerek kaynatılır. Soğuyunca bu kürle birkaç defa gargara yapılır.
 • Meyan balı mercimek tanesi kadar ağza alınır ve emilir.
 • Nöbet şekeri ağızda emildiğinde boğaz gıcıklığını önler ve sesi açar.
Faranjit hastalığından korunmak aslında kolaydır. Sadece hafife alınmaması gereken bir hastalıktır. Eğer bu hastalığın belirtileri sizde mevcut ise yukarıda sıraladığımız önlemleri alarak korunabilirsiniz. Faranjit hastalığı sizde belirlenmeye başladığında bol bol su içmelisiniz. Ancak içtiğiniz su ılık olmalı ve boğazınızı tahriş etmemelidir.]]>
Faranjite Ne İyi Gelir https://www.faranjit.gen.tr/faranjite-ne-iyi-gelir.html Wed, 05 Dec 2018 15:39:29 +0000 Faranjite ne iyi gelir konusunda bilgi vermeden önce faranjit hastalığının tanımı konusunda kısa bir tanımlama yapılması gerekmektedir. Latincede "farenks" ve "itis" kelimelerinin bir araya gelmeleri ile oluşmaktadır Faranjite ne iyi gelir konusunda bilgi vermeden önce faranjit hastalığının tanımı konusunda kısa bir tanımlama yapılması gerekmektedir. Latincede "farenks" ve "itis" kelimelerinin bir araya gelmeleri ile oluşmaktadır. Kelime anlamı olarak yutak bölgesinde meydana gelen iltihaplanma demektir. Çeşitli şekillerde kendini belli eden bu rahatsızlık  çoğunlukla boğaz bölgesinde oluşan ağrı hissi ile tanımlanmaktadır.

 Faranjit belirtileri nelerdir 

 • Boğazda yanma şeklinde ağrı ve boğazda kaşıntı
 • Yutkunma ihtiyacı olduğunda zorlanma hissi
 • Öksürme ve ses kısıklığı
 • Ateş, yorgunluk hissi
 • Burun akıntısı
 • Toza ve bazı yiyeceklere için hassasiyet duyma 

Faranjite Ne İyi GelirFaranjite ne iyi gelir

Aslına bakılırsa bu sağlık sorununa çözüm olan bir tek metot uygulanmamaktadır. Faranjite iyi gelen uygulamalar konusunda şunlar önerilmektedir ;

 • Günlük olarak 3-4 fincan kadar adaçayı içebilirsiniz. Adaçayının antiseptik özellikler göstermesi nedeniyle hızlı bir şekilde iyileşmeyi sağlar.
 • Çok sıcak yada çok soğuk içecek ve gıdalar tüketmemeniz gerekir. Çünkü çok soğuk ve çok sıcak maddeler boğazdaki tahriş oranını arttırırlar, bu nedenle faranjit  dahada azabilir.
 • Beslenmede acı, ekşi, baharatlı gıdalardan uzak durmanız önerilir. Sıvı şeklindeki gıdaları daha fazla tüketmeye bakın, örneğin çorba gibi.
 • Koyu çay, kahve ve asitli içeceklerin tüketilmesi faranjitin dahada kötü hale gelmesine yol açar.
 • Konuşurken yüksek sesle konuşmayı alışkanlık haline getirmeyin. Mümkün olduğunca düşük ses tonlarında konuşun. Bağırmak faranjit için oldukça zararlıdır.
 • Faranjit hastalığı boğazda kaşınma ve kuruluğa neden olur. Bu nedenle bu hastalar uyumaya çalıştıklarında büyük sıkıntılar çekerler. Özellikle boğaz kuruluğu nedeniyle rahat uyuyamama sorunu oluşur. Hastanın baş ucunda bir bardak ılık su bulundurmak iyi olacaktır. Boğaz kuruluğu nedeniyle gece uyanan hasta ılık su içerek rahatlayabilir.
 • Faranjit hastalığı için diğer önemli bir öneri hastanın bol bol sıvı tüketmesidir. Bu konuda dikkat edilecek konu  tüketilecek sıvının soğuk yada sıcak olmaması, ılık olmasıdır. Bu öneri aslına bakılırsa genel anlamda boğaz hastalıklarına karşı önerilmektedir.
 • Sigara içicisi değilseniz bile sigara içilen ortamlarda bulunmanız faranjit için oldukça olumsuz etkiler yapar. Bu nedenle bu öneriye mutlaka uyulması gerekir.
Tüm bu öneriler sağlık uzmanları tarafından uygulanması istenilen önerilerdir. Bu önerilerden önce tabi ki kullanılması gerekenler tıbbi ilaçlardır.

Faranjit hastalığı için uygulanan tıbbi tedaviler

Faranjit hastalığı antibiyotik tedavisi ile geçirilebilir.Hastalığı oluşturan bakterilerin etkisiz hale getirilmesi hastanın iyileşme süresini kısaltacaktır. Antibiyotik tedavisi dışında ateş düşürücü, öksürüğü gidericiler ve alerjik sorunu olanlar için de alerji giderici ilaçlar verilmektedir. Faranjit hastalığı belirli bir neden olmadan da görülebilir. 

]]>
Faranjit Kimlerde Görülür https://www.faranjit.gen.tr/faranjit-kimlerde-gorulur.html Thu, 06 Dec 2018 08:40:30 +0000 Faranjit, ağızdan nefes alanlarda daha çok riske neden olur. Alerji, burun kemiğinde eğrilik, bu hastalığa yakalanmayı kolaylaştırır. Yaygın bir hastalık olan faranjit, hemen hemen herkesin maruz kaldığı bir hastalık Faranjit, ağızdan nefes alanlarda daha çok riske neden olur. Alerji, burun kemiğinde eğrilik, bu hastalığa yakalanmayı kolaylaştırır. Yaygın bir hastalık olan faranjit, hemen hemen herkesin maruz kaldığı bir hastalıktır. Özellikle yutkunma zorluğu yaşamak, faranjitte oluşabilecek en önemli sıkıntılardan biridir. 

Faranjit Kimlerde Görülür
 • Sigara ve alkol kullananlarda
 • Burun kemiğinde eğrilik olanlarda
 • Düzensiz ve stresli yaşayanlarda
 • Uyku bozukluğu yaşayanlarda
 • Alerjisi olanlarda 
 • Doğuştan gelen birtakım özellikler taşıyanlarda 
 • Sürekli olarak ağızdan nefes alanlarda görülmektedir. 
Faranjit Belirtileri 
 • Yüksek ateş ve halsizlik 
 • İştahsızlık 
 • Lenf bezlerinde şişkinlik 
 • Boğazda yanma ve ağrı 
 • Sürekli öksürük 
 • Burun akıntısı 
 • Toz ve bakterilere karşı hassas olma 
 • Boğazda kızarıklık 
 • Ses kısılması 
 • Tükürük salgısının artması 
Faranjit Kimlerde GörülürFaranjit Tedavisi

Faranjit, daha çok kış aylarında mikrop ve virüslerin boğaza yerleşmesi sonucunda ortaya çıkar. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için, faranjiti olan kişiye çok fazla yaklaşılmamalıdır. Bu hastalığın tedavisinde, burun içine uygulanan kanlanma giderici ve mikrop öldürücü ilaçlar, gargaralar, antibiyotikler ve iltihap giderici ilaçlar kullanılır. Tedavi, sigara ve alkollü içki gibi hastalığa neden oluşturulabilecek ya da onu tetikleyecek alışkanlıkların ortadan kaldırılmasına dayanır. Bu boğaz enfeksiyonu, ilerledikçe bronşite dönüşebilmektedir. Bu nedenle bu hastalığa yakalananlar dikkatli olmalıdır. 

Farenjit Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
 • Kesinlikle doktorun tavsiyelerini dinlemek gerekir. 
 • Uykusuz kalınmamalı ve yorgun düşülmemelidir. 
 • Yatmadan önce ağız gargarasıyla temizlik yapmak ve dişleri fırçalamak. 
 • Boğazı tahriş edebilen içecek ve yiyeceklerden uzak durmak. 
 • Gece uyuduğunuzda bulunduğunuz odayı nemlendirmek. 
 • Tozlu yerlerde ve kirli havada bulunmamak.
 • Bol bol sıvı tüketmek. 
 • Aşırı sıcak ve soğuk gıdalar yememek. 
 • Vitamin gereksinimlerini karşılamak. 
 • Boğazı temizlemeye çalışmamak.
 • Ağız yoluyla değil de burundan nefes almak. 
Faranjit tedavisinde bitkisel tedaviler de etkili olmaktadır. Aslında faranjit hastalığından korunmak kolaydır. Sadece hafife alınmaması gereken bir hastalıktır. Eğer bu hastalığın belirtileri sizde varsa, gereken önlemleri alırsanız korunabilirsiniz. Aynı zamanda belirtiler başladığında bol bol su içmeniz gerekir. 
]]>
Tedavi de Dikkat Edilmesi Gerekenler https://www.faranjit.gen.tr/tedavi-de-dikkat-edilmesi-gerekenler.html Fri, 07 Dec 2018 04:13:22 +0000 - Uykusuz kalmamak , yorgun düşülmemeli. - Yatmadan ağız gargarasıyla temizlik yapmak dişleri fırcalayarak agızda bakteri oluşturacak yemek artıklarını siş aralıklarından temizlemek. - Gece uyuduğunu

- Yatmadan ağız gargarasıyla temizlik yapmak dişleri fırcalayarak agızda bakteri oluşturacak yemek artıklarını siş aralıklarından temizlemek.

- Gece uyuduğunuz odada kalorifer varsa, odayı mutlaka nemlendirin, kalorifer peteğine su askısı takın, odanın nemli durmasını sağlayın.

- Sigara ve alkol almamak , Koyu çay ve kahveden ve asitli içecekler den kaçınmak.

- Tozlu yerlerde ve kirli havada bulunmamak

- Aşırı sıcak ve soğuk gıda almamak , Bol Baharatlı, acı yemeklerden ve Kabuklu bogazı tarhiş edici yiyeceklerden kacınmak

- Üşümemeye çalışmak

- Bol, bol sıvı alın, terli iken korunmaya dikkat edin. Tedavi de Dikkat Edilmesi Gerekenler

- Alerjiye neden olan faktörlerden uzak kalmak , hangi maddeye karşı alerjiniz olduğunuzu mutlaka öğrenin, alerjinin arttığı dönemlerde, faranjitin azması muhtemel, bu nedenle alerjinizi kontrol altında tutun.

- Vitamin gereksinimlerini karşılamak , özellikle c vitamin.

- Ağız yoluyla değil burundan nefes almak, cünkü agız direk olarak ortam daki tozu ve bakterileri bogaza göndermekte, burun ise toz ları süzer ve soludugumuz havayı nemlendirerek cigerlerimize göndermekte.

- Boğazı temizlemeye çalışmamak]]> Faranjit Bulaşıcımıdır? https://www.faranjit.gen.tr/faranjit-bulasicimidir.html Fri, 07 Dec 2018 22:28:48 +0000 Faranjit boğazda bademciklerin olduğu ve küçük dilin hemen arkasındaki kısmın virüsler nedeniyle iltihaplanmasına denir. Küçük çocuklar dahil her yaşta görülen bir hastalık olan faranjit; boğaz ağrısı, kızarıklık, Faranjit boğazda bademciklerin olduğu ve küçük dilin hemen arkasındaki kısmın virüsler nedeniyle iltihaplanmasına denir. Küçük çocuklar dahil her yaşta görülen bir hastalık olan faranjit; boğaz ağrısı, kızarıklık, sesin kısılması, öksürük ve yutkunmada zorluk gibi şikayetlere neden olur. 


Faranjit Oluşma Sebepleri:
 • Soğuk algınlığı ve nezle gibi üst solunum yollarındaki şikayetler,
 • Soğuk ve sıcak ayrıca gazlı içeceklerin tüketilmesi,
 • Tozlu ve kuru ortamlarda bulunma,
 • Yeterli vitamin alınmaması,
 • Sigara gibi tütün maddelerinin tüketilmesi,
 • Hijyene yeteri kadar dikkat edilmemesi
 • Ağızdan nefes almayı gerektiren rahatsızlıklar ya da burun yapısındaki bozukluklar.
Akut ya da kronik faranjit virüs kaynaklı olduğundan bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Faranjit hastalığı geçiren kişilerle aynı ortamda bulunmak, bu kişilerin vücut sıvılarıyla (ter, tükürük gibi...) temas ve kişisel eşyaların ortak kullanılması hastalığın yayılmasına neden olur. Akut faranjit, dönemsel olarak seyreder ve tipik belirtiler gösterir. Tedaviyle kısa sürede iyileşme olanağı varken Kronik faranjit kalıcıdır, uzun dönemler tedavi gerektirir.

Faranjit BulaşıcımıdırFaranjitten Korunma Yolları:
 • Faranjiti tetikleyecek olan ve boğaz tahrişine neden olacak gıdalardan uzak durulmalı,
 • Boğazda oluşan gıcık hissinin giderilmesi için sürekli öksürme ihtiyacı bastırılmaya çalışılmalıdır,
 • Bulunulan ortamda nem seviyesine dikkat edilmeli, sürekli nemli tutulmalı,
 • Alerjiye neden olacak etkenlere dikkat edilmeli,
 • Aşırı yorgunluk ve uykusuzluk vücut direncini düşürerek faranjite zemin hazırlar,
 • El ve ağız temizliğine özen gösterilmeli,
 • Soğuk algınlığı, nezle ve üst solunum yolları şikayetleri yaşandığında vakit kaybetmeden gerekli tedavi yapılmalıdır. 
Faranjit Tedavisi:
Faranjit tedavisinde istirahat etmek çok önemlidir. Ses tellerinin zorlanmaması, nefes açıcı ürünler kullanılmalı ve kalori açısından yüksek gıdalar tüketilmelidir. Uzman kontrolü altında medikal ilaçların kullanılması sonrasında eğer hastalık iyileşmemiş ise muhakkak hastalığın seyrinin takip edilmesi gerekir. Bulaşıcı bir hastalık olan faranjitten korunmak için kalabalık ortamlarda kalmamaya özen gösterilmeli ve sık sık ellerin yıkanması faydalı olmaktadır.
]]>
Faranjit Nasıl Teşhis Edilir https://www.faranjit.gen.tr/faranjit-nasil-teshis-edilir.html Fri, 07 Dec 2018 22:48:59 +0000 Faranjit nasıl teşhis edilir ve tedavi edilir sorusuna geçmeden önce faranjitin ne olduğunu görelim. Faranjit, bademciklerin olduğu bölgede yani küçük dil arkasında farenks denen bölgenin iltihaplanmasına denir. Aniden geli Faranjit nasıl teşhis edilir ve tedavi edilir sorusuna geçmeden önce faranjitin ne olduğunu görelim. Faranjit, bademciklerin olduğu bölgede yani küçük dil arkasında farenks denen bölgenin iltihaplanmasına denir. Aniden gelişen ve daha belirgin belirtileri olan şekline akut faranjit denirken belli belirsiz belirti veren ve fazla şikayet hissi uyandırmayan uzun zamanda oluşmuş iltihaplanmaya kronik faranjit denir.

Farenksler toza, mikroba ve soğuğa karşı aşırı hassastır. Akut ve kronik faranfitin belirtileri arasında benzerliklerin olmasına rağmen arada küçük farklar vardır.

Faranjit Nasıl Teşhis Edilir

Farinks muayenesinde dil arkasına bakıldığında mukozanın kızarmış olduğu ve ufak kabarcıklar şeklinde lenf bezleri olduğu görülür. Yine farinkste kurumuş iltihap vardır ve bu gıcık şeklinde kesik öksürük meydana getirir. Hasta sürekli öksürük isteği duyar. Farinks mukozasında kabalaşma meydana geldiği için hasta genzinde bir şey varmış hissi duyar. Bu kalınlaşma sadece farinksin arka duvarında değil yanlarda, bademciklerin arkasında da meydana gelebilir ve bu kalınlaşma aşağıya doğru uzanır. Hasta sabahları yataktan kalktığında sanki boğazında yabancı bir şey varmış gibi bir durumun olduğunu hisseder

Faranjit olan kişide aniden ateş yükselmesi olur. Boyunda bulunan lenf bezleri elle muayene edilmesiyle anlaşılacak kadar şişer. İştahsızlık, yorgunluk ve halsizlik görülür. Bu şikayetlerin hepsi sizde varsa doktorunuz önce boğaz muayenenizi gerçekleştirecek ardından da boğaz kültürü ve bazı laboratuvar testleri isteyecektir.

Faranjit Nasıl Teşhis EdilirFaranjitin Belirtileri Nelerdir

 • En önemli belirtisi ateş yükselmesi ve boğaz ağrısı faranjitin teşhis edilmesinde oldukça önemlidir.
 • Boğazda yanma, kaşınma hissi oluşması ve ses kısılması.
 • Faranjitin bir belirtisi de öksürüktür.
 • Halsizlik ve yorgunluk gibi belirtileri de vardır.
 • Burun ve geniz akıntısı

Akut Faranjitin Sebepleri Nelerdir

 • Akut faranjit sebeplerinin en önemlileri virüs ve bakterilerdir.
 • Faranjit genellikle bir kış hastalığı olduğu için havaların soğuması önemli bir etkendir.
 • Boğazı tahriş edici tüm etkenler akut faranjit sebebidir.
Kronik Faranjitin Sebepleri Nelerdir
 • Virüsler kronik faranjit için bir nedendir.
 • Boğazı tahriş edici etkenlerde önemli bir faktördür. Kuru hava, soğuk hava, alkol ve sigara kullanımı, soğuk içecekler ve asitli gıdalar önemli bir etkendir.
]]>
Faranjit Neden Oluşur? https://www.faranjit.gen.tr/faranjit-neden-olusur.html Sat, 08 Dec 2018 17:24:37 +0000 Faranjit neden oluşur Faranjit halk arasında boğaz ağrısı olarak bilinen, ağız boşluğunun arka kısmında bademciklerin yer aldığı bölgede oluşan enfeksiyondur. Oldukça yaygın bir hastalık olan faranjit hemen hem Faranjit neden oluşur Faranjit halk arasında boğaz ağrısı olarak bilinen, ağız boşluğunun arka kısmında bademciklerin yer aldığı bölgede oluşan enfeksiyondur. Oldukça yaygın bir hastalık olan faranjit hemen hemen herkesin maruz kaldığı bir rahatsızlıktır. Yutkunma güçlüğü faranjitte oluşabilecek en önemli sıkıntılardan biridir. Faranjit yani boğaz ağrısında iyileşmek için bazen beklemekten  başka bir yol yoktur. Hastalık 3-10 gün arasında yavaş yavaş ortadan kaybolur.

Faranjit akut ve kronik olmak üzere iki şekilde gelişebilir. Her iki tip faranjit birbirinden tamamen farklıdır. Birden bire ortaya çıkan ve aşırı iltihap oluşan faranjit akut faranjittir. Hafif seyreden ve diğerinden daha uzun süren ise kronik faranjit olarak değerlendirilir.

Akut faranjit şikayetleri tek başına boğaz ağrısı ile sınırlı kalmayabilir. Boğaz ağrısı ile beraber yanma, kuruluk, ateş, halsizlik ve burun akıntısı gelişebilir.

Kronik faranjitte ise halsizlik ya da ateş olmayabilir. Fakat yutkunma zorluğu, gıcık öksürük, boğaza yabancı bir takılmış hissi görülür. Kronik faranjite neden enfeksiyon olabilir. Ancak hava kirliliği ya da boğazı tahriş edebilecek başka faktörler de hastalığa yol açabilir.

Faranjit Neden OluşurFaranjit Neden Oluşur

Virüs Ve Bakteriler: Üst solunum yolu hastalıkları ile beraber faranjitte ortaya çıkabilir. Grip ya da soğuk algınlığına yol açan bakteri ve virüsler faranjite de yol açabilir. Faranjit genellikle soğuk havalarda ortaya çıkar ve hastalık evde bireyden bireye geçiş yapabilir.

Boğaz Tahrişi: Virüs ve bakterilerin haricinde sigara, alkol, toz, aşırı sıcak ya da soğuk yiyecek-içecekler, hava kirliliği gibi faktörler de boğazı tahriş edebilir. Bu faktörler nedeni ile kronik faranjit görülebilir.

Burun Tıkanıklığı: Burun tıkanıklığı yalnızca enfeksiyonlara bağlı olarak gelişen bir sorun değildir. Burun kemiğinde eğrilik ya da geniz eti burun tıkanıklığına yol açan diğer faktörler arasındadır. Burun tıkanıklığı oluştuğunda nefes alış verişi ağızdan gerçekleşir ve dolayısı ile boğazda kuruluk yaşanır. Boğaz kuruluğu boğazın tahriş olmasına ve faranjite neden olabilir.

Sigara Ve Alkol: Kronik faranjit yalnız sigara içenlerde değil sigara dumanına maruz kalan kişilerde de sıkça görülebilir.

Alerjenler: Polen gibi bazı faktörler boğazların tahriş olmasına yol açabilir. Örneğin, saman nezlesi kronik faranjite yol açan bir rahatsızlıktır.

Reflü: Çoğu kişinin maruz kaldığı reflü rahatsızlığında mide asitleri yemek borusuna kaçar. Bu durum sonucu boğaz tahriş olarak ortaya kronik faranjit çıkabilir.

]]>
Akut Faranjit https://www.faranjit.gen.tr/akut-faranjit.html Sun, 09 Dec 2018 00:39:25 +0000 Akut faranjit, yutak kısmında görülen ve bölgeyi tahriş eden bir iltihaplanma sorunudur. Akut faranjitin kişilerde belirmesi ile öncelikle hastalık hızlı bir şekilde çoğalır, çoğalan bakteriler kısa sürede yok olur. Aynı za Akut faranjit, yutak kısmında görülen ve bölgeyi tahriş eden bir iltihaplanma sorunudur. Akut faranjitin kişilerde belirmesi ile öncelikle hastalık hızlı bir şekilde çoğalır, çoğalan bakteriler kısa sürede yok olur. Aynı zamanda görülen faranjiit ile birlikte bademcik de hasar görür ve yutkunurken acı çekmenize neden olur. Bademciği de etkileyen bu hastalık tedavi edilmez ise bademciğin de iltihaplanıp şişmesine yol açabilir.

Boğaz mukozasında iltihaplanma olarak bilinen akut faranjit bebeklerde, çocuklarda veya yetişkinlerde, her yaş grubunda görülebilen bir hastalıktır. Grip ve soğuk algınlığının ardından boğazın iç kısımda biriken bakteriler belli bir zaman bölgede yaşar ve ardından faranjitin oluşmasına neden olur. Akut faranjitin görülmesi ile de kişilerde ses kısıklığı, boğaz ağrısı ve boğaz da kuruluk hissi gibi şikayetler boy gösterir. 

Akut faranjit, pek çok kişide görülmesi mümkün olan ve virüs kaynaklı bir rahatsızlık olduğu için erken tedavisi yapılmaz ise görülen şikayetler de artış gözlenebilir. Akut faranjit sorunu ile başlayan iltihaplanmalar ilk olarak bademciği etkileyecektir. Ardından bademciğin arka kısmında yer alan kasların iltihaplanmasına yol açacaktır ve görülen tüm bu sorunlarda kişinin ateşlenip kulak ağrısı gibi şikayetler ile karşılaşmasına neden olacaktır. 

Akut FaranjitAkut Faranjit Belirtileri;
 • Boğazda oluşan yanma hissi
 • Ağrı ve kaşınma
 • Boğaz kuruluğu
 • Öksürük ve devamında bulantı, kusma
 • Halsizlik ev bıkkınlık
 • Ses kısıklığı
 • Burun akıntısı
 • Boğazda kızarıklık
 • Yutkunmada zorluk
 • İştahsızlık 
 • Lenf bezlerinin şişmesi
Akut Faranjit Tedavi
Akut faranjitin oluşum nedeni eğer ki bakteriler ise kişiye öncelikle antibiyotik ilaçlar ile tedavi şekli önerilir. Ancak akut  olan faranjiti iyileştirmek isterken fazla antibiyotik kullanımından da kaçınmak gerekir. Bunun için bir doktor tavsiyesi ile ilaç alımı daha sağlıklı olacaktır. Fazla kullanılan antibiyotikler bağırsaklar da bulunan yararlı bakterilerin yok olmasına neden olmaktadır. Tedavi sürecinde kişilerin sigaradan uzak durması gerekir. Özellikle de pasif içicilik durumu olan sigara içilen ortamlar, faranjiti olan kişiler için oldukça sakıncalıdır. Bunun için hem sigara içilmemeli hem de içilen ortamlardan kaçınılmalıdır. Ardından ılık bitki çayları içilebilir ve bu süreçte bol, bol ılık su içilmelidir. Aynı zamanda boğaz tuzlu su ile gargara yapılabilir.
]]>
Kronik Faranjit https://www.faranjit.gen.tr/kronik-faranjit.html Sun, 09 Dec 2018 07:36:23 +0000 Kronik faranjit te ateş, halsizlik ve kırgınlık gibi şikayetler belirgin olarak görülmez. Boğaz ile ilgili şikayetler daha hafiftir ama bu şikayetle hiç kaybolmaz ve yahut sık sık ortaya çıkar. Boğazda kuruluk hissi, gıcık, yanma, k

Gıcık öksürüğü şeklinde bir öksürükte eşlik edebilir. Hastalar boğazını temizleyerek rahatlayacakları hissine kapılırlar ve sürekli temizleme hareketi yaparlar. Ancak bu çoğu zaman boğazı daha fazla tahriş etmeye neden olur.

Kronik Faranjit

Kronik Faranjitin Tedavisi :
Kronik farenjitin tedavisi, oldukça zordur ve uzun sürer. Tedaviyi belirlemek için, kronik farenjiti ortaya çıkaran başka bir faktör olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer bulunursa önce onun tedavisi gerekir.

Hastalık genelde tamamıyla ortadan kaldırılamaz. Pastil kullanımı ise faydasızdır.

]]>
Faranjit Nedir https://www.faranjit.gen.tr/faranjit-nedir.html Sun, 09 Dec 2018 21:30:54 +0000 Faranjit nedir, boğaz kısmında, bademciklerin bulunduğu bölgeyle küçük dilin arkası arasında kalan kısmın iltihaplanması durumunda meydana gelen hastalık türüdür ve bakteriler aracılığıyla oluşur. Çocukluk dönemi y Faranjit nedir, boğaz kısmında, bademciklerin bulunduğu bölgeyle küçük dilin arkası arasında kalan kısmın iltihaplanması durumunda meydana gelen hastalık türüdür ve bakteriler aracılığıyla oluşur. Çocukluk dönemi ya da yetişkinlik dönemi fark etmeksizin her yaşta görülebilir. Bu hastalığın belirtileri ise kısaca; boğaz kısmında oluşan şişkinlik ve kızarıklık, ses kısılması ve konuşmakta zorlanmak, sürekli bir öksürük ve yutkunurken boğaz bölgesinde hissedilen acı olarak sıralanabilir. 

Faranjit Nedenleri:

Soğuk algınlığı, nezle, vitaminsizlik, asitli, sıcak ya da soğuk yiyecekler, içecekler, boğazı tahriş edebilecek eylemlerde bulunmak, aşırı tozlu, kirli ortamlarda uzun süre kalmak, sigara. Bunlar dışında mikroplar da bu hastalığın oluşmasında etken rol oynadıkları için hijyene ayrıca önem verilmelidir. Mevsimlere göre görülme durumu değişiklik göstermektedir ve kapalı alanlarda çok daha sık görülür.

Faranjit hastalığının etkileri genel olarak iki ana grupta incelenebilir: 

1. Bölgesel etkileri: Boyunda oluşan şişkinlikler ve kızarıklıklar, öksürük, boğaz kısmında batma hissiyatı, yutkunmakta ve konuşmakta güçlük çekme, sesin kısılması ya da çatallaşması, nefes alıp-vermede güçlük çekme, vb.
Faranjit Nedir
2. Genel etkileri: Halsizlik, ateş yükselmesi, yorgunluk, bitkinlik hissi, iştahsızlık.

Ayrıca iki tip faranjit hastalığı vardır:

1. Akut faranjit: Dönemseldir ve herkeste rastlanabilir. Tipik faranjit belirtileri baş gösterir ve uygun tedavi yöntemi uygulandıktan sonra iyileşir.

2. Kronik faranjit: Akut faranjitten farklı olarak kronik faranjit kalıcıdır ve uygun tedavi yöntemleri uygulansa da etkileri hafifletilebilir ancak tamamen iyileştirilemez. 

Faranjitten korunmak için yapılabilecekler;

İlk olarak boğazı tahriş edebilecek her şeye karşı dikkatli olunmalı ve dikkatli yaklaşılmalıdır. Asitli, aşırı sıcak ya da soğuk yiyecek ve içeceklerden, sigaradan, tozlu ortamlardan uzak durulmalıdır. Boğazı temizlemek gibi tahriş edici hareketlerden de kaçınılmalıdır. Bulunulan ortamların nem seviyesi önemlidir ve nemsiz, kuru ortamlar bu hastalığı tetikler. Alerjik reaksiyon yaratabilecek etkenlerden de uzak durulmalıdır. Uykusuz kalmamak, özellikle el ve ağız hijyenine özen göstermek, gerekli bakımı sağlamak, aksatmamak, üşümekten kaçınmak, mikropların vücuda girmesini engellediği için ağızdan değil de burundan nefes almak yeterlidir. Soğuk algınlığı, nezle gibi rahatsızlıklar faranjiti tetiklediği için bu tarz bir rahatsızlıkla karşılaştığınızda medikal ve ya bitkisel ilaçlarla gerekli önlem alınmalı, vitaminsiz kalmamaya özen gösterilmelidir.

Faranjit Tedavisi: 

Her şeyden önce dinlenmek, istirahat etmek, özellikle ses tellerini, boğazı zorlayacak, yoracak eylemlerden kaçınmak başta gelir. Kalorisi yüksek besinler tüketmek, nefes açıcı ürünleri tercih etmek, vitamin ve ilaç kullanmak hastalığın etkilerini hafifletmek ya da gidermek için faydalı olacaktır. Eğer hastalık uzun süre geçmesine rağmen iyileşmiyor ve etkileri azalmıyorsa sağlıklı bir teşhis konabilmesi ve doğru tedavi yönteminin uygulanabilmesi için bir uzmandan yardım almak gerekmektedir.
]]>
Faranjit https://www.faranjit.gen.tr/faranjit.html Mon, 10 Dec 2018 10:19:02 +0000 Faranjit boğazda, küçük dil arkasında ve bademciklerin olduğu bölgenin (farenks) iltihaplanmasına denir. Faranjiti oluşturan nedenlerin başında virüsler ve bakteriler gelir. Çocuklarda faranjitlerin yüzde 95’i virüslerdir. Erişkinler
Burnun mekanik olarak tıkanıklığı, kemik eğrilikleri ve burundaki etlerin büyük olması, alkol, sigara, alerji, beslenme bozuklukları, iklim değişiklikleri özellikle üst solunum yollarının diğer hastalıkları gibi faktörler faranjitin gelişmesini kolaylaştırır. Hastalık, vücutta lokal ve genel belirtiler gösterir. Lokal belirtiler; boğazda ağrı, yanma, batma hissi, öksürük, yutma zorluğu ve boğazın o bölümünde şişlik ve kızarıklık ile kendini belli eder. Bunlar lokal belirtilerdir.

Genel belirtiler; ateş yükselmesi, boyundaki lenf bezlerinin şişmesi, iştahsızlık, hâlsizlik, yorgunluk gibi belirtilerdir. Hastalığın tedavisi mutlak surette istirahat, kalorisi yüksek gıdalar, ayrıca ilaç, vitamin ve nefes açıcı ilaçlarla olur. Eğer akut faranjit tam tedavi edilmez ve kolaylaştırıcı faktörler hâlen devam ediyorsa hastalık kronikleşebilir. Ayrıca kronikleşmede şu etkenler de sayılabilir: Ailevî yatkınlık, dolaşım sistemi hastalıkları, böbrek hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları, endokrin hastalıklar ve gayrisıhhî ortamlarda çalışma hastalığın kronikleşmesine yardımcı etkenlerdir. Bir başka neden de farenkse komşu organların kronik hastalıklarıdır. Kronik faranjitin şekillerini hekim saptar.

Bunlar şöyle sıralanabilir: Basit tipte kronik faranjit, daha çok gençlerde görülür. Muayenede farenks mukozasında kırmızılık ve üzerinde ufak tipte kabarcıklar hâlinde lenf bezleri görülür. Yine bu bölgede kurumuş ifrazat vardır ve hasta bunu çıkarmak için gıcık şeklinde öksürmek ister. Hypertrofik şeklinde lenfler biraz daha büyümüştür. Dolayısıyla farenks mukozası kalınlaşmıştır ve hasta, genzinde tutkal gibi yapışık ifrazat olduğunu söyler. Lateral faranjitte ise farenksin yan duvarlarında, yani bademciklerin arka tarafında yukarıdan aşağıya inen şerit şeklinde kalınlaşmış mukoza ve lenf bantları görülür.

Hasta, sabah kalktığı zaman boğazında ağrı ve sanki yabancı cisim varmış gibi bir durumun olduğunu hisseder. Atrofik faranjit de farenks mukozası incelmiş, pembe görünümünü kaybetmiş, soluk bir durumdadır. Hastanın boğazında kuruluk ve sertlik hissi, yapışkan kabukların bulunması, nefesinin kokması şikâyet konusudur. Mukozanın görünümü cilalı gibidir. Kronik faranjit ve faranjitlerin tedavisi; akut faranjitlerin doğru tedavi edilmesi, ilaçların doğru alınması ve tam istirahattir. Eksik tedavi, hastalığı uzatır. Hastanın ailevî yatkınlığı varsa, kronikleştiyse, mevcut hastalığı kolaylaştırıcı faktörlerin ortadan kaldırılması gerekir. En önemlisi, burunda solunumu engelleyen bir kemik eğriliği veya et varsa düzeltilmesi gerekir. Büyük kentlerdeki hava kirliliği de faranjit nedenidir.

]]>